• BIST 110.932
  • Altın 175,230
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • Kayseri : 5 °C
  • Ankara : 9 °C
  • İstanbul : 13 °C

Eczacılar ne yapmalı?

Eczacılar ne yapmalı?
Eczacılık ''köklerine'' mi dönüyor?
Eczacılar ne yapmalı? "Hasta odaklı eczacılık" anlayışının üyesi olarak kalmalı mı? Eczanelerini satış noktası'ndan, bakım noktasına dönüştürmeleri mümkün mü?
Veysel Demirci'nin haberi

İlacın kısa tarihi

MÖ 2000: Al. bu kökü ye.

MS 1000: 0 kök kötü. Gel. bu duayı oku.

MS 1850: 0 dua batıl inanç. Al, bu iksiri iç.

MS 1940: 0 iksir yılan yağı. Al, bu hapı yut

MS 1985: 0 hap etkisiz. Gel, bu antibiyotiği al.

MS 2000: 0 antibiyotik işe yaramaz. Al, bu kökü ye (Anonim)

Tedavinirı tarihi insan neslinin yaratılışıyla birlikte köklerle (şifalı bitkiler) başladı; dualarla, iksirlerle, büyü­lerle, yogalarla, perhizlerle, basit ve mürekkep bitkisel karışımlarla devam etti.

Bu süreçler, doğuda, batıda, kuzeyde, güneyde ve tüm medeniyetlerde bölgesel farklılık­larla devam etti.

18. yüzyılın sonlarına gelindiğinde Batı tıbbında sıra dışı bir değişim yaşandı ve kimyasal ilaçların ezici hâkimiyetine kadar uzanan süreç başlamış oldu.

20. yüzyılın sonlarına gelindiğinde modern Batı tıbbı zafe­rini ilan edecekti ki geleneksel tıbbın sesi yeniden yükselmeye başladı ve "alternatif tıp" ya da "tamamlayıcı tıp" (CAM-complamental alternative medicine) gibi tanımlamalarla yeniden dünya tıp sahnesinde boy gösterir oldu. Bir diğer ifadeyle insanlık yeni­den "köklerine dönmeye başladı. Bu arayışın ve çabanın en önemli nedeni, modern tıbbın hak etmediği bir zaferi ilan etme çabasına karşın, insanları mutlu etmede ve beklenen başarıları elde etmede düşmüş olduğu âcizliktir.

Alternatif TIP disiplinleri


Fitoterapi, aromaterapi, homeopati ayurveda, hipnoz, akupunktur, feng-shui yoga, masaj, yaşam koçluğu, pilates, feldenkrais, termoterapi, ozonterapi, mezoterapi, kuru iğne terapisi vs.

Eczacılar, alternatif TIP disiplinlerinin neresinde?


Özellikle ABD'de olmak üzere bazı Avrupa ülkelerinde alternatif tıp disiplinlerinde eczacılar etkin ve yaygın olarak rol almaktadır. ABD'de belirginleşmeye başlayan yeni eczane modellerinde alternatif tıp uygulanmaları yer almaya başlamış, bu alana yönelen eczaneler yeni disiplinlerin uygulanacağı biçimde tasarlanma ve insan kaynağı istihdam etme çabasına girmişlerdir. Tüm dün­yada halkın en yaygın ve kolay ulaştığı alternatif terapi araçları fitoterapi ve aromaterapi ürünleridir. İnsanların bu ürünleri en yoğun talep ettikleri noktalar şüphesiz eczanelerdir. Kıta Avrupasında bitkisel tedavi destekleri kullanımının hız kazanması 30-40 yıl önce başlamış ve bu gelişmenin öncülüğünü Almanya yapagelmiştir. Bugün Avrupa genelinde fitoterapötik ürünler gerek halk, gerek eczacı ve gerekse doktorlar tarafından herhangi bir defans görmemektedir. Bilakis eczacılık ve tıp fakültelerinde bağımsız bir disiplin olarak kabul gör­müş, doktor reçetelerinde yer edinmiş ve artan hacimde ilaç sanayinin yatırım alanına girmiştir.

Türk eczacılığı ve alternatif TIP


Türkiye'de eczanelerin % 90'ı ilaç odaklı hizmet vermektedir. Eczacılık; fitoterapötik ve aromaterapötik ürünlere gelene kadar çözülmesi gereken pek çok sorunla yüz yüzedir. İlaç bağımlılığıyla ayakta durmaya çalışan eczacılık bu anlamda her geçen gün kan kaybetmeye devam ederken, oluşan ciro açığını kompanse edecek ilaç dışı ürün grup­larını konumlandırmakta zorlanmaktadır.

Türkiye'ye özgü yapısal, yasal, eğitimsel ve denetimsel sorunlar da işin cabasıdır. Ehliyetsiz kişi ve işletmelerce besin takviyesi ürünlerin yoğun ve yaygın olarak satılıyor olması, sorunlara dra­matik boyutlar kazandırmaktadır.

Bugün alternatif tıp, Türk eczacıları tarafından sadece oral ve haricen kullanılan basit ya da kombine olarak üretilen "besin takviyeleri" ile "aromaterapötik ürünler" olarak karşılık görmektedir. Bu ürünlerin eczaneler için cirosal karşılığı ise henüz eser miktardadır.

Türk hekimlerinin fitoterapötik ve aromaterapötik ürünlere karşı önyargılı yaklaşımı ise, eğitim dö­neminden gelen yabancılık nedeniyle bu alanı hekim ilgisinden ve desteğinden mahrum bırakmaktadır. Denebilir ki sorunun başladığı ve biteceği yer de burasıdır.

Eczacılar ne yapmalı?


Eczacılarsa köklü bir zihniyet değişimine muhtaçtırlar. Kendilerini "hasta odaklı eczacılık" anlayışının bir üyesi olarak ko- numlandırmalılar. Ticari anlamda reçeteli ilaca bağımlılıktan kurtulmak için, ilaç dışı ürünlerin payını hızla artırmalıdırlar. Çok daha önemlisi eczanelerini point of sale (satış noktası)'den point of care (bakım noktası)'e dönüştürmeliler. Tüm dünyada eczacılığın yaşadığı değişim ve dönüşümle beraber Türkiye'deki eczacılık da artık "kök'lerine dönmelidir.

Bugün eczacılar köklü bir zihniyet değişimine muhtaçtırlar. Kendilerini "hasta odaklı eczacılık" anlayışının bir üyesi olarak konumlandırmalılar. Eczanelerini ise point of sale (satış noktası)'den point of care (bakım noktası)'e dönüştürmeliler. Tüm dünyada eczacılığın yaşadığı değişim ve dönüşümle beraber Türkiye'deki eczacılık da artık "kök"lerine dönem.

SD'nin İlkbahar 2002 tarihli 22. sayısından alıntılanmıştır.

SD (Sağlık Düşüncesi ve Tıp Kültürü Dergisi) TESA'nın (Türkiye Eğitim ve Sağlık Araştırdma Vakfı'nce neşredilmektedir. Ayrıntılı bilgi için Tel: 0212453 48 66
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim