• BIST 112.122
  • Altın 174,823
  • Dolar 4,0406
  • Euro 4,9882
  • Kayseri : 8 °C
  • Ankara : 10 °C
  • İstanbul : 14 °C

Eğitim-Bir-Sen Kayseri Şube Başkanı Aydın KALKAN Basın Açıklaması

Eğitim-Bir-Sen Kayseri Şube Başkanı Aydın KALKAN Basın Açıklaması
Eğitim-Bir-Sen Kayseri Şube Başkanı Aydın KALKAN bağış kabul eden yöneticilere soruşturma açılması ve öğretmenlerin iller arası zorunlu yer değişimi konularında 08.10.2011 tarihinde saat 13.00 de sendika binasında bir basın açıklaması yaptı.
Aydın KALKAN’ın basın açıklaması şöyle.
“Değerli yöneticiler, basınımızın güzide mensupları, sevgili katılımcılar,
Bu gün bağış kabul eden yöneticilere soruşturma açılması ve öğretmenlerin iller arası zorunlu yer değişimi konularında açıklama yapmak üzere toplanmış bulunuyoruz.
20.07.2011 tarihinde yayımlanan 2011/40 sayılı “Öğrenci Kayıt ve Kabullerinde ve Diploma Karşılığı Bağış Alınmaması” konulu Genelge’de, “Bakanlığa bağlı her tür ve düzeydeki resmi eğitim-öğretim kurumlarına öğrenci kayıt kabullerinde ve diploma verilirken kesinlikle bağış talep edilmeyeceği” ifade edilmiştir.
Bakanlık tarafından tüm valiliklere gönderilen 20.09.2011 tarihli ve 4884 sayılı yazı ile Genelge’ye aykırı hareket eden okul yöneticileri hakkında soruşturma açılması talimatı verilmiştir. Bağış Kabul Eden Yöneticilere Soruşturma Açılmasının Hukuki Dayanağı Yoktur” diyen Kalkan, bakanlığın ödenekleri ile hizmetlerinin yürütülmesinin mümkün olmadığını belirterek şunları söyledi.
“Milli Eğitim sistemimizde okulların ve diğer eğitim kurumlarının müstakil bir bütçeleri yoktur. Kurum personelinin ücretleri genel bütçeden karşılanmakta ise de, okulların bakım, onarım, tamirat, genel temizlik, çevre temizliği, temizlik ve güvenlik personelinin ücret vesaire sosyal hakları, su, telefon, internet giderleri gibi sabit ve zorunlu giderler için bütçeden pay ayrılmamaktadır. Yine kadrolu hizmetli bulunmadığı için hizmet sözleşmesi ile istihdam edilen hizmetli ve yardımcı personelin ücretleri ve sosyal güvenlik primleri, yeni inşa edilen okulların eğitim-öğretime hazır hale getirilmesi, zamanında ödenemeyen elektrik ve doğalgaz faturalarının gecikme cezaları, boya-badana ve yıllık olağan bakımlar, yarışma ve programlar dolayısıyla merkezlerde salonlara çağrılan öğrencileri taşıyan araçlar için yol masrafları, okullarda fotokopi, kırtasiye gibi rutin giderler, okul kapılarında güvenliği sağlamak için tutulan özel güvenlik personelinin ücretleri ve sosyal güvenlik primleri, müsabakalar dolayısıyla il dışına götürülen öğrencilerin ve heyetlerin yol, iaşe ve konaklama giderleri, okulun teknolojik olarak kendini yenilemesi gerektiği hallerde bu giderler, ödenek bulunmadığından ancak söz konusu bağış ve yardımlardan karşılanmakta, bağış hariç hiçbir finansman yolu da sunulmamaktadır.
Değerli dostlar
Sendika olarak okulların ihtiyaçlarının velilerin aidatlarıyla karşılanmasına biz de karşıyız. Ancak okullara bütçeden pay ayrılmamasından dolayı bu ihtiyaçların hâlihazırda yine velilerin aidatlarıyla karşılandığı da bir gerçektir.
Mevcut düzenlemelerde bu bağış ve yardımların kabul edilmesini engelleyen bir hüküm söz konusu olmadığı gibi, 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu, okulların eğitim ve öğretim hizmetlerine etkinlik ve verimlilik kazandırmak, okulların ve maddi imkânlardan yoksun öğrencilerin zorunlu ihtiyaçlarını karşılamak üzere, aynî ve nakdî bağışları kabul edebileceğini açıkça hükme bağlamıştır. 2011/40 sayılı Genelge’nin lafzından da anlaşıldığı üzere, öğrenci kayıt kabullerinde ve diploma verilirken kesinlikle bağış talep edilmeyeceği belirtilmiş kendi istek ve iradeleri ile okullara ve okul aile birliklerine bağış ve her türden yardım yapanların, bağış ve yardımlarının kabul edilmeyeceğine ilişkin bir ifadeye yer verilmemiştir.


Bu nedenle il eğitim denetmenlerinin okul yöneticileri hakkında denetimlerini yaparken, “öğrenci kayıt kabullerinde ve diploma verilirken bağış talep edilmesi” ile “kendi istek ve iradeleri ile okullara ve okul-aile birliklerine bağış ve her türden yardım yapanların, bu bağış ve yardımlarının kabul edilmesi”
ifadelerinin ayrımını iyi yapmaları, bağış ve yardımların kabul edilmesine engel bir durumun olmadığı, adrese dayalı kayıt sisteminde ise kayıt için bağış talep edilmesine sistemin imkan tanımadığı hususunu da göz önünde bulundurmaları gerekmektedir.
Görüldüğü üzere, okul yöneticileri hakkında soruşturma açılmasının hiç bir haklı dayanağı bulunmamaktadır. Bu nedenle eğitim yöneticilerini yıpratan, onları zan altında bırakan ve velilerle karşı karşıya getiren bu uygulamaya bir an önce son verilmelidir”.
Eğitim-Bir-Sen Kayseri Şube Başkanı Aydın KALKAN öğretmenlerin iller arası zorunlu yer değişimine tabi tutulması konusunda ise şu açıklamayı yaptı.
“Değerli yöneticiler, basınımızın güzide mensupları, sevgili katılımcılar,
Bu günkü ikinci konumuz öğretmenlerin iller arası zorunlu yer değişimine tabi tutulma çalışmasıdır.
Biz “Göçebe Öğretmen” Uygulamasına Hayır! Diyoruz.
Milli Eğitim Bakanlığı’nın personel atama ve yer değiştirme işlemleri ile ilgili yeni bir yönetmelik çalışması yaptığı bilinmektedir.
Bakanlık, İl eğitim denetmenleri, şube müdürleri ve öğretmenlerin atama ve yer değiştirme işlemlerini, Milli Eğitim Bakanlığı Personeli Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği şeklinde birleştirerek, öğretmenler için iller arası zorunlu yer değişikliği çalışması yapmaktadır. Bu çalışma ile Milli Eğitim Bakanlığı’nın “göçebe öğretmen” uygulamasını hayata geçirmek istediği anlaşılmaktadır.
Türkiye demokratikleşirken, Milli Eğitim Bakanlığı’nın eğitimin paydaş kuruluşlarının görüşünü almadan yüz binlerce çalışanın hayatını alt üst edecek bir düzenlemeyi, bırakın hayata geçirmeyi, planlamasını dahi kabul edilebilir bulmuyoruz. Daha önceki dönemlerde bakanlıkça yapılan düzenlemelerde yönetici atama ve yer değiştirme, öğretmen atama ve yer değiştirme gibi kamuoyunda tartışma oluşturabilecek ve beraberinde yeni sorunlar getirebilecek yönetmelik çalışmalarında sendikaların görüş ve önerileri alınıyorken, şimdi, 700 bin eğitim çalışanının etkileneceği bir düzenlemenin gizlenerek yapılmaya çalışılması, beraberinde büyük sorunları da getirecektir” diyen Kalkan, açıklamasını şöyle sürdürdü..
“Eğitim çalışanlarının daha nitelikli eğitim vermeleri için sorunlarının çözümü yönünde adım atılması beklenirken, Bakanlığın, eğitim çalışanlarının sorunlarını daha da artıracak, motivasyonlarını bozacak çalışmalara girişmesi eğitime ve eğitimcilere zarar vermekten başka bir sonuç doğurmayacaktır. Bakanlığı, eğitim çalışanlarını huzursuz eden düzenleme ve beyanlardan uzak durmaya, eğitimin paydaşlarından görüş alarak, mevcut sorunlara eğilmeye davet ediyoruz.
Eğitim hizmet kolunda Genel Yetkili Sendika olarak, “Göçebe Öğretmen” uygulamasına kesinlikle karşı olduğumuzun bilinmesini istiyoruz.
08.10.2011
Eğitim-Bir-Sen Kayseri Şube Basın Yayın Sekreterliği
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim