• BIST 117.216
  • Altın 165,528
  • Dolar 3,9176
  • Euro 4,8144
  • Kayseri : 8 °C
  • Ankara : 12 °C
  • İstanbul : 10 °C

DANIŞTAY BAŞÖRTÜSÜ KARAR AÇIKLAMASI YAPTI

DANIŞTAY BAŞÖRTÜSÜ KARAR AÇIKLAMASI YAPTI
Danıştay'dan başörtüsü yasağıyla ilgili güzel haber geldi. Avukatların başları açık görev yapacaklarına ilişkin düzenlemenin yürütmesi durduruldu.
Danıştay 8. Dairesi, Türkiye Barolar Birliği'nin meslek kurallarında yer alan avukatların 'başları açık' görev yapacaklarına ilişkin düzenlemenin yürütmesini durdurdu.

Avukat kimliğinin yenilenmesi istemiyle yaptığı başvuru, başörtülü fotoğraf verdiği gerekçesiyle Türkiye Barolar Birliği'nce reddedilen başörtülü bir avukat, Türkiye Barolar Birliği meslek kurallarının 20. maddesinin iptali istemiyle Danıştay'da dava açtı.

Davayı görüşen Danıştay 8. Dairesi, 20. maddedeki ''Avukat ve avukat stajyerleri mesleğe yaraşır bir kılık ve kıyafetle başları açık olarak mahkemelerde görev yaparlar'' düzenlemesindeki ''başları açık'' ibaresinin yürütmesini oy çokluğu ile durdurdu.

Dairenin gerekçesinde, meslek kuralları içinde yer alan 20. maddede belirtilen mahkeme kavramından sadece mahkemelerin değil göreve bağlı işlerin yapıldığı mahkeme kalemi, icra müdürlükleri, cumhuriyet savcılıkları gibi tüm resmi kurum ve kuruluşlarının anlaşılması gerektiği belirtildi.

Gerekçede dava konusu madde ile avukatlık mesleğinin bir serbest meslek olduğu konusu değerlendirmeksizin, sadece yürütülen hizmetin kamu hizmeti olduğundan bahisle kamu görevlilerinin uymakla yükümlü olduğu yürürlükteki mevzuat hükümleriyle getirilen kurallara benzer nitelikte bir uygulama yapılarak bu kuralların serbest meslek icra eden avukatlar açısından da geçerli hale getirildiği kaydedildi.

Avukatlığın, sunulan hizmet açısından bir kamu hizmeti, mesleki faaliyet olarak ise serbest meslek olduğu ifade edilen gerekçede, ''Bu bakımdan mesleğin kendine özgü kuralları bulunduğundan avukatlık mesleği anayasada yapılan kamu görevlisi tanımı içinde de değerlendirilmemektedir. Aksine bir yaklaşımla sadece yürütülen hizmetin kamu hizmeti olmasından hareketle kamu görevlilerinin tabi olduğu kurallara tabi kılınması mesleğin niteliği ve gerekleriyle örtüşmeyecektir'' denildi.

Danıştay 8. Dairesi'nin gerekçesinde, ''Dayanağı üst hukuk normunda bu konuda herhangi bir kısıtlama ya da engelleme bulunmadığı halde söz konusu maddede yer alan bu belirlemenin, Anayasa ve tarafı olduğumuz uluslararası sözleşmelerle güvence altına alınmış olan çalışma hak ve özgürlüğünün ve yine bu düzenlemelerle güvence altına alınmış olan din ve vicdan özgürlüğüne bağlantılı olarak ihlal edilmesi sonucunu doğuracağı açıktır'' denildi.

Danıştay 8. Dairesi, Türkiye Barolar Birliği'nin meslek kurallarında yer alan avukatların 'başları açık' görev yapacaklarına ilişkin düzenlemenin yürütmesini durdurdu.

KANUNA RAĞMEN BAROLARIN UYGULAMASI YÜRÜRLÜKTEYDİ

Bu zamana kadar ülkenin birçok bölgesinde avukatlar yasağın kalkması adına eylem yapıyordu çünkü yasağın hukuki hiçbir dayanağı bulunmuyordu.

Din ve vicdan hürriyeti Anayasada temel hak ve özgürlükler içinde düzenlenmiştir. Ayrıca Anayasanın 13. Maddesi temel hak ve özgürlüklerin sadece kanun ile sınırlandırılabileceği belirtiliyor. Yani Meclis dışındaki hiçbir kurum veya kuruluş kişinin takacağı başörtüye karışamaz. Meclis isterse sınırlandırabilir ancak Meclis'in bu yönde bir iradesi hiçbir zaman olmamış.

MEMURLUK KANUNUNDA DA BAŞÖRTÜSÜYLE İLGİLİ YASAK YOK

Ne memurluk kanununda ne de avukatlarla ilgili kanunda başörtüsü yasağı yok. Yayınlanan tebliğ ve yönetmeliklerle bu yasaklar uygulanıyor.

YASAĞI KOYAN BAROLAR

Meslek kuralı konusunda ise Türkiye Barolar Birliği'nin tebliği var. Bu tebliğin 20'nci maddesinde avukatların sadece başı açık şekilde duruşmaya girebileceği belirtiliyor. Barolardaki yasağın hiçbir hukuki dayanağı yok. Tamamen 28 Şubat sürecinde uygulanan fiili ve keyfi bir durum söz konusu.

Danıştay da işte bu maddeyi şimdi yürürlüğünü durdurmuş oldu. Önümüzdeki günlerde mahkemelerde başörtülü avukatların olmasu muhtemeldir.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim