• BIST 107.401
  • Altın 174,218
  • Dolar 4,0989
  • Euro 4,9911
  • Kayseri : 23 °C
  • Ankara : 25 °C
  • İstanbul : 23 °C

"Doğalgazda sıkıntı yok"

"Doğalgazda sıkıntı yok"
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Lisans almış doğalgaz santrallerinin miktarı, Türkiye'nin kurulu gücü kadar. Türkiye bir hukuk devletidir ve bu lisansların iptali söz konusu değildir. Ancak lisans sahiplerinin tabii ki doğalgaz ka
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Bulgaristan Başbakan Yardımcısı Simeon Djankov ile makamında görüştü. Yıldız, yaptığı açıklamada, her iki ülke arasındaki ilişkiler, özellikle olumsuz hava koşulları ve birçok konuyu karşılıklı mütalaa ettiklerini belirtti. Her 2 ülkenin de bu olumsuz hava koşullarından etkilendiği ortamda farklı iş birliklerini karşılıklı konuştuklarını anlatan Yıldız, "Tabii ki Türkiye ve Bulgaristan'ın elektrik ve bir enterkoneksiyonu var. Benzer enterkoneksiyonun doğalgazda da yapılabileceği şu anda Bulgaristan'dan Türkiye'ye geçen bir doğalgaz hattı var. Bunun tersinin de rahatlıkla yapılabileceği, bunlar üzerinde karşılıklı fikirler yürüttük" diye konuştu.

Bakan Yıldız, aynı zamanda yine diğer konularda da farklı işbirlikleri üzerinde fikirler yürütüldüğünü söyleyerek, önümüzdeki ay yüksek düzeyli bir stratejik iş birliği için ön hazırlıkların yapıldığını belirtti. Yıldız, "Bulgaristan parlamentosu 1915 yılında yaşanan olayların, soykırım olarak kabul edilmesiyle alakalı tasarıyı reddetti. Bu da komşuluk ilişkilerimize yakışır ve diğer bir kısım ülke parlamentolarına örnek olacak bir karardı" şeklinde konuştu.

"2 MART'TAN SONRA SCHENGEN VİZESİNE SAHİP TÜRK VATANDAŞLARI BULGARİSTAN'A VİZESİZ GİREBİLECEK"

Bulgaristan Başbakan Yardımcısı Simeon Djankov ise, Bulgaristan ve Türkiye arasında bulunan vatandaşlar için bir sorun olan konunun çözümünü söylediklerine dikkati çekerek, 2 Mart'tan sonra Schengen vizesine sahip ve yeşil pasaporta sahip Türk vatandaşlarının Bulgaristan'a vizesiz girebileceğini ilan ettiklerini anlattı. Djankov, Bulgaristan gelen Türk vatandaşlarının yaklaşık 3'te birinin Bulgaristan'a vizesiz girebileceğini söyleyerek, bu uygulamanın martın başından itibaren yürürlüğe gireceğini anlattı. Djankov, elektrik ve gaz konusunun Türkiye ve Bulgaristan için çok faydalı bir konu olduğunu belirterek, proje konusunda daha net olarak Mart başında hükümetler arası görüşmelerde olacağını söyledi. Bulgaristan hükümetinin taşkınlarla ve karla mücadelede ciddi kararlar aldığını vurgulayarak, taşkınlar konusunda finansman ve öngörülen çalışmaları açıkladıklarını ifade etti."DOĞALGAZ KONUSUNDA VATANDAŞLARIMIZA SİRAYET ETTİRDİĞİMİZ BİR SIKINTI YOK"
Bakan Yıldız ve Bulgaristan Başbakan Yardımcısı Simeon Djankov, görüşme sonrası gazetecilerin sorularını cevapladı. Yıldız, mevcut gazın gaz tüketim rakamlarını yakalamadığı iddialarına ilişkin, "Olumsuz hava koşulları devam ediyor. Yalnızca Avrupa'da soğuktan ölen insan sayısı 500'ü aştı. Bütün bu şartlar altında bahar ayı muamelesi yapamayız, 2 metre kar var bazı bölgelerimizde bunların enerjiye dönüşeceğini hepimiz biliyoruz. Tabii ki durumu yönetmemiz lazım. Doğalgaz boru hatları veya enerjiyle gelen kaynaklar zaman zaman kesintiye uğrayabiliyor bu olumsuz hava koşullarından dolayı. Marmara Ereğlisi'ne enerji tankerleri geç gelebiliyor. Vatandaşlarımıza şu ana kadar sirayet ettirdiğimiz bir sıkıntı yok. Şartlarımızın çok normal ve çok rahat olduğunu söyleyemem ama bu süreci de bütün arkadaşlarımızla beraber dikkatlice yönettiğimiz gibi genel bir kanaatin olduğunu sizlerle paylaşmam lazım" diye konuştu.

"LİSANS ALMIŞ DOĞALGAZ SANTRALLERİNİN, LİSANSLARININ İPTALİ SÖZ KONUSU DEĞİLDİR"

Bir gazetecinin, 'lisans alan doğalgaz santrallerinin miktarını ve bu lisanslarda herhangi bir iptale gidilip gidilmeyeceğini' sorması üzerine Yıldız, "Lisans almış doğalgaz santrallerinin miktarı, Türkiye'nin kurulu gücü kadar. Bu normal ve çok doğru bir şey değil, Türkiye bir hukuk devletidir ve bu lisansların iptali söz konusu değildir. Ancak lisans sahiplerinin tabii ki doğalgaz kaynağı ile çalışacak santralleri yaparken, fizibilitesine dikkat edeceklerini rekabet etme gücünü kendilerinde mutlaka hissetmeleri gerektiğini bir kez daha hatırlatırım. Ne kadar uzun süreli rekabet edeceklerini mutlaka hesap ediyorlardır. Elektrik üretim santrallerinde doğalgazdan daha ziyade kısa sürede çıkartacağımız yerli kömür ve yenilenebilir enerji kaynaklarını tavsiye ediyorum" şeklinde konuştu.

Özel sektöre herhangi bir kısıtlama getirmenin söz konusu olmadığını anlatan Yıldız, gelişen şartlar, yatırım ve işletme şartlarının yakından takip etmeleri gerektiğini söyledi. Bakan Yıldız, Azeri gazının bir önceki gün tam kapasiteyle çalıştığını şimdi ise daha düşük kapasiteyle çalıştığını belirterek, enerji girişlerinde zaman zaman aksamaların olduğunu kaydetti."NUBOCCO PROJESİ'NİN GERÇEKLEŞTİRİLMESİ İÇİN FİZİBİLİTE ÇALIŞMALARINA BAŞLANDI"
Yıldız, 'serbest piyasadaki elektrik fiyatlarının zaman zaman ani sıçramalar yaşamasına' ilişkin, "Bu serbest piyasaya müdahale edilmediğinin göstergesidir. Yalnızca 3 saat içerisinde o fiyat oluştu. Bunun tam tersi de oluşmuştu, yani 8 kuruşlarda üreticilerin satmak durumunda olduğu durumlarda olmuştu. Serbest piyasa içerisinde arz ve talebin buluştuğu veya buluşamadığı noktalar olarak ifade etmemiz lazım. Önceki gün Finlandiya'da 2 bin Euro civarında fiyatlar oluştu, Hollanda'da bin 938 Euro civarında fiyatlar oluştu. Serbest piyasada talebin daha çok arttığı yine olumsuz hava koşullarında artığı durumlarda arzın zorlandığı durumlar oluyor. Ben bunu çok anormal bulmuyorum ama serbest piyasada ortalama fiyatların makul düzeyleri her zaman yakalayacağına inanıyorum" dedi.

Bakan Yıldız, 'Nubocco'nun Bulgaristan sınırında başlayacağı' iddialarıyla ilgili olarak, projenin gerçekleştirilmesi için fizibilite çalışmalarına başlandığını ve yeni ortakların alınacağını söyledi. Bu tür büyük projelerin zaman zaman tehdit zaman zaman ise fırsatlarının olduğuna dikkati çeken Yıldız, bunlara çok fazla aldanılmaması gerektiğini belirtti. Djankov da, Nubocco projesini olumlu bir proje olarak değerlendirdiklerini ve bu projenin geleceğine inandıklarını ifade etti.


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim