• BIST 110.932
  • Altın 175,003
  • Dolar 4,0605
  • Euro 4,9845
  • Kayseri : 4 °C
  • Ankara : 8 °C
  • İstanbul : 17 °C

Eğitim-Bir-Sen 2. Şubesini kurdu

Eğitim-Bir-Sen 2. Şubesini kurdu
400 üye sayısını geçen Eğitim-Bir-Sen Kayseri şubesi Üniversite ( 2 no’lu ) şubesini kurduğunu sendika binasında yaptığı basın açıklaması ile duyurdu.

yapılan basınaçıklamasına sendika başkanı Aydın kalkan, yönetim kurulu üyeleri, Kahramanmaraş Sütçü İmamÜniversitesi şube başkanı Hasan Furkan, Kayseri Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen kadın kollarıbaşkanları, 2 nolu şube başkanı Mehmet Akgün ve yönetim kurulu üyeleri ile Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen yönetici ve üyeleri katıldı.

Toplantıda bir konuşma yapan Aydın kalkan şunları söyledi.“Rahmetli Mehmet Akif İnan’ın öncülüğünde 1992 yılında yeni bir anlayışla kurulan sendikamızKayseri’de yeni bir başarının mutluluğunu yaşamaktadır.Başta Mehmet Akgün başkanımız ve geçici yönetim kurulu üyeleri ile yaptığımız çalışmalar sonucuErciyes Üniversitesi ve Abdullah Gül Üniversitesindeki üyelerimizle birlikte Kayseri’deki 2. Şubemizibu gün sizlerle birlikte açıyoruz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum, Allah onlardan razı olsun.

Mevzuat gereği yeni bir sendika şubesi kurabilmek için en az 400 üyesinin bulunma şartıaranmaktadır.

Uzun süredir bu sayıya ulaşamadığımız için şubemizi açamıyorduk. Çok şükür artık busayıyıgeçerek yeni şubemizi de kurduk. Bildiğiniz gibi üniversitelerin çalışması Milli Eğitim Bakanlığından farklı, bu sebeple onların problemlerini bu kurumlarda çalışanlar daha iyi bilir ve kolayçözerler. Bunun için üniversite çalışanlarının özlük ve sosyal haklarının alınması ve geliştirilmesi içinkendi çalışanlarından bir yönetimin kurulmasını istedik ve bunu da gerçekleştirdik. Üniversiteçalışanlarımıza, sendikamıza, camiamıza, ilimize ve ülkemize hayırlı olsun. İnşallah yakın birzamanda yetkiyi de alarak hizmetlerimizi hızlandıracağız”.Sendikaların birlik ve dayanışmanın adresi olduğunu belirten Kalkan, açıklamasını şöyle sürdürdü.

“Üniversitelerde sendikalaşma oranı diğer kamu kurumlarına göre daha düşük. Bu sebeple sondönemlerde üniversite çalışanları özellikle akademisyenler en düşük maaş alan çalışan durumunadüşmüşlerdi. Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen’imizin çok yoğun çalışmaları sonucun da Aralık ayındangeçerli olmak üzere 725 ile 835 TL artış sağlanmıştır. Bu artış diğer alanlarda çalışanlarındurumlarının daha iyileşmesine zemin hazırlayacaktır. Ayrıca, Eğitim-Bir-Sen olarak, Başbakanlık,Maliye Bakanlığı ve YÖK nezdinde girişimlerde bulunarak geliştirme ödeneğinin ödenmesine devamedilmesini istemiştik. 01.01.2015 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 2014/142 sayılı BakanlarKurulu kararı ile geliştirme ödeneğinin ödenme süresi uzatılmıştır. Yani geliştirme ödeneğininödenmesine devamı sağlanmıştır. İkinci öğretim mesai ücretlerinin tekrar verilmesi sağlanmış,

görevde yükselme sınavının açılmasının sözü alınmıştır.

Buradan başta akademisyenlerimiz olmak üzere bütün üniversite çalışanlarına sesleniyorum. Üye

olmanın hiç kimseye bir yükü, zararı yok, birliğin ve örgütlülüğün getirdiği birçok faydası vardır. Üye

olarak gücümüze güç katsınlar, hak arama mücadelemize destek olsunlar” dedi.

Aydın Kalkan yeni şubenin yönetim kurulu üyelerinin isimlerini de açıkladı. Bunlar; Şube başkanı

Mehmet Akgün, Şube başkanvekili Saadet Çakır, Başkan yardımcısı (Mali işler) Ömer Torun, Başkan

yardımcısı (teşkilatlanma) İbrahim Altıparmak, Başkan yardımcısı (basın ve iletişim) cem Mustafa

Yıldız, Başkan yardımcısı (eğitim ve sosyal işler) A.Latif Karakuş, Başkan yardımcısı (Mevzuat ve

toplu sözleşme) Nurettin Özbek’tir.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim