• BIST 117.216
  • Altın 165,687
  • Dolar 3,9176
  • Euro 4,8144
  • Kayseri : 13 °C
  • Ankara : 14 °C
  • İstanbul : 17 °C

Eğitim-Bir-Sen Kayseri Şube Başkanı Kalkan, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Basın Açıklaması

Eğitim-Bir-Sen Kayseri Şube Başkanı  Kalkan, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Basın Açıklaması
Eğitim-Bir-Sen Kayseri Şube Başkanı Aydın Kalkan, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü nedeniyle bir basın açıklaması yaptı.
Aydın Kalkan, bu konuda şu açıklamayı yaptı.
“10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü'nün aynı zamanda insan hakları için mücadele ve dayanışma günüdür. İnsan olmak, insanla ilgili hiçbir şeye kayıtsız kalmamak için yeterlidir. Ancak, insan hakları ihlallerinin minimum noktaya çekilmesi konusunda bireysel gayretlerin yanında sivil topluma da büyük sorumluluk düşmektedir. Ayrıca uluslar arası kuruluşlarına da bu konuda çok önemli görevleri vardır ancak ve ne yazık ki Dünyanın en gelişmiş ülkeleri dahil bütün dünyada ve ülkemizde insan hakları ihlalleri yoğun bir şekilde sürmektedir. İnsan haklarını ihlallerinin en çok Balkanlar’da, Afganistan’da, Pakistan’da, Irakta, Suriye’de, Filistin’de Gazze’de yapıldığını görüyoruz. Bunlarda ne yazık ki insan hakları savunucusu olduğunu söyleyen menfaatçi egemen devletler ve onların işbirlikçileri eli ile yapılmaktadır " diyen Kalkan, açıklamalarını şöyle sürdürdü.
"Eğitim-Bir-Sen olarak yaşama hakkı, kişi hürriyeti ve güvenliği, adil yargılanma, din ve vicdan özgürlüğü, düşünce ve ifade özgürlüğü, eğitim, özel hayatın gizliliği ve ailenin korunması hakları başta olmak üzere insan hak ve özgürlüklerinin bütününün en mükemmel şekilde yaşanacağı ve korunacağı özgürlükçü demokratik zeminlerin oluşması için çalışıyoruz"
Aydın Kalkan, teröründe önemli bir insan hakkı ihlali olduğunu belirterek şunları söyledi.
"TERÖR, İNSAN HAKLARI İHLALİNDE DORUK NOKTADA"
İnsana, insanlığa, insan onuruna yönelen en büyük saldırı terördür. İşkence ve kötü muamele, düşünce ve ifade özgürlüğünün yok sayılması, din ve vicdan hürriyetini 'laiklik' ilkesini gerekçe göstererek sınırlamak, önemli ve kabul edilemez insan hakları ihlalidir. Ancak, günümüzde bu saydıklarımızdan daha da vahim, daha da tehlikeli bir ihlal var; terör. Terör, insan hak ve özgürlüklerinin bütününe yönelen ve doruk sayılabilecek ülkeler üstü bir insan hakları ihlali sorunudur. Çünkü terör, sayısız ve insafsız yöntemlerle başta yaşam hakkı olmak üzere bireyin ve toplumun bütün haklarını yok sayan insanlık dışı bir araçtır. Kadın-erkek, yaşlı-genç, çoluk-çocuk ayırımı yapmadan herkesi hedef alan terör tehdidi ortadan kalkmadıkça, insan hak ve özgürlüklerinin tam ve koşulsuz olarak yaşanması da, korunması da mümkün değildir. Teröre, terör örgütlerine, teröristlere karşı ortak bir mücadele verilmediği sürece de, terörü sona erdirmek mümkün değildir.
Terör riskini ortadan kaldırmanın en kolay ve masrafsız yöntemi, demokratikleşme konusunda yapılması gerekenleri, daha fazla beklemeksizin, hayata geçirmektir. Demokratikleşme sürecinin sahiplenilmesi ve kamuoyunun desteğini alması, insanlık dışı terör faaliyetlerinin gerekçelerini de, kaynağını da ortadan kaldıracaktır" Aydın Kalkan, so olarak şunları söyledi.
“Çok değerli basın mensupları, sevgili katılımcılar. Ülkemizde insan hakları alanında yaşanan pek çok sorun olmakla birlikte, bize gelen şikâyetlerin yoğunluğu doğrultusunda biz eğitimcileri daha çok ilgilendiren ana sorunları gündeme taşımaya çalıştık. Ülkemizde yaşanan pek çok sorun olmakla birlikte biz biliyor ve inanıyoruz ki, yaşanan bu sorunların ortadan kalkmasının en kesin ve kestirme yolu, insanı merkeze alan yeni bir Anayasanın ve kanunların yapılması ve uygulamanın da bu yönde yürütülmesidir”.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim