• BIST 112.122
  • Altın 174,823
  • Dolar 4,0406
  • Euro 4,9882
  • Kayseri : 7 °C
  • Ankara : 9 °C
  • İstanbul : 15 °C

Eğitim-Bir-Sen 20. Yılında Genel Yetkili Sendikadır.

Eğitim-Bir-Sen 20. Yılında Genel Yetkili Sendikadır.
Sendikanın Mehmet Akif İnan’ın önderliğinde bir grup fedakar eğitim çalışanı tarafından kurulduğunu belirten Aydın Kalkan yaptığı basın açıklamasında şunları kaydetti.
“Kıymetli basın mensupları, sayın katılımcılar, ülkemizin önemli fikir ve sanat adamlarından Mehmet Akif İnan’ın önderliğinde ülkesini, halkını ve mesleğini seven, bir grup fedakar eğitim çalışanı tarafından 14 Şubat 1992 tarihinde kurulan Eğitim-Bir-Sen, 20 yılı hak ve özgürlük mücadelesiyle geçirmiş ve bu gün 21. yılına girmiştir.Şairliğini, entelektüel kimliğini, hocalığını, hatipliğini, Anadolu coğrafyasının çelikleştirdiği mücadeleci kişiliğini hak ve özgürlük mücadelesinin mayası olarak ortaya koyan Mehmet Akif İnan, büyük Türkiye rüyasını gerçekleştirmenin ve bin yıllık medeniyetimizi yeniden ayağa kaldırmanın eğitimin ve eğitimcinin sorunlarını çözmekle mümkün olacağına inanmıştır.

Mehmet Akif İnan, sorunun bir parçası olma yerine, çözümün parçası olma düşüncesiyle, gayretlerini toplumsal çalışmaya yoğunlaştırmıştır, 1992 yılından vefatına kadar Eğitim-Bir-Sen’in örgütlenmesine, yok sayılan Anadolu insanının görüşleriyle teşekküllü bir güç halinde bünyeleşmesine, eğitimcilerin sorunlarının tespiti ve çözümüne ilişkin gündem oluşturulmasına, eğitimin köklerden kopmadan 21. yüzyılın soran, sorgulayan, düşünen standartlarıyla donanmasına çok emek harcamıştır”.
Amaçlarının eğitim seviyesini en üst düzeye çıkarılması ve eğitim çalışanlarının layık oldukları ekonomik ve sosyal haklara ulaştırmak olduğunu belirten Kalkan, açıklamalarını şöyle sürdürdü.
“Bizler devraldığımız bu bayrağı, el ve gönül birliğiyle çok daha ileriye taşıyabilmiş olmanın, ülkemizin saygın ve etkin bir sivil toplum kuruluşunu vücuda getirmiş olmanın onurunu yaşıyoruz.


Eğitim-Bir-Sen’in teşkilat kadrosunun ve üyelerinin tüm gayreti; eğitim çalışanlarının ekonomik sıkıntılardan arındırılarak, tüm enerjilerini eğitim hizmetine yoğunlaştırabilmelerini, eğitim ortamlarının eğitim hizmeti alan öğrenciye, eğitim hizmeti veren öğretmene yaraşır düzeye eriştirilmesini temin etmektir.Eğitim-Bir-Sen, örgütsel gücü ve birikimiyle üyelerinin sosyal ve meslekî gelişimlerini sağlamanın yanında Türkiye’nin daha demokratik, özgürlüklerin daha fazla yaşanabildiği bir ülke haline dönüştürülmesini sağlamak için de yoğun çaba sarf etmektedir”.
Eğitim-Bir-Senin hayal edilemeyecek başarılar kazandığını, ama daha yapacak çok işlerinin olduğunu vurgulayan Aydın Kalkan, şunları söyledi.
“Eğitim-Bir-Sen, bugün yurt genelinde örgütlü, 200 bini aşan üyesine yenilerini ekleme azminde olup milletimizin aydınlık geleceğini inşa etme aşkıyla dolu idealist kadrolarıyla, Türkiye’nin iftihar duyacağı bir müessese konumundadır. Bu gurur verici eser, eğitimden başlamak üzere, aşama aşama tüm kamu hizmetlerinin ve tüm toplum hayatımızın adil, demokratik, özgürlükçü, sağlıklı ve verimli bir yapıya kavuşturulması için birer “dava adamı” şuuru içinde çalışan tüm üyelerimizin ortak eseridir.
Bu eser bu gün birçok insanın hayal dahi edemeyeceği başarılara imza atmaktadır. Bu başarıların bazıları şunlardır. Genel yetkiyi bu yıl önemli bir sayı farkı ile aldık. Alınamaz denen toplu sözleşme hakkını aldık. Anayasanın değiştirilmesine katkı sağlayarak darbeci ve vesayetçilerin kanun önüne çıkarılmasının önündeki engellerin kaldırılmasına, 70 bin sözleşmeli öğretmenin kadroya geçirilmesine büyük katkı sağladık.
İnanıyoruz ki bu eser, bugün olduğu gibi gelecekte de aynı ruh ve heyecanla güçlendirilecek, yaşatılacak ve korunacaktır.

Eğitim-Bir-Sen, yurdumuzun her bir köşesindeki teşkilatlarıyla eğitime, kültüre, sanata, düşünceye dair 20 yılda ortaya koyduğu çaba ve etkinlikleriyle haklı bir gururu yaşamaktadır. Gelecekte de bugüne kadar sergilediği başarılı sendikal misyonu daha da geliştirerek sürdürmeyi amaçlamaktadır.

Sendikacılığı hak arama davası olarak gören, darbesiz bir Türkiye özlemi çeken, birlik ve beraberliğe, kardeşliğe önem veren Eğitim-Bir-Sen’in kuruluşunda, büyümesinde, tanınmasında, bugünlere gelinmesinde emeği geçen tüm dost ve mensuplarımızı minnet ve şükranla anıyor, nice 20. yıllara diyoruz.
Ayrıca bu yıl Kayseri şubesi olarak 20. Yıl anısına her üyemizin adı yazılı olan kalemler hediye
ediyoruz. Üyelerimiz iyi günlerde kullansın”.


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim