• BIST 117.216
  • Altın 165,687
  • Dolar 3,9176
  • Euro 4,8144
  • Kayseri : 8 °C
  • Ankara : 9 °C
  • İstanbul : 17 °C

Çiftçiler Hüseyin Akay'dan Dağlar kadar memnunuz batık da ki fabrikamızı aldı

Çiftçiler Hüseyin Akay'dan Dağlar kadar memnunuz batık da ki fabrikamızı aldı
Kayseri Şeker Postası 6. sayısında Pancar Çiftçilerinin,emekli olan çalışanların ve bazı STK temsilcilerinin anıları geniş yankı buldu.

adiguzel-cift-altinyayla-koyu00000011.jpgmuhittin-biyikoglu-ankara-pancar-kooperatifi-baskani00000000.jpgadil-coskun-esentepe00000005.jpgadem-solmaz-bogazliyan00000001.jpg

Bahariye Köyü çiftçilerinden Mustafa Kayadelen; 

“Şimdi teknoloji ilerledi, üretim arttı.”

1960 yılından beri  pancar ekicisiyim. İlk yıllarda ancak 800 kilo pancar üretebiliyorduk ürettiğimiz pancarı taşımak için köydeki bir kamyon ile nakliye yapılırdı günde ancak bir sefer taşıma yapardık  9.ayda söküme başlardık pancar ektiğimiz alanlar sular altında kalınca tecgerelerle tarla dışına çıkartır ve kamyonlara yüklerdik çok çamur olduğundan Cavlak hamamında pancarları yıkar öyle götürürdük. Şimdi teknoloji ilerledi, üretim arttı. Yöneticilerimizin gayreti bizlerin fedakârlığı ile bu işi daha da ilerilere götüreceğiz

 

Yahyalı’nın Çubuklu  köyünden Ali Bolat

“Dekar başına 12 ton pancar aldım.”

Çocukluktan bu yana çiftçilik yapıyorum.30 dönüm arazim var. Pancar ekiminde eskisi gibi anam babam usulü ekim yapmıyoruz. Önceleri pancar ekiminde yanlışlarımız olmuş. Şimdi Kayseri  Şeker tarafından toprağımızın  analizleri yapılıyor. Sonuçlara göre  ekim yapmaktayım. Önceleri şimdi attığımın 10 katı gübre atıyordum. Kayseri Şeker’in tavsiyesine uydum daha fazla verim aldım.  2013 yılında dekar başına 12 ton pancar aldım. Sulamada  salma su yöntemini kullanmaktayım.

 

Nevşehir Hacı Bektaş Ziraat Odası Başkanı Sami Dişli:

“Kayseri Şeker fabrikasına katılmak  istiyoruz.”

Erciyes’te yapılan Çiftçi Meclisine  misafir çiftçi olarak katıldık. Benim izlenimlerim burada çiftçi arkadaşların sorunlarını yöneticilere rahatlıkla iletmeleri çok güzel örnek bir gelişme olarak gördük. Biz de Hacıbektaş bölgemizin kantar bazında Kayseri Şeker fabrikasına katılmasını istiyoruz.

 

Yozgat Boğazlıyan çiftçilerinden Adem Solmaz :

“Pancarımızda bir kurt hastalığı çıktı anında müdahaleyle onu da bitirildi.”

Konya Tarım fuarı gezisine katılmamız Başkanımızın sayesindedir kendisinden dağlar kadar memnunuz neden diye soracak olursanız Batık da ki Fabrikamızı aldı  şuan anki haline getirdi yirmi yıldır görmediğimiz şeyleri görüyoruz bu sene pancarımızda bir kurt hastalığı çıktı anında müdahaleyle onu da bitirdiler. Fabrikamızın bütün hizmetlerinden çok memnunuz. Başkanımız bugün C kotasıyla ilgili bir müjde vererek bütün çiftçi arkadaşlarımızı sevindirdi Allaha çok şükür Boğazlıyan bölgesi olarak hiç bir sıkıntımız yok. Daha öncesinde o fabrikanın ne halde olduğunu ben bizzat gördüm. Çok aşırı derecede büyük sıkıntılar çekerken avansımızı bile alamaz hale gelmişken çok düşük miktarda paralara Boğazlıyan şeker fabrikasının gücü yetmez hale gelmişken bugün Allaha şükür tohumumuz gübremiz mazotumuz her türlü ihtiyacımız bir bolluk içerisinde. Bankalardan düşük miktarda para alabilmek için bazı arkadaşları devreye sokarken şimdi ise bankalar kendileri çağırıyor bizi hedefimizi biz belirliyoruz. Başkanımıza ve Yöneticilere Boğazlıyanlı  pancar üreticileri olarak sonsuz teşekkür ediyoruz Allah razı olsun katılmış olduğumuz tarım fuarı bize çok şey katıyor yeni tarım teknolojilerini görüyoruz buda bizim ufkumuzu genişletiyor.

 

Ankara Pancar Kooperatifi Başkanı Muhittin Bıyıkoğlu :

“Kayseri de yaşanan bazı sıkıntılardan çiftçiler olarak bizde üzüntü duyduk ama Hüseyin beyin  gelmesiyle orada çok güzel gelişmeler oldu”

Polatlı ve Kırıkkale bölgemizden yaklaşık 90 çiftçimizle Konya tarım fuarına iştirak ettik. Ülkemizdeki yenilikleri Tarım Sanayindeki gelişmeleri çiftçilerimize tanıtmak üzere her sene  bu fuara katılıyoruz bu senede bir grup çiftçimizle geldik Dünyayı görmelerini tanımalarını istiyoruz. Ülkemizin sanayi alanındaki gelişmeleri görmelerini istiyoruz. Çiftçimizin de artık ufku çok genişledi hemen hemen çoğunun elinde cep telefonları bilgisayarlı telefonlar ve internet var her gün gökyüzüne bakıyor tabi ama aynı zamanda cep telefonundan hava durumunu gelişmeleri kontrol ediyor. Dünyadaki yeniliklerin takipçisi oluyor tabi bizde onlara elimizden geldiği kadar başlarındaki kişiler olarak destek vermeye çalışıyoruz.

Panko Birliğin mensupları olarak Kayseri Pancar Kooperatifi ile kardeş kooperatifleriz 31 pancar kooperatifimiz içinde Kayseri kooperatifimizde en büyüklerden saygı değer bir kooperatifimiz. Her zaman Kayseriyle daima iyi ilişkiler içinde olmak görevimiz olmaya da çalışıyoruz.Hüseyin beyi geldiğinden beri takip ediyoruz geçmişte Kayseri de yaşanan bazı sıkıntılardan çiftçiler olarak bizde üzüntü duyduk ama Hüseyin beyin  gelmesiyle orada çok güzel gelişmeler oldu şirketin toparlandığını ileriye doğru güzel şeyler olduğunu duyuyoruz görüyoruz bundan da mutluluk duyuyoruz. Biz çiftçinim kazanmasını isteriz çiftçinin kazanması için şirketlerimizin kazanması lazım onlara daha güzel hizmet götürmeleri lazım bu sıkıntıları aşacağız inşallah Türkiye’nin iki güzide fabrikası Kayseri de Kayseri ve Boğazlıyan 25.000 bin ton günlük işleme kapasitesi dünya çapında bir şey. Bu kapasiteyle çok güzel şeyler olacağı inancındayız.

 

Esentepe köyü Çiftçisi: Ahmet Yıldırım

“Köy köy gezip dertlerimizi dinleniyor.”

Senede 500- 600 dönüm pancar ekerim 4 bin tonun üzerinde de pancar yatırırım bundan öncesinde geçinemiyorduk şimdi ise pancar bizim için çok büyük gelir kaynağı oldu başkanımızdan Allah razı olsun yaptığı bütün hizmetlerden memnunuz bugün bize  C kotasıyla ilgili bir müjde verdi kullandığımız yaprak  kurdu ilaçlarının bedelinin de fabrika tarafından karşılandığının müjdesini verdi bundan iyisi can sağlığı Allah Başkanımızdan razı olsun. Başkanımız olsun diğer yöneticiler olsun köy köy gezip dertlerimizi dinleyip ekim sağlarımızı gezip çayımızı böreğimizi yiyorlar bizlerle oturup kalkıyorlar istediğimiz zaman derdimiz anlatma fırsatı buluyoruz bizde bundan memnun oluyoruz.Tarım fuarları diğer çiftçi arkadaşlarla kaynaşmamızı sağlıyor yeni çıkan ürünleri görüyoruz.

 

Sivas Gemerek Çepni Kasabası  Pancar Çiftçisi Şenol Özdemir :

 Çiftçi Meclisinde bütün sorunlarımızı tartışıyoruz çiftçi adına bu çok güzel  bir şey bu Türkiye de bir ilk inşallah daha iyiye gideceğiz  bu çiftçi meclisi toplantıları sayesinde tartışarak sorunlarımızı çözeceğiz

 

Kocasinan Elagöz Muhtarı  Ali Borazan:

Köylerimizin sulu tarım yapabileceği alanda gelişen basınçlı kapalı sulama sistemi yapılırsa biz daha çok üretim yapabiliriz Sarımsaklı Ovasından iki üründe alırız üç ürün de alınabilir.

 

Pınarbaşı Çakılkaya  Köyü Ali Gültekin 

Zor şartlarda köyde elde ettiğimiz 700 kilo pancarı günde bir at arabası ile Pazarören kantarına taşırdık taşınması esnasında Zamantı ırmağı üzerinde pancar yüklü at arabam devrilip pancarların ırmağa döküldü hemen ırmağa atlayıp dökülen pancarların   bir kısmını  ırmağın üzerinden dışarı atabildim dışarıdaki pancarları da  toplayıp nakliyeye devam ettim. Nereden nereye geldik dedi.2 sefer yapabilirdik ırgatlık bir liraydı

 

Ali Ahmet İnanç

Develi İlçesi Sindelhöyük kasabasından 1967 yılında Sultan Sazlığındaki Yağızlı ve Çarıklı mezralarında pancar ekimine başladık. Zaman zaman pancarlarımız sular altında kaldığı olurdu. Dikel denilen aletle suyun içinden pancarları sökerdik. Başköy tren istasyonuna camuz arabaları ile götürürdük.Günde bir seferi ancak yapardık.oraya da varınca vagonlara kendimiz dirgenlerle boşaltırdık. Pancarlarımız da şimdikinin yarısı kadar olurdu. Hiç gübre kullanmazdık.Tamamen salma sulama ile pancarlarımız sulanırdı.

Kayseri şeker Fabrikası kuruluşundan bu güne kadar böyle açık şeffaf bir yönetim anlayışı ile ilk defa karşılaşıyor.Tüm Yönetim kurulu ve idarecilere teşekkür ediyorum.

 

Boğazlıyan Esentepe köyü Adil Çoşkun :

Tarlalarımızda kurt ve böcek vardı bu zararlılarla biz mücadele ettik çok ilaç kullandık bu ilaçlar çok pahalıydı ilaçlarla ilgili başkanımız bize sevindirici bir haber verdi ilaçların kayseri şeker fabrikası tarafından karşılandığını söyledi kendisine teşekkür ediyoruz 550 ton C kotasına pancar yatırmıştım Başkanım bununla ilgilide bir müjde verdi C kotasına 15 lira ek vereceklerinin müjdesini verdi buda bizi fazlasıyla memnun etti .Allah Başkanımızdan razı olsun benim 2500 ton kotam var 3000 bin ton pancar yatırıyorum köylü olarak çok ekim yapıyoruz derin kuyudan elektrikle su çıkarıyoruz elektrik faturalarını ödemekte zorluk çekiyorduk başkanımız bu sorunu da halletti Ziraat bankasından düşük faizle çiftçilere ton başına 10 lira temlik  çıkardı elektrik parası şirketten geldiği zaman otomatik olarak ödenecek.Başkanımız bizim bütün sıkıntılarımızın üstesinden geliyor. Biz çiftçi olarak KWS tohuma hayrandık yeniliği seviyorduk Eskişehir 'e gidip tohum getiriyorduk KWS  nin bayileri bize tohum veremiyordu Allah razı olsun bu sene Bölge müdürlüklerimiz bu tohumu bize temin etti

 

Bektaşlı Çiftçisi İhsan Gökkaya :

Fuar gezisi yeni makinelerle yeni zirai ekipmanlarla tanışmamızı sağladı. Başkanımız bizim piyasadaki kredimizi yükselti bankalarda olsun esnaflarda olsun ben kendisine muhalif bir gruptaydım geçtiğimiz seçimde muhalefettim ama şuan için kendisinin hizmetlerinden memnunuz.

 

Şükrü İnci:Emekli İşçi

Fabrikada 1955 yılında İlk çalışmaya başlayıp emekli oldum. Kayseri Şeker’in yaşamımızdaki yeri silinmez hatıralarla dolu.

 

Emin Burk:Emekli İşçi

1959 yılında  Kayseri Şeker Fabrikasında işçiliğe başlayıp emekli oldum. Kayseri Şeker Fabrikası Pancar ekimi ile ilgilenmekle kalmayıp  aynı zamanda Kayseri’ye modern çiftçiliği de kazandırdı.

 

Mehmet Çelikayar:Emekli İşçi

1956 yılında çalışmaya başlayıp emekli oldum. Kayseri Şeker Fabrikasında bizler ve çocuklarımız çalıştı şimdilerde torunlarımız da çalışmaya başlıyor dededen toruma bizler fabrikayı miras bırakıyoruz.

 

Avanos Ziraat Odası başkanı Abdulkadir Macit:

7 bin üyemiz bulunmaktadır. Kırşehir çiftçisi olarak Pancar ekimi yapmaktayız. Bölge Çiftçiler için Pancar ekiminin cazibesi kalmadı. Kayseri Özelleşti ve İyi yönetiliyor Çiftçi de yöneliyor. Kayseri Şeker yöneticilerini tebrik ediyoruz.

 

 

 

 

Bahariye Köyü çiftçilerinden Hacı Doğan;

 Fabrikamızın kapısına kilit vurulacak hale gelmişti Başkanımız ve yeni yönetim sayesinde düzlüğe çıktı. Fabrikamızın istikrarı için bizler de üzerimize düşen gayreti gösterdik. Bundan sonra da göstereceğiz.

 

Tokmak Köyünden   Hacı Birol;

 Başkan Hüseyin Akay’a Kayseri Şeker yöneticilerinin ilk defa köylü ile tarlada  buluşarak dertlerinin dinlenmektedir. Pancar çiftçisinin  gördüğü gün bu günlerdir.

 

Pınarbaşı Çakılkaya  Köyü Pancar çiftçisi  Ahmet Akkulakın annesi Yeter Akkulak: 

98 yaşındayım elim ayağım tutuyor kimseye muhtaç olmadan kendi ihtiyaçlarını karşılıyorum Köyün de en eski pancar ekicilerindenim. Pancar ekim törenleri Bayram gibi oluyor ben de bu yaşıma rağmen bu etkinlikler katılıyorum.  

 

Pınarbaşı İlçesi Artmak Muhtarı Nurten Doğan:

 Pınarbaşı İlçemizde Pancar ekmek isteyen çiftçi sayısı artmaktadır. Muhtar olarak  Kayseri Şeker tarafından düzenlenen Muhtarlarla tanışma toplantısına  katılıp Pınarbaşı İlçesindeki Pancar ekicilerinin sorunlarını dile getirdim. yetkililerden çözüm bekliyoruz.

 

Esentepe Köyü çiftçilerinden Nurullah Yozgatlı

24 yıldan beri pancar çiftçisiyim. Pancarlarımızı kuyu suyu ile sulamaktayız 200 metreden  su alıyoruz. Ancak köydeki sondajlarımızdan hep sıcak su çıkıyor. Bölgedeki 40’a yakın sondajda bir tek benim kuyumdan soğuk su çıktı diğerlerinin tamamı sıcak su  çıktı. Esentepe köyünde de soğuk su sıkıntımız bulunmaktadır.

 

Güzelyurtköyü Osman Akyol

Pancar ekimine 1955 yılında başladım. İlk zamanlar fazla ekemezdik. Pancarları at arabası ile tren istasyonuna taşırdık. Biz de yoktu da  Yahyalı köyünde  traktör var dı bazen da onunla taşıma yapardık. Vagonlara kendimiz boşaltırdık.Nereden nereye geldik.

 

Yahyalı köyü Dursun Doğan

1955 yılından beri babamla birlikte pancar  ekerdik. Sadece şeker ihtiyacımızı karşılamak için ekim ile başladık 10 dönüm elle ektiğimiz olurdu.

 

Bahariye köyünden Murat Dadaş

95 dönüm pancar ektim. Hava şartlarına göre 1 haftada pancar çıkıyor ve 2. Haftada çapaya geçiliyor. Fabrikamız yöneticilerine teşekkür ediyorum Bizleri hiçbir zaman yalnız bırakmıyorlar.

 

Çankaya köy muhtarı Atilla durmuş

Çankaya köyümüzün insanları Başkanımızı çok seviyor. Başkanımız bize büyüklük yapıyor

 

Sadettin Gökan: Pancar çiftçisinin çalışması Devletin ve Milletin karınadır

 

20 dönüm arazi ile pancar ekimine başladım. İlk zamanlara bakarak teknik ilerledi.Baraj yapıldı şimdi sulu tarıma geçince verim artı 1000 dönüm ekim  yapıyoruz . kar amaçlı yapıyoruz. Kota talebimiz bulunmaktadır. Fabrika avanslar ve malzeme alımlarında daha fazla destek vermesini bekliyoruz.Bizim çalışmamız kooperatifimize, devlete ve millete kar olarak dönecektir.

 

Bahariye Köyünden Mustafa Hayaldere ;

Çocukluğundan beri pancar işi içerisindeyim. Rızkımızı pancardan sağlıyoruz. Bu sene yağış olmadığından dolayı elle sulama yaparak pancarı çıkarttık. Sulama, ilaçlama derken çapa mevsimine geldik. Eski ile mukayese edersek şu an çok daha kolay ve sıkıntısız. Tarlaları makineler söküyor, kamyonlar çekiyor eskiye nazaran sektör gelişmiş. Üçüncü ayda bu işe başlayıp on ikinci  Aya kadar pancar işi devam eder. Başkanımızda bu işte çiftçiye hep destek  inşallah hepimizin hakkında hayırlısı olur.

 

Adı güzel çift Altınyayla çiftçisi  

İlçemizde Pancar ekimine 1984 yılında başlandı. En iyi gelirimiz pancar diğer ürünler sonra gelir.Pancar bizim şimdi tek gelir kaynağımız oldu, Hububat ve Bakliyat ürünleri de ekiyoruz ancak bütün hesaplarımızı Pancar Parasına göre yapıyoruz.

 

Talat İnce

At ve öküzlerle ekerdik dekara 2-3 ton alıyorduk havuç gibiydi. Şimdi tohumlar iyi dekar başına 5-6 ton pancar alıyoruz. Eskiden pancarı ekiyorduk kantara teslim ediyorduk. Başka bir şey yoktu hiçbir bilgimizde yoktu o zamanlar kara düzen  tohumdan filan hiç haberimiz olmazdı Fabrika büyük kolaylıklar sağlandı. Şimdi Fabrika alıp götürüyor çok kolaylıklar sağlanıyor.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim