• BIST 94.437
  • Altın 193,680
  • Dolar 4,7316
  • Euro 5,4729
  • Kayseri : 24 °C
  • Ankara : 28 °C
  • İstanbul : 27 °C

DÜNYADA ÇOK KISA ZAMANDA ŞEKER PANCARI ŞEKERİNE DÖNÜLECEKTİR

DÜNYADA ÇOK KISA ZAMANDA ŞEKER PANCARI ŞEKERİNE DÖNÜLECEKTİR
Kayseri Şeker teknik heyetinin Almanya ziyaretinde

Kayseri Şeker teknik heyetinin Almanya ziyaretinde rehberlik yapan  Alman ziraat mühendisi Andreas Krieg NBŞ üretiminin Şeker Pancarı tarımını etkilemeyeceğine dikkat çekerek Dünyada yakın zamanda yeniden Şeker Pancarı şekerine dönüleceğini ve  Türkiye’de Şeker Pancarının geleceğinin parlak olduğunu belirtti.
KWS Firmasının Yurt dışı satış müdürü Emre Akbel’in katkılarıyla Alman ziraat mühendisi Andreas Krieg ile  yapılan söyleşide; 2014 yılı Almanya da şeker pancarı açısından rekor bir yıl yani 1800’lü yıllardan beri bu kadar düzgün homojen bir şekilde yağış olmadı. Bu sene ki yağışlar şeker pancarında rekora sebep oldu ve çok verim var. Normalde dekardan 7,5 - 8 ton verim alınırken bu sene ortalama 9,5- 10 ton şeker pancarı verimi alınıyor. Polar seviyesinden de 17,5 - 18 polar verimi  alınıyordu bu yıl ise dekarda 10 ton veri alınırken polar da 16,5’ a düştü. Yağışların fazla olması verimi artırırken şeker oranını da   düşürdüğünü belirtti. 
Andreas; Üniversitede ziraat mühendisliği okudum ve üniversitede ürün yetiştirme, farklı ürün sistemleri, gübreleme, bitki besleme, bitki besin elementlerinin bitkiye uygulanması ve yabancı ot kontrolü gibi konular  üzerinde çalıştım. Türkiye de şeker pancarı çok önemli bir bitki çünkü kışları soğuk ve sert geçen bir ülkede şeker kamışı üretiminin imkansız olduğunu düşündüğümüz de şeker pancarının önemi daha da artıyor. Türkiye kendi kendine yetebilmeyi planlayan ve şeker üretimi konusunda kendine yeten bir ülkedir. Bir ülke  kendi  şekerini kendisi üretmek istiyorsa ve bunu şeker kamışından yapamıyorsa şeker pancarı çok daha önemli hal alıyor.
 Almanya’da nişasta bazlı şeker mısır bitkisinden elde edilen şeker miktarı Amerika’da ki gibi fazla değil. Nişasta bazlı şekerden çok fazla üretim olmadığı ve  şeker pancarı üretimini çok etkilemediği için çok bir korkumuz yok örneğin Amerika’da C.C firması nişasta bazlı şeker kullanmış ve içeceğin tadı değişince de insanlar beğenmemeye başlamış sonra C.C firması yanlış yolda olduğunu fark edince şeker pancarı şekerine geri dönmüşler yani tadı aynı değil insanlar nişasta bazlı şekeri sevmiyor ama ucuz olduğu için tercih ediliyor. Şeker pancarı üretiminin geleceği için şunu söyleyebilirim. Mısır’da  şeker kamışı ve  şeker pancarı üretimi vardı ama baktılar ki şeker kamışı şeker pancarının iki katı su tüketiyor şeker kamışını bıraktılar. Şeker pancarında toprağınızı bir sene boyunca tek bir bitkiye bırakılmıyor. Mısırda da şeker pancarı üretimi artıyor. Brezilyada durum biraz daha farklı burada şeker kamışı yılda iki sefer biçiliyor yani su problemi olmayan yerlerde daha mantıklı ama Türkiye, Avrupa Ülkeleri ve Mısır gibi ülkelerde şeker pancarından şeker üretimi devam edecektir. Nişasta bazlı şekerlerin kanseri tetiklediği konuşuluyor ve bu durumdan dolayı da insanların nişasta bazlı şekerden uzak duracağını düşünüyorum. Almanya’da insanlar bölgesel bazda üretilen şekerleri  tercih ederler. Çoğu ülkede üretilen şekerde çiftçi bazında ne tür ilaçlar kullanılıyor, hangi kimyasallar atıyorlar, şeker hangi koşullarda üretiliyor bunu bilmediklerinden dolayı daha sağlık olan Almanya ve Avrupa’da üretilen şekeri tercih edeceklerdir. Bu yüzden şeker pancarının geleceğini parlak görüyorum. Türkiye de şeker pancarı üretiminde ki asıl sorun maliyetlerin yüksek olması. Türkiye’de bir hektardan 10 ton şeker alınıyor ve bu oran daha da yükselebilir. Biz de şuan 14 ton Almanya 2020 yılında hektardan 20 ton alabilmeyi hedefliyor. Türkiye’de halen bazı bölgelerde teklemeler yapılıyor bu işçi maliyetlerini artırıyor ve daha fazla tohum zafiyetine sebep oluyor bunu ilerleyen yıllarda daha az işçi masraflı teklemesiz bir üretim gerçekleştirirse Türkiye’nin de şeker pancarı üretiminin parlayacağını belirtti.  
Alman Ziraat Mühendisi Andreas Krieg yağışların  erozyona etkisi ve yeşil Gübre  konusunda da şu açıklamalarda bulundu; Kışın Almanya’da çok yağmur yağdığı için toprak erozyonu oluyor ve erozyonla birlikte toprağın verimli kısmı gidiyor Almanya’da araziler dümdüz bu yüzden toprağın yıkanması önem arz ediyor. Yağışın bol olduğu Almanya’da catch crop bitkisi önemli çünkü; toprakta ki azot gübresinin toprakta kalması açısından bu yeşil bitki gübreleri ekiliyor ve genelde hardal ve yağlık koza tarzı bitkiler ekiliyor ki toprakta ki azotu tutsun ve biçildikten sonra yapraklar ve kökündeki azot yıkanıp gitmeyecek ve topraktaki azot toprakta kalmış olacak. 
Almanya’da ki ürün rotasyonu buğday sonra tekrar buğday ve ondan sonra şeker pancarı şeklinde yani münavebe 3yılda bir geliyor. Nemotot gibi hastalıkların bulaşma ve  toprakta artma riski çok fazla bunu da engellemek için catch crop ekilerek toprakta ki hastalıkları da düşürüyorlar. 
Türkiye gibi az yağış alan bölgelerde catch crop yani yeşil gübre bitkisi  tercih edilmiyor çünkü kışın keç krop topraktaki su kapasitesini kendisine harcayıp çabucak büyüdüğü için toprakta ki suyu kullanıyor buda bir dezavantaj o yüzden doğu ve kuzeydoğu Almanya’da pek tercih edilmiyor. Almanya’da buğdaydan hemen sonra şeker pancarı ekeceksek buğdaylar hasat edildikten sonra sap ve samanı tarlada bırakıyoruz ve toprağa karıştırıyorlar. 10 ton sap, saman toprakta 100 kilo kadar azot sağlıyor ve toprağın organik madde miktarı da artmış oluyor dedi.

VOLSKWAGEN’DE TÜRKİYEYE YATIRIM YAPMAK İSTİYOR
KWS Firma temsilcilerinin girişimleri ile Kayseri Şeker ekibi Volkswagen  fabrikasının üretim merkezine de  ziyaret gerçekleştirdi. Günde 7 Bin ziyaretçinin geldiği Volkswagen fabrikasında  günde 500 araç üretimi yapılıyor. Ziyaret için önceden talepte bulunmak gerekiyor ve detaylı gezi için 15Euro ücret ödeniyor. Bünyesinde araç müzesi ve çeşitli show'ların  ve gösterilerin yapıldığı merkez bulunuyor. Kayseri Şeker heyetini nezaketen kabul eden firma yetkilileri Rehber Marco di Polo'u görevlendirerek kısa bir tur kapsamında tanıtım yapıldı. Gezi esnasında Volkswagen  fabrikasının hedeflerinin Türkiye’ ye de bir fabrika kurmak olduğunu açıklayan Polo, tatilde Türkiye'ye gittiğini ve her zaman Almanya’nın Türkiye ile dost olduğunu belirterek Türk Bayrağı ile hatıra fotoğrafı çektirmeyi de ihmal etmedi. Fabrika bünyesinde doğalgazdan elektrik üretim tesisleri ve yanından geçen hızlı tren ve kanal dan da ulaşım ve taşıma amaçlı istifade edildiği belirtildi.

Marco di Polo Türkiye bizim her zaman dostumuzdur, aramızdaki bu arkadaşlık ilişkisi çok güçlü  sizleri. burada görmekten çok mutluyuz.Almanya’nın hangi şehrinde olursanız olun bir Türk görürsünüz. Türk’le Alman arasında hiçbir fark yoktur. Kendinizi  kendi ülkenizde hissedersiniz. Volkswagen  fabrikasının önünden geçen kanal sayesinde Bot ile İstanbul Boğazına kadar gidebilirsiniz. Almanya’dan Türkiye’ye çok fazla turist ziyaretçi oluyor benim hayalim Türkiye de bir Volkswagen  fabrikası kurmaktır dedi

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim