• BIST 117.110
  • Altın 168,129
  • Dolar 3,9332
  • Euro 4,8403
  • Kayseri : 12 °C
  • Ankara : 11 °C
  • İstanbul : 8 °C

DARBELERİ ARAŞTIRMA KOMİSYONU KAYSERİ'DEKİ DARBE MAĞDURLARINI DİNLİYOR

DARBELERİ ARAŞTIRMA KOMİSYONU KAYSERİ'DEKİ DARBE MAĞDURLARINI DİNLİYOR
Egemenliğin kayıtsız ve şartsız millete ait olmasına inanan ve TBMM’de temsil edilen 4 siyasi partinin müştereken kurdukları darbeleri araştırma komisyonu, 28 Şubat ve 27 Nisan konuları ile ilgili o dönemde Kayseri’de mağdur edilen işadamı ve sanayicilerl
Hem 1980/ 12 Eylül, hemde 28 Şubat döneminde mağdur olan, zulüm ve işkence gören Şaban Bayrak ve Dost sigorta olayı ile ilgili çok büyük siyasi, ekonomik ve idari baskılara mağdur edilen sanayici ve işadamı Saffet Arslan, Mustafa Tekeli konularıyla ilgili uğradıkları mağduriyetleri 28 Şubat ve 27 Nisan Komisyon Başkanı Kayseri Milletvekili Yaşar Karayel’e anlattılar.

-İlk olarak Şaban Bayrak’ı dinleyen Komisyon Başkanı Karayel, Şaban Bayrak’ın 12 Eylül 1980 döneminde gözleri bağlı olarak yaşadığı işkence ve zulmü kayıtlara geçirdi.Arkadaşları ile birlikte neyle suçlandığını dahi bilmeden uzun süre hapis yattığını, sonunda bütün bu olaylardan Aklandığını Refah Partisi(RP) ve Fazilet Partisi(FP) sinin kapatılmaları ile ilgili soruşturmalar neticesinde o dönemin cumhuriyet başsavcısının partileri kapatma gerekçesi olarak, Mali yardımlarla ilgili Türkiye’de siyasilerin mahkum edildiğini, halbuki siyasi partilerin mali konularla ilgili denetiminin Anayasa Mahkemesinin işi olduğunu belirtti.

Fakat bir oldu bitti ile o dönemde inançlı, milliyetçi, muhafazakar kişilerin kimliklerinden dolayı mağduriyete uğradıklarını anlattı.-Mustafa Tekeli ise; daha çok o dönemde MUSİAD da ki bir grup arkadaşı ile birlikte Türk Ticaret Kanunu'na göre kurdukları ve ön izin faaliyet belgesini yetkili kuruluşlardan almalarına rağmen 28 Şubat döneminde uğradıkları idari baskılar yüzünden dost sigorta kurucu ortaklarının tamamının bulundukları şehirlerden göz altına alınarak Ankara’ya götürüldüklerini ve mağdur edildiklerini, Ankara’da terörle mücadelede sorgulandıklarını ve haksız yere işadamlarının baskı, yıldırma, korkutma ile idari ve mali takibatla sindirildiklerini bundan dolayı da iş yapma kabiliyetlerinin ve psikolojilerinin bozulduğunu devlete olan güvenlerinin zafiyete uğratıldığını anlattı.

28 Şubat dönemi zihniyetinin kendi yandaş ve çevrelerinin çıkarlarını korumak için bu baskı ve zulmü yaptıkları kanaatinde olduklarını söyledi.-Saffet Arslan ise; o dönemde yaşadıklarını kısaca şöyle anlattı. "Ben sanayici ve iş adamıyım, Dost sigorta kurucuları arasında yer almaktaydım. Fakat bir süre sonra hisselerimi devretmiştim. Dost sigorta ile hukuken bir bağımda kalmamıştı buna rağmen o dönemde haksız yere gözaltına alınarak 28 Şubat döneminde maalesef ticaretimiz ve inançlarımız sorgulandı dedi. Ve bundan dolayı hem ekonomik hem de psikolojik olarak son derece etkilendiklerini anlatan Arslan; işyerlerimiz, ofislerimiz ve hesaplarımız hem idari hem de mali yönden didik didik edilerek incelendi. Daha sonra bizi alıp Ankara’ya götürdüler, hayatında hiç suç islememiş karakol yüzü görmemiş biri olarak suçlu muamelesi yapılarak Ankara’ya sorgulamaya götürmeleri hem de ağır ceza suçuyla suçlamaları bana çok ağır geldi dedi.


Suçladıkları konu çok manidardı. Size bu şirketi kim kurdurdu? Tamamen kanunlara nizamlara ve Türk ticaret kanununa uygun şekilde kurulmuş olan ve herkesin kurabileceği bir şirket bu faaliyetleri belli yapacağı işler belli, sanki illegal bir iş yapılıyor gibi suçlamaları tamamen ideolojikti. Neticede bizi 8 gün Ankara’da sorguladılar tamamen ideolojik sorgulama idi. Bu olaylar benim enerjimi kaybettirdi, iş yapma azmimi kırdı, çok iyi giden şirketlerim zarar gördü, kendime güvenim kayboldu ve 1200 kişi çalışanı olan İpek mobilya 400 kişi ile çalışır hale geldi. Bundan dolayı hem bizler hem de ülkemiz çok zarar gördü. Çalışanlar işsiz kaldı.

28 Şubatın eseri sonucu bugün dahi ipek mobilya eski çalışan sayısına kavuşamadı. iş çevrelerinde takdir edilirken saygınlığımı kaybettirir duruma getirdi enerjimi kaybettim, içime kapandım. ne kadar etki yaptıysa eski gücümü hala kendimde bulamadım, bu durum 2004 yılına kadar sürdü diyerek ekonomik ve fizyolojik çöküntüye uğradığını anlattı. Ülkeme olan sevgimi bitirdiler. İnsanların ülkesine olan sevgisini tamamen bitirdikleri zaman bir daha geri dönmesi çok zor oluyor.

28 Şubatın etkisinin bunlarla kalmadığını da belirten Arslan Maalesef bunlar Anadolu sermayesinin yarının büyüğü olma korkusundan kaynaklandığını söyledi. Biz işadamları olarak vatanımıza, milletimize insanımıza hizmet için ticaret yapıyoruz ama maalesef 28 Şubat vatana, milletimize hizmet hissimizi hırpaladı. Yıldırma ve caydırma politikası yapılarak Anadolu’daki iş çevrelerinin gelişmesine, büyümesine darbe vurdular dedi.

Darbelerin bir daha olmaması için her kurumun kendi işini yapması ve milletin sevgisine dönücü işler yapmak lazım diyen Saffet Arslan milleti temsil eden Parlemento'nun da bunları düzenlemesi gerekir, kanunları gelişmiş demokrasilere göre yaparak müdahale edenleri müdahale edemez duruma getirmeleri gerekir. Tekrar söylüyorum; herkes kendi asli işini yapmalı ve milletin gücünün üstünde hiçbir güç olmamalı diyerek mutlaka yeni bir sivil bir anayasa yapılmalı darbe anayasası ile yaşamanın onursuzluğundan bu milletin kurtulması lazım diyerek sözlerini tamamladı.

Komisyon Başkanı Yaşar karayel ise; komisyon olarak bizim ana başlığımız “Darbe mi bir daha asla “ diyerek üzerimize düşen ve bize tevdi edilen bu görevi layıkıyla tamamlamak istiyoruz diyerek 28 Şubat ve 27 Nisanla ilgili belirlediğimiz isimlerle tek tek görüşmeler yapıyoruz. Bu konu ile ilgili önümüzdeki günlerde o dönemin mağdur edilmiş siyasileri ve iş çevreleriyle de görüşmelerde bulunacağız. Özellikle Kayseri’de o dönemde belediye başkanlığı görevini yürüten Şükrü Karatepe’yi, Mehmet Özhaseki’yi ve Bekir Yıldız’ı dinleyeceklerini belirtti.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim