• BIST 109.210
  • Altın 173,306
  • Dolar 4,0701
  • Euro 4,9677
  • Kayseri : 23 °C
  • Ankara : 23 °C
  • İstanbul : 20 °C

Eğitim-Bir-Sen Kayseri Şubesi Kadınlar Komisyonu Üyesi 8 Mart Dünya kadınlar günü mesajı

Eğitim-Bir-Sen Kayseri Şubesi Kadınlar Komisyonu Üyesi 8 Mart Dünya kadınlar günü mesajı
Eğitim-Bir-Sen Kayseri Şubesi Kadınlar Komisyonu Üyesi Canan Urat 8 Mart Dünya kadınlar günü dolayısıyla sendika binasında bir basın açıklaması yaptı.
Canan Urat, Kadının gerçek manada hak ettiği değere, İslamiyet'in gelmesiyle ulaştığını ve toplumun huzurunun kadınlarımıza verilen değere bağlı olduğunu belirterek şunları kaydetti.
“Hepimizin bildiği üzere 8 Mart, kadınların eşit işe eşit ücret, günde sekiz saat çalışma ve doğum izni talepleriyle 1857 yılında hakları uğruna başlattıkları eşitlik mücadelesini verdikleri gündür.
Günümüzde 8 Mart’lar, kadın sorunlarına çözüm önerilerinin, kadınlara karşı her türlü ayrımcılığın kaldırılması ve kadına yönelik şiddete son verilmesi istemlerinin; bir kez daha dile getirildiği gündür.
Ötekileştirilen, itilen, kakılan, kayıt dışı çalıştırılan, fiziki zayıflıklarından dolayı istismara açık olan, maalesef bizleriz. Ancak, kadınla erkek, birbirini tamamlamak üzere yaratılmıştır. Kadının gerçek manada hak ettiği değere, İslamiyet'in gelmesiyle ulaştığını hepimiz biliyoruz. Cenneti anaların ayakları altına seren bir dinin mensuplarıyız, bundan da son derece memnunuz, Allah'a hamd ediyoruz.
Bizim Sendikacılık anlayışımız, özelde kamu çalışanlarının haklarını korumak ve savunmak genelde ise her türlü haksızlığa karşı mücadele etmek, temel insan hak ve özgürlüklerinden yana taraf olmaktır.
Bu gerçekten hareketle istatistiklere baktığımızda, kadınlar, Dünya nüfusunun yüzde 50 sini, yeryüzündeki toplam işgücünün ise üçte ikisini oluşturuyor. Ancak kadınlar dünya gelirinin yüzde l0'una ve dünyanın tüm mal varlığının yüzde 1'ine sahip bulunmaktadır. Yaşamın bütün alanlarında, kadınlar nüfus oranında temsil edilmiyor. Bu yüzden en kısa zamanda temsil gücünün artırılması gerekmektedir”.
Ülkelerin gelişmişlik seviyesinin “kadın, erkek” eşitliğiyle ölçüldüğünü vurgulayan Urat, açıklamasını şöyle sürdürdü.
“Bugün yeryüzünde her üç kadından biri şiddetin değişik biçimlerine maruz kalmaya devam ediyor.
Toplumların varlığı da, geleceği de kadınlarla mümkündür. Kadınların ihmal edildiği ya da kadınların ihmal ettiği toplumlar, sağlıksız ve niteliksiz olmaya mahkûmdur. Kısacası, hayatın kaliteli olabilmesinin yolu, kadının varlığının etkinliğinden ve katılımcılığından geçmektedir.

Kadının, yaşamın her alanında etkin olabilmesi için var olan eksiklikler yasalar çerçevesinde çözümlenmeli ve hukuki düzenlemeler bir an evvel yapılmalıdır.
Ülkelerin gelişmişlik seviyesi, ancak “kadın, erkek” eşitliğiyle ölçülür. Bu nedenle; Kadın, kamu alanında, parlamentoda, yerel yönetimlerde ve siyasi partilerin her biriminde etkin hale getirilmelidir”.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim