• BIST 112.122
  • Altın 174,675
  • Dolar 4,0406
  • Euro 4,9882
  • Kayseri : 15 °C
  • Ankara : 16 °C
  • İstanbul : 19 °C

Dünya Kenti Konya

Dünya Kenti Konya
2023’e kadar birçok önemli projeye imza atacaklarını anlatan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, “Konya’yı geçmişi kadar büyük ve görkemli bir geleceğe hazırlıyoruz.” dedi.
Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek,Kontv Ankara Temsilcisi Sinan Burhan'ın Organize ettiği Ulusal yayın yapan çok sayıda medya mensubunu konuk etti.

Başkan Akyürek, aileleri ile birlikte geziye katılan yazılı, görsel, işitsel ve internet medyasının temsilcilerinden oluşan Ankaralı heyete, Konya’daki yatırım ve projeleri ile şehrin tarihi ve turistik yerlerini gezdirdi.

Konya’nın tanıtımına ait organizasyona ev sahipliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti ifade eden Başkan Akyürek, Konya’nın gerçek anlamda bir barış, sevgi ve hoşgörü şehri olduğunu söyledi
Düzenlenen tanıtım yemeğinde medya mensupları ile buluşan ve burada bir konuşma yapın Başkan Akyürek, Anadolu Selçuklularına 250 yıla yakın başkentlik yapmış, dönemin ‘En Muhteşem İslam Şehri’ olarak anılan Kadim Başkent Konya’nın çok düzenli, sanayisi oldukça geniş, sektörel alanda gelişmiş bir şehir olduğunu vurguladı.


Konya’nın sadece tarımda değil, gıdada da merkez bir konumda olduğu hatırlatmasını yapan Akyürek, “Türkiye'nin en gelişmiş kentlerinden biri olan Konya, hem ekonomik açıdan hem de doğal ve tarihsel değerleriyle büyük önem taşır. Türkiye’nin tahıl ambarı Konya, sanayisi, üniversitesi, kültürü ve turizmi ve tamamlanacak spor ve bilim merkezleri projeleri ile bölgenin cazibe merkezi haline gelecektir. Konya, sevginin, barışın, hoşgörünün ve kardeşliğin sembolü olmuş bir Mevlana şehri, güzellikler şehridir.” dedi.
Akyürek, “Tarihten gelen güçlü yapısı ile zaten ‘Marka Şehir’ unvanını elinde tutan Konya, son dönemlerde gerçekleştirilen büyük yatırımlarla birlikte bugün bir ‘Dünya Kenti’ konumuna sahiptir. “ diye sözlerine ekledi.

“Sizlerle daha sık bir arada olmayı arzu ediyorum.” diyen Akyürek, organizasyona katkılarından dolayı Sinan Burhan’a, katılımlarından dolayı da herkese teşekkür etti.

MEDYA HEYETİNE KONYA’YA YAPILAN YENİ YATIRIMLAR
İLE TARİHİ DOĞAL GÜZELLİKLER TANITILDI

Konya Büyükşehir Belediyesi Basın Müşaviri Galip Marlalı, Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Projeler Koordinatörü Mehmet Ulutaş rehberliğinde medya heyetine gün boyu şehrin tarihi ve doğal güzellikleri ile Konya’da hayata geçirilecek yeni projelerin tanıtımı yapıldı. Gezdirilerek genel hatlarıyla tanıtımı yapılan Konya’nın önemli bölgelerinden bazıları şunlar oldu: Konya ile Kyoto arasında kardeşlik ilişkilerini geliştirilmesi amacıyla Japon mimarisi ve kültürüne uygun olarak yapılan Japon Parkı, Konya’nın en büyük spor yatırımı olan Yeni Konya Stadyumu, tamamlandığında Türkiye’nin en büyük Bilim Merkezi unvanına sahip olacak Konya Bilim Merkezi, şehrin merkezi konumunda 80 bin metrekarelik alanı kaplayan Kültür Park, Selçukluların sembolü; gücü ve özgürlüğü temsil eden ‘Çift Başlı Kartal’ ve ‘Kanatlı Melek’ figürlerinin sergilendiği Selçuklu mimarisinin tipik bir örneği olan İnce Minareli Medresi, Anadolu Selçuklu devri çini işçiliğinde önemli bir yeri bulunan ve aynı zamanda Celaleddin Karatay’ın Türbesi’ni de içinde bulunduran Karatay Medresesi, yedi asırdan fazla bir zamanda beri gönüllerde yaşayan, eserleri hemen hemen bütün dillere tercüme edilen; sevginin, hoşgörünün ve kardeşliğin sembolü olmuş Mevlana’nın türbesinin bulunduğu Mevlana Müzesi, şehrin merkezi konumunda, içinde Selçuklu dönemi eseri Alaaddin Camii'nin de bulunduğu 9 bin yıllık bir höyük olan Alaaddin Tepesi.

MEVLANA KÜLTÜR MERKEZİ’NDE SEMA COŞKUSU
Medya heyeti son olarak Konya’nın dünyaya açılan kapısı olan Mevlana Kültür Merkezi’nde sahnelenen Sema programına katıldı. Heyet, Mevleviliğe gönül vermiş Konya Semazen Topluluğu'ndaki Semazenlerin geleneksel ve kutsal rutinler sonrasında gerçekleştirdiği Sema gösterisini hayranlıkla izledi.“Konya spor şehri olarak da anılacak…”

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, UEFA kriterlerine uygun olarak yapımı devam eden 42 bin seyirci kapasiteli Yeni Konya Stadyumu’nun Türkiye’nin gurur kaynağı olacağını söyledi. Akyürek, “400 bin metrekare alan üzerinde yapılmakta olan Türkiye’nin en büyük spor kompleksi; Yeni Konya Stadyumu ile Olimpiyat Köyü, Konya’nın görkemli geçmişini bugüne taşımaya aday. Türkiye’nin en modern ve en yeni stadyumu ile Tarih, kültür, tarım, turizm, bilim ve hoşgörü şehri Konya, artık ‘spor sehri’ olarak da anılacak.” dedi.“Konya, bilimin de merkezi olacak…”

Konya Bilim Merkezi’nin bölgeyi cazibe merkezi haline getireceğini ifade eden Akyürek, “Türkiye’nin en büyük Bilim Merkezi’nin tamamlanmasıyla Konya bilimin de merkezi olacak. TÜBİTAK tarafından desteklenen proje tamamlandığında, Konya’nın değeri daha da artacak. 26 bin 248 metrekarelik kapalı alana sahip olan, Konya Bilim Merkezi’nde planetaryum, gözlemevi, sergi salonları, laboratuarlar, Konya kültürünü anlatan bölümler, bilimsel gelişmelerin aktarılabileceği ortamlar bulunacak.” diye konuştu.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim