• BIST 94.552
  • Altın 193,230
  • Dolar 4,7378
  • Euro 5,4908
  • Kayseri : 16 °C
  • Ankara : 21 °C
  • İstanbul : 24 °C

DEMİREZEN VE GÖKÇE GURUBU BİRLEŞTİ

DEMİREZEN VE GÖKÇE GURUBU BİRLEŞTİ
Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi seçimleri öncesinde Seyit Demirezen ve Ahmet Hamdi Gökçe’nin gurubu çiftçilerden gelen yoğun talep üzerine birleşme kararı aldı.
Bu birleşme ile seçimlerin en büyük favorisi haline gelen guruba kooperatife bağlı birçok bölgeden destek yağıyor.

Birleşme konusunu değerlendiren Seyit Demirezen, “Seçim sürecinde çiftçi kardeşlerimize daha iyi hizmet edebilmek için bazı düşüncelerimiz vardı. Bu düşüncelerimizi Bünyan Bölgesi’nden Ahmet Hamdi Gökçe ile birleşerek hayata geçirmek istedik. Güçlerimizi birleştirdik. Allah nasip ederse bu birliktelikle pancar çiftçisine daha iyi hizmet edeceğimizi düşünüyoruz. Bizlere destek veren ve gönüllerini açan tüm çiftçi kardeşlerimize teşekkür ediyorum. Hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Ahmet Hamdi Gökçe ise, “Seçimler öncesi önemli bir karar aldık. Çiftçilerimizden gelen yoğun talep üzerine Seyit Demirezen gurubu ile güçlerimizi birleştirdik. Bu birlikteliğin pancar çiftçisine hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Eminim ki bu güçlü birliktelik ile çiftçi kardeşlerimizin teveccühünü kazanacağımıza inanıyorum” dedi.

Gurup olarak yapacakları projeleri açıklayan Demirezen ve Gökçe gurubunun projeleri oldukça dikkat çekiyor.

İşte projeler

Güneş enerjisi sistemi kurulmasına uygun bölgelerde her yıl 3 adet olmak üzere 1 megavat kapasiteli santraller kurulacaktır. Buralarda üretilecek elektrik enerjisiyle sulama suyunda kullanılan elektrik masrafı, proje başladıktan sonra 6 yıl içinde çiftçimize ek bir yük getirmeden sıfırlanacaktır. Bu konuda 2011 yılından beri sürdürülen çalışmalarımız sonucunda finansmanı da temin edilmiş olan örnek projemiz tamamlanmış ve uygulamaya hazırdır.

Kapalı sistem sulamaya uygun olan bölgelerimizde kapalı sistem sulama projelerini devreye sokarak su kaybı ve zaman kaybı önlenecek, çiftçimize kolaylık sağlanarak sulama maliyeti azaltılacaktır.

Bunun için ucuz ve kaliteli plastik boru temin edilecek ve gerektiğinde sulama borusu vesisteminin üretimi için gereken yatırımlar yapılacaktır.

Çiftçinin nakit sıkıntısını gidermek ve masraflarını karşılayabilmek maksadıyla; zamanında ve yeterli miktarda verilecek avanslara ilaveten gerektiğinde ara avanslarla desteklenen çiftçimiz bankalara muhtaç edilmeyecektir.

Pancardan sonra; ayçiçeği, mısır, arpa gibi bitkilerin ektirilmesi ve bunların çiftçilerimizden alınarak, kurulacak yem fabrikalarında yem üretilmesi sağlanacaktır. Bunun için de şeker pancarında olduğu gibi sözleşmeli üretim modeline geçilecektir.

Çiftçimizin tohum, ilaç, gübre, akaryakıt ve alet makine gibi girdi ihtiyaçları kaliteli ve ucuz olarak temin edilecek ve mutlaka zamanından önce çiftçimize ulaştırılacaktır.

Çiftçimizin kota sıkıntısını gidermek için pancar kotalarının adaletli ve dengeli bir şekilde dağıtılması sağlanacak, kotalar kesinlikle gerçek üreticiye verilecektir.

Kantarlarda yapılacak fire analizleri ile fabrikalarımızda yapılan fire ve şeker analizlerinde çiftçilerimizin şüphelerini giderecek düzenlemeler yapılacaktır.

Her bölgede belli sayıda ve orta büyüklükte damızlık hayvancılık işletmeleri kurularak hem istihdam yaratılması sağlanacak, hem de üretimin çeşitlendirilerek bölge ekonomisine sağlanan katkı artırılacaktır. Gerekirse hayvancılıkta desteklemeye gidilecektir.

Hayvan gübreleri, kurulacak yan tesislerde işlenerek bir yandan biyogaz ve enerji üretimi; diğer yandan işlenmiş gübre isteyen çiftçilerimize verilerek verim ve kalitenin artırılması sağlanacaktır.

Şeker pancarı fiyatlarının, emsal şirketlerin uyguladığı taban fiyatlarının kesinlikle üzerinde olmasına dikkat edilecektir. Fiyatlar, şeker pancarı üretim maliyetinin üzerine çiftçinin kar ve refah payı da eklenmek suretiyle belirlenecek; ödemeler ise mutlaka zamanında yapılacaktır.

Pancar küspesi tahsis ve dağıtımında çiftçimiz ve fabrikamızın hak ve menfaatleri korunarak haksız kazanç ve spekülasyonlar önlenecektir.

Çiftçilerimizin, kendileriyle ilgili bütün iş ve işlemleri telefon ve internet üzerinden takip edebilecekleri bir bilgi işlem ağı kurulacaktır. Bu sistemle çiftçimiz kota durumlarını; avans, tohum, gübre, ilaç, mazot gibi ayni ve nakdi avanslarını ne zaman ve ne kadar alacaklarını; pancar firesi ve şeker oranlarını; çiftçinin kendisi ve grubuyla ilgili tüm bilgileri hızlı bir şekilde öğrenebileceklerdir.

Ziraat Mühendislerimiz tarafından, toprak veriminin muhafazası ile uygun sulama metotları kullanılarak su kayıplarının önlenmesi konularında çiftçilerimizin bilinçlendirilmesi sağlanacaktır.

Topraklarımızı koruyabilmek ve iklim değişikliğinin olumsuz etkilerini azaltmak için Kayseri ve Boğazlıyan Şeker Fabrikalarına bağlı bölgelerde mümkün olduğu kadar hızlı ve planlı bir ağaçlandırma seferberliğine gidilecektir.

Toprak muhafaza ve ağaçlandırma konularında, Kayseri Şeker’in gücü ölçüsünde teşvik paketleri uygulanacaktır.

Çiftçilerimizin sorunlarını yerinde ve doğrudan tespit ederek çözmek amacıyla, Fabrika ile çiftçilerimiz arasında iletişimi en hızlı ve etkin bir şekilde sağlayacak bir “Şeker Pancarı Meclisi” oluşturulacaktır.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim