• BIST 94.541
  • Altın 194,542
  • Dolar 4,7355
  • Euro 5,5009
  • Kayseri : 15 °C
  • Ankara : 17 °C
  • İstanbul : 20 °C

DAĞI YÖNETEN ADAMIN DAĞ HAYALLERİ

DAĞI YÖNETEN ADAMIN DAĞ HAYALLERİ
Erciyes AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Murat Cahit Cıngı, Erciyes'te 2015 projelerini değerlendirdi.

Erciyes, Kayseri sınırları içine girdiğinizde gördüğünüz manzara değildir yalnızca, bir kez gördüğünüzde ikinci kez görmeden ölmeyeceğinize inanılan bir siluettir. Orada kenti korurmuşçasına kollarını bağlamış oturan bu binlerce yıllık dağ, kollarını açıp dumanlı kafası ile yüksekten izlediği insancıkları ile buluşmayı bekler. Öylece durmak ağır gelir artık kendisine, siluetine bakıp aşık olanlara fayda sunmak ister. Bu faydayı sunmak için bağrını delseler de, kendisini Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki’nin hayaline ve kendini yöneten bir adama teslim etmiştir bile. Dağı yöneten adam; Erciyes AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Murat Cahit Cıngı, Erciyes’in hissiyatının farkında olacak ki, Erciyes gibi heyecanlı ve dimdik, Erciyes kadar sahip çıktığı hayallerini magmalar gibi etrafa saçmaktan alıkoyamaz kendini…

ZİYARETÇİ SAYISI GEÇEN YILIN 5 KATI

Bu yıl sezonu erken açtınız, sanırım bereketli bir yıl olacak sizin için.

Sezonu Türkiye’de en önce başlatan merkeziz. Bu, geçen yıl da böyle olmuştu. Hiç kar yağışı olmamıştı ama sıcaklık değerleri el verdiğince kar ürettik, o karla da Aralık ayının ilk haftasında kayak sezonunu başlattık ve Nisan’ın ilk haftasına kadar da devam ettirdik. Geçen yılki dezavantajımız, sadece karlama sistemlerimizin olduğu 1 milyon 700 bin metrekarelik pistlerimizi kullanıma açabilmemiz oldu. Bu yıl hava şartları uygun olunca Kasım’ın ilk haftasından itibaren kar üretmeye başladık ve 22 Kasım’da Türkiye’de hatta Avrupa’da kayak sezonunu başlattık. Şu anda sömestre ortasındayız ama 1 Ocak’tan itibaren hemen hemen her gün Erciyes kalabalık idi. Geçtiğimiz yıl ile karşılaştırdığımızda çarpı 5 diyebiliriz.

Ziyaretçi sayısının artmasının bir nedeni de tanıtım faaliyetlerinin yoğunlaşması mı?

Geçtiğimiz yıl dünyada bir kuraklık vardı. BizErciyes olarak suni karlamayla kayak yaptırıyor olunca, diğer illerden Erciyes’e çok gelen oldu. Hatta Ankara gibi iller il birinciliği yarışmalarını Erciyes’te yaptılar. Öyle olunca Erciyes dezavantajı avantaja çevirdi ve bu durum da şöhretini artırdı. Bu yıl da, 22 Kasım’da sezonu açtık diye bilgi bombardımanında bulununca, herkes Erciyes’e yöneldi. Erciyes’teki güvenlik tedbirleri, ekibi, tatbikatlarımız, liflerimizin kalitesi ve uzunluğu; farklı kategorilerdeki kayakçılara hitap ediyor olmamız da tanınırlığımızı artırdı. Kayak merkezleri arasında bir numarayız şu anda.

TÜRK GİBİ BAŞLAYIP TÜRK GİBİ DEVAM ETTİLER…

Erciyes AŞ yönetim kurulu başkanı olduğunuz için taraflı bir söylem olabilir mi bu?

Gerçekten böyle. Dışarıdan söylemler de aynı şekilde. Bir kere, sıfırdan bir kayak merkezi olarak inşa edilen tek dağ Erciyes. Bizim en büyük sıkıntımız, Türkiye’de bir dağ mevzuatımızın olmaması. Burada geçmişte bir tane pist ve özel bir işletme tarafından yapılan telesiyej vardı, bu pistte, kayakçı, kızakçı, kar motorcusu olurdu; ailesini yanına takıp yürümek isteyen insan da yürürdü. 2005 yılında bu bölge Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin sınırlarına dahil olduktan sonra, Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız Mehmet Özhaseki Erciyes’e ciddi bir kayak merkezi yapma fikrini ortaya koydu ve o yıldan itibaren masa başı çalışmaları neredeyse 5 yıl sürdü. Örneğin, Erciyes 50 yıl sonra global ısınmadan etkilenir mi diye bir sempozyum bile yaptık. Bu çalışmalar aslında çok ciddi zaman aldı ama ‘Türk gibi başla Avrupalı gibi bitir’ sözünün aksine, biz Türk gibi başladık, Türk gibi devam ettik.

Örnek aldığınız bir yer var mı?

Alpler. Çünkü dünyada kayak sporu deyince orası akla gelir. Yapıyı kendimize uyarladık tabi ama bir bina yaparken olmazsa olmazlar vardır; mekanik tesisler, pistler, sosyal alanlar, temel ihtiyaçların görüleceği yerler… Kendi projemizde de bunlar var ama teknik detayları konusunda var olan tecrübelerden yararlandık. Bu bütün planlanarak baştan itibaren tasarlandı ve dağın tamamı kayak merkezi olarak planlandı.

BAŞTAN YARATILAN BİR KAYAK MERKEZİ

Projenin başlangıcından bu yana kaç kişi çalıştı?

Yüzlerce kişi. Türkiye’deki en yüksek istasyon, 3 bin 400 metrede Erciyes’te. En basitinden o direkleri oraya dikmek için oraya araç çıkması gerekiyor, bir sürü işçi çalışıyor… Direklerdeki bir santimetrelik oynama sistemi altüst eder. Direklerin dibindeki betonu düşünebiliyor musunuz? O yüzden zahmetli ve zor bir iş. Şimdi sadece 150 kişi olarak işletiyoruz ama burası çok kompleks bir proje ve baştan itibaren planlanarak yapılan tek kayak merkezi. Bir benzeri Sivas’ta var, orası da yeni açıldı ve biz işletiyoruz. Özel İdare tarafından yapılan Sivas Yıldızdağı’na danışmanlık veriyoruz. Yaklaşık 10 arkadaşımız sürekli orada kalıyor; hem kayak merkezini işletiyor hem de oradakilere eğitim veriyorlar.

ERCİYES, ERCİYES’TE KALMAYACAK

Bu sadece teknik bir olay değil, çok komplike bir işleyiş sistemi var. Büyükşehir Belediyesi buraya böyle bir yatırımı niye yapar? Haseki Başkan bugüne kadar buraya 150 Milyon Euro harcadı bugüne kadar. 150 Milyon Euro’ya Kayseri’ye neler neler yapılırdı ve Haseki Başkan’ın oy potansiyeli katlanırdı. O parayı tek tek ev ev dolaşıp dağıtsa, bu bile belediye başkanlığı için getirisi daha yüksek bir yatırım olurdu. Ama burada bir vizyon, gelecek var. şehrin kaderiyle alakalı projeksiyon var. Erciyes’teki turizmin faydaları taşma yoluyla şehre yayılacak. Kapadokya’daki etkileşim sağlanıyor şurada. Kapadokya’daki turist buraya gelecek, bir de Kültepe’yi gezeyim, Develi’de Fraktin Kayalıkları’nı göreyim, Sultan Sazlığı’nda kuş fotoğrafı çekeyim diyecek… Bunu bir bölgesel kalkınma hamlesi olarak görmek lazım. Kayseri yıllardır bir ticaret ve sanayi şehri. Kayseri’de marka oteller, ticari faaliyetler için kente gelenler sayesinde hafta içi dolar, hafta sonu boşalırdı. Erciyes Master Planı faaliyete geçti geçeli bütün otellerimiz hafta sonu neredeyse dolu geçiriyor. Çünkü bizim dağda yatak kapasitemiz az. O yüzden vatandaş şehirde kalıyor, kayak için dağa geliyor. En büyük avantajımız dağın şehre yakın olması. Yurt dışında böyle bir imkan yok.

KAPALI ÇARŞI ESNAFI İNGİLİZCE ÖĞRENECEK

Erciyes Master Planı yapılmaya başlandığı sırada esnaflar, turistin kente uğramadan doğrudan Erciyes’e gideceği konusunda endişeliydi. Bu durumda böyle bir eleştiri yapma şansları kalmadı sanırım.

Zaten esnaflara eğitim veriyoruz turizm konusunda. Önümüzdeki dönem de yine Turizm Fakültesi ile birlikte 8 ay sürecek bir İngilizce eğitim projemiz var. Buradaki oluşan sürece şehri hazırlamamız lazım. Biz 2012’de Erciyes dağını işletmeye başladığımızda, bugünkü kalabalığın çok daha azını Pazar günleri yakalardık. Şu anda sömestre dışında, hafta içinde bile daha kalabalık. Hafta içi buraya şehir dışından gelen turistler gelir. Geçtiğimiz yıldan bu yana tur operatörleriyle de turistler getiriyoruz. Sosyal alanlar geliştikçe, konaklama kapasitesi arttıkça, birim zamanda belki 3 bin yabancı turist olacak. Avantajımız şehre yakın olmamız, gündüz burada kayan turist gece şehre alışverişe gidecek. Buradaki potansiyel şehre doğrudan katkıda bulunacak.

Geçen yıl gelen ziyaretçi sayısı ne kadardı?

 

1 milyon 385 bin civarında ziyaretçiye ulaştık ve çoğunluk yerli idi. Tahminen 3 bin civarında yabancı misafir ettik.

AVANTAJIMIZ SON TEKNOLOJİ VE İLETİŞİM ÇAĞI

Erciyes’in karı daha kaliteli deniyor ama Sarıkamış’ın karı, Uludağ’ın tesisleri kadar reklamlarını görmüyoruz. Neden böyle?

Allahın karı her yerde birbirinin aynı ve her yerde güzel. Erciyes’in toz karı var, Sarıkamış’ın da, Uludağ’ın da kendine has güzel karı var. Önemli olan o karı sizin pistte nasıl ezdiğiniz ve nasıl güzel pist yaptığınız. Turistin aradığı o değil. Kayak merkezine gelen turist eline karı alıp da incelemez; tesise, pistin uzunluğuna bakar. Mekanik tesisleri, sosyal alt yapıyı sunmaz iseniz, karınız altından olsa ne yazar? Avusturya’ya gidin şimdi, gondollar bindiğiniz zaman gıcır gıcır öter. Çünkü en eski tesis. 1895 yılında Davos’da, Osmanlının ayağına çarık bulamadığı zamanlarda uluslararası müsabakalar yapılmış. İlla ki, onların gelişimi bizden daha farklı olacak. Ama bizim avantajımız da son teknolojiyi kullanma şansımızın olması ve iletişim çağında yaşamamız. Davos’un 50 yılda ulaştığı kitleye biz 1 yılda ulaşıyoruz. Ama biz ürünümüzün tam olmasını bekliyoruz. Büyükşehir Belediyesi şu anda 21 tane otel arsası sattı. O arsaların sahipleri buraları yavaş yavaş inşa ediyorlar. Otellerimiz bitsin, 800 yatak kapasitemiz 6 bine ulaşsın… Şuraya 150 Milyon Euro harcayan zihniyet 1 Milyon Euro harcamaktan kaçar mı?

Hangi ünlü otelleri göreceğiz burada?

Magna Otel bu ay içerisinde açılacak. Ramada Otel’in işleteceği iki otel olacak. Oteller çıktıkça bir sürü dünya markası gelecek buraya. Hilton geliyor, Sheraton geldi, Kempinski gördü burayı. The Marmara ve Dedeman ilgileniyor. O yüzden otellerin bitmesini bekliyoruz. Tabi bu bir süreç, otelle birlikte alt yapısı da yapılıyor. Dört otelimiz hizmete girmek üzere. Ama bu Mart’ta temel atacak başka müteşebbislerimiz de var. Gelecek sonbahar için de aynı. 2018’lerde bizim otel yapılanmamız tamamlanmış olacak. Bir taraftan kent farklı bir havaya bürünüyor. Aynı anda Büyükşehir Belediyemizin Kültür Yolu Projesi var, Anadolu Harikalar Diyarı gibi Türkiye çapında bir tematik parkımız var… Dikkat ederseniz, Kayseri Büyükşehir Belediyesi su, kanalizasyon projeleri ile uğraşmıyor. Şehre vizyon katacak devasa ve soft projelerle uğraşıyor. Ki, bunlar Erciyes ile birleştiği zaman şehre ciddi bir iktisadi katkı da sunacak. Sosyal hayat da canlanacak. Şimdi diyorlar ki, ‘Şehirde alkollü restoran yok.’ Evet yok ama benim suçum değil ki. İnsanlar alkol varsa o restorana gitmek istemiyor. Ama turistler gelecek onlar farklılaştıracak.

Kapadokya ile bağınız?

Bu yıl Kültür Kayağı (Culturel Skiners) diye bir proje yaptık ve Erciyes AŞ olarak patentini aldık. Valilerimiz nezaretinde 10 kişilik bir komite oluşturduk ve somut adımlar atıyoruz. Geçtiğimiz günlerde EMIT Fuarı’nda Kültür Kayağı tişörtleri yaptırıp verdik. Turizm Fakültesi öğrencilerimiz onları giyip gezdi. Akşam acentelere yemek verdik, Kültür Kayağı’nı anlattık. Yazın bizim, kışın da onların turist sıkıntısı yaşadığını anlattık ve ortaklaşa projeler geliştirebileceğimizi konuştuk. Sürekli kabuğumuzu kırmak ve sürekli bir adım önümüzü görmek zorundayız. Aksi takdirde burayı işletemezsem bir kaynak israfı olur. Uludağ’da da, Palandöken’de de çok güzel tesisler var ve her bir kayak merkezinin coğrafi olarak kendine mahsus güzellikleri var. Uludağ küçük bir yer mi, Osmanlının başkentliğini yapmış bir şehir. Uludağ’ı şahlandırmamız lazım ama şahlanmıyor, horozu çok. Çünkü oradaki her bir otel bir horoz. Bizde Erciyes AŞ var. Burada bir vatandaş düşse hesabını gelip benden soruyor.

“ÖNCELİĞİMİZ, GÜVENLİĞİMİZ”

Özel sektör bu durumdan şikayetçi değil mi?

Burayı devraldığımızda burada bir telesiyej vardı ve bir binişi 14 TL idi. Günlük bilet de 55 TL idi. Öğrenci indirimi de yoktu. Biz şu anda öğrenciye 200 TL’ye sezonluk bilet satıyoruz. Belediyenin işletmesinin faydasını görüyor musunuz? Burada günlük 150 TL’ye bilet satsam insanların kaçı gelir? Üç yıl önce burada 15 TL’ye sucuk-ekmek yediğimi bilirim. Şu anda 7 TL. Millet çayı 1 TL’ye içiyor burada. Çünkü belediye fiyatları düzenliyor. Bu, işletmeye zarar mı, zarar. Vatandaşa fayda mı, fayda. Bizim işletmeci olarak burada bulunmamızdan herkes çok mutlu. Bir vatandaş düşerdi, kimse bakmazdı, jandarmayı beklerdi. Şimdi bizim sürekli tesislerde devriye gezen güvenlik elemanlarımız var, bir vatandaşımız düşse sedyeye atıp sağlık merkezine yetiştiriyor. Geçtiğimiz hafta sonu Uludağ’da bir yavrumuz öldü. Kızak yaparken dereye yuvarlandı. Derenin yanında kızak yaptırıyorlar ama koruma yok. Buradaki güvenlik filelerini görüyorsunuz. Bunların hepsi Euro. Biz bu düzeni kurmazsak, buradaki işletmeler bu düzeni kurabilir mi, elektrik paralarını ödeyemezler, fileleri satın alamazlar. 3 bin 400 metreden aşağı kadar pistlerin güvenlik fileleri 3 Trilyon tuttu. Bunu hangi özel işletme alır? Bunlar avantajlarımız.

DÜNYANIN EN UCUZ KAYAK MERKEZİ…

Bir kişi Erciyes’te günlük ne kadar harcama yapar?

Konaklamayacaksa, Hacılar Kapı’da kiralık bir dolaplarımızı 5 TL’ye kayak kiralıyor. Kayak kiralama ücretlerimiz 30 TL. Yedi çıkışlık bilet alıp 7 sefer kaysa, zaten akşam olur. O nedenle böyle bir paket oluşturduk. Kartalkaya’da 160 TL’ye alabileceği bu paketi burada 30 TL’ye alabiliyor, öğrenciye de 20 TL. Hiçbir kayak merkezinde de öğrenci indirimi yoktur. Bu adam bir şeyler yese içse en fazla 100 TL. Şu anda dünyanın en uygun kayak merkeziyiz. Avrupa’da 40 Euro’dan başlar, bu sezonda 60 Euro’ya kadar çıkar.

GENİŞLEMEK YERİNE DERİNLEŞMEK…

Bunlar dışında projeler neler?

Bizim üç beş yerde daha lif projemiz var ama onları şimdilik bekletiyoruz. Şu anda yaptığımız 18 lift ve 102 kilometrelik pist zaten dünya standartlarındaki bir kayak merkezi için yeterli. O nedenle genişlemek yerine derinleşmeyi tercih ediyoruz. Artık, gelen turisti nasıl daha iyi ağırlarız, eğlendiririz bu süreçlerle ilgileniyoruz. Biz ne yapacağız? Mesela Davos gibi çok büyük bir kongre merkezi yapacağız ve buraya dünya çapında bir kongre alacağız. Futbol takımlarının yaz antrenmanları, irtifa kampları için futbol sahaları, adrenalin oyuncakları yapacağız. Trekking, dağ bisikleti, ATV haritalarımız hazır; bu çalışmalarımızı yoğunlaştıracağız. Geçtiğimiz yıl oluşturduğumuz çadır kamping alanlarını genişleteceğiz. Örneğin Develi Kapı’daki iki liftimizde 14-15 Şubat’ta Avrupa Snowboard Kupası yapacağız. Bu aktivite bizim dünya kayak camiasındaki imajımızı yükseltecek. Bundan sonraki süreçte bu tür soft yatırımlar yapacağız.

ERCİYES YAZA SICAK SU İLE ISINACAK

Termal su ile ilgili çalışmalar ne aşamada?

Bu konuda son merhaleye geldik. Aslında Maden tetkik Arama Enstitüsü’nün 15 günlük bir çalışması kalmıştı. Onlar yerin röntgenini çekiyorlar ve yerin 3 bin metre altında ne var, ne yok onu inceliyorlar. Sonra bütün dataları masaya yatırıp nerede sıcak su olma ihtimalinin yüksek olduğunu tespit edecekler. O zaman sondaj vurulacak yerlerin kararı da verilecek. Ancak kar yağınca yerin altından veri alamadıkları için çalışmaya ara vermek zorunda kaldılar. Kar kalktığı zaman çalışmalar başlayacak ve yazdan önce sondajı vurmuş olacağız. Sıcak su ile şehrin kaderi değişecek.

Bu kadar işi yetiştirmek için kaç saat çalışmanız gerekiyor?

Erciyes gibi bir mekanda ucu açık bir çalışma stili var. 24 saat dursanız bir iş bulursunuz. Hiçbir şey olmazsa tur şirketlerine mail gönderirsiniz. Bazen biz ‘dur’ diyoruz. Ama çalışmayı seviyoruz. Bu memleketin bir değeri olduğu için, Kayserililikle de övündüğümüz için, namımıza bir çivi fazla çakmaya gayret ediyoruz.

Kaynak: Kayseri Myda

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim