• BIST 95.852
  • Altın 190,976
  • Dolar 4,6622
  • Euro 5,4311
  • Kayseri : 19 °C
  • Ankara : 20 °C
  • İstanbul : 21 °C

EĞİTİM-BİR-SEN BAŞKANI KALKAN'DAN İSTİKLAL MARŞI'NIN YIL DÖNÜMÜ MESAJI

EĞİTİM-BİR-SEN BAŞKANI KALKAN'DAN İSTİKLAL MARŞI'NIN YIL DÖNÜMÜ MESAJI
EĞİTİM-BİR-SEN KAYSERİ ŞUBESİİSTİKLAL MARŞININ KABULÜNÜN 91. YILI BASIN AÇIKLAMASI
Şube başkanı Aydın Kalkan, İstiklal Marşının kabulünün 91. Yılı ve 12 Mart muhtırasının 50. Yılı ile ilgili sendika binasında bir basın açıklaması yaptı.

İstiklal Marşımızın şairi Mehmet Akif Ersoy’u anarak ve İstiklal Marşının kabulünün 91.yılını kutlayarak açıklamasına başlayan Aydın Kalkan, şunları kaydetti.

“İstiklal Marşı’nın kabulünün 91. yıldönümü münasebetiyle toplanmış bulunuyoruz. Toplumun değişimine ve dönüşümüne öncülük etmiş, düşünce ve eylem hayatımızın unutulmazlarından, İstiklal Marşımızın şairi Mehmet Akif Ersoy’u İstiklal Marşının kabulünün 91.yılında minnetle ve rahmetle anıyoruz.
İstiklal Marşı milletin malı olmuş, millete mal olmuş, gerçek bir milli mutabakat metnidir. Bizi ve değerlerimizi hazmedemeyenlere karşı milletimizden yükselen güçlü ve kararlı itirazın sesidir. Merhum Mehmet Akif’in “Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın” duasına içtenlikle amin diyoruz. Varoluşumuzu Belirleyen Değerlerin Manzum Manifestosu İstiklal Marşımızın 91. Yılı Kutlu Olsun”.

Batı emperyalizminin topyekün hareket ederek Osmanlıyı, çaresiz bıraktığını belirten Kalkan, açıklamalarını şöyle sürdürdü.
“Osmanlı, dış dünyadaki gelişmeleri özellikle sanayideki gelişmeleri takip edememiş, ne yazık ki, sathi bir “kültür ve medeniyet” değişimine yol vermekten başka çözüm üretememenin bedelini en ağır şekilde ödemek zorunda kalmıştır.
Milletimizin özünü oluşturan, varlığına, varoluşuna ve bütün eylemlerine anlam kazandıran, yön veren değerler; yeryüzünün tamamını dönüştürerek, sömürgeleştirmek için çok yönlü bir savaş başlatan Batı emperyalizmi karşısında çaresiz bırakılmıştır.
Her yenilenme çabası, her defasında yeni sorunlar üreten fasit bir daireye mahkûm olmanın yanında Düvel-i Muazzama’nın daha çok denetim ve gözetimine girmeye yol açan bir sürece dönüşmüştür. Bu yıkıcı, bozucu, ifsat edici süreç, Birinci Dünya Savaşı’na kadar sürmüş, zaman zaman onurlu diriliş ve direniş çabaları olmuşsa da, bunlar gelecek olan felaketleri ötelemekten başka bir işe yaramamıştır”.

Emperyalist güçlerin vatanımızı işgali karşısında bir “İnanç Cephesi” inşa edildiğini vurgulayan Kalkan, açıklamalarına şunları ekledi.
“Emperyalist güçlerin vatanımızı fiilen paylaşmak üzere harekete geçmeleri son aşamadır. Yağma anlaşmaları, İstanbul’un kuşatılması, Yunan kuvvetlerinin Tekirdağ-Edirne’yi işgal etmesi, Batı Anadolu’da Uşak’ı da ele geçirmesi, yer yer patlayan isyanlar… Doğuda Ermenilere karşı yürütülen savaş… Ebediyen var olmaktan ya da yok olmaktan birini seçmek zorunda kaldığımız zamanlardı o günler. Milletin aklında ve kalbinde yaşayan değerlerden bir “İnanç Cephesi” inşa


edildi. Ardından Anadolu Kurtuluş Savaşı başlatıldı. Bu cephenin üyeleri, hem ateş hattında hem de ateş hattını canları ve mallarıyla destekleyenlerin en önünde yer aldılar.

İşte, İstiklal Marşı, böylesi zamanlarda yazılmış bir destandır. Bu destan, yazıldığı dönemi aşan, milletimizi oluşturan her bireyin varoluş amacını belirleyen değerlerin manzum manifestosudur. Kimliğimizin kurucu unsurlarını içinde taşıyan bir manzumedir. İdeallerimizin ve mirasımızın temellerinin ve özünün dile gelmiş halidir. Geçmişten kopmadan, geleceğe uzanan nizamın yol haritasıdır. “Uçsuz bucaksız”, “iç içe geçmiş dünyaların” simgesel anlatımıdır. Adanmışlığın ve kahramanlığın edebî ve ebedi anıtıdır.
İstiklal Marşını ve Akif’in ideallerini yaşatmanın asli sorumlulukları olduğunu, artık darbe istemediklerini söyleyen Aydın Kalkan, sözlerini şöyle tamamladı.
“İstiklal Marşı bizi anlatır. Çünkü Akif, milleti için yaşamıştır. Anlattıkları da, hayatı da milletin hayatıdır. Bildiğiniz gibi İstiklal Marşı’nı yazdığı için kendisine teklif edilen ve o zaman büyük bir miktar olan 500 Lirayı yoksulluk içinde olmasına rağmen kabul etmeyerek şu asil açıklamayı yapmıştır. “Onu millete hediye ettim; artık o, milletindir. Benimle alâkası kesilmiştir. Zaten o, milletin eseri, milletin malıdır”.

Eğitim-Bir-Sen olarak, İstiklal Marşımızı, Akif’imizi ve onun ideallerini yaşamak, nice 91 yıllar yaşatmak elbette asli sorumluluklarımızdan biridir. Bu coğrafyanın her yöresinde Akiflerin ve Asımların yetişmesinde, en önemli sorumluluğun bizim omuzlarımızda olduğunu bilerek, hareket edeceğimizden hiç kimsenin şüphesi olmasın.

Ayrıca bu gün 12 Mart 1971 muhtırasının da yıldönümü. Ne yazık ki İstiklal Marşı’nın kabul edilişinin 50. Yılında hükümeti istifaya zorlayan ve demokrasimizi kesintiye uğratan askeri müdahalenin de 41 yılı. Bu vesileyle artık darbelerden kurtulmak istiyoruz, yeni darbeler istemiyoruz. Tam ve kesintisiz demokrasi istediğimizi bir kez daha haykırıyoruz”.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim