• BIST 112.122
  • Altın 174,675
  • Dolar 4,0406
  • Euro 4,9882
  • Kayseri : 15 °C
  • Ankara : 16 °C
  • İstanbul : 19 °C

"EĞİTİM-BİRSEN BASIN AÇIKLAMASI AZİZ KAYSERİ HALKI, SAYGI DEĞER EĞİTİMCİLERİMİZ,

"EĞİTİM-BİRSEN BASIN AÇIKLAMASI AZİZ KAYSERİ HALKI, SAYGI DEĞER EĞİTİMCİLERİMİZ,
Eğitim-Bir-Sen Kayseri Şube Başkanı Aydın KALKAN 19.11.2011 Tarihinde Saat 11.00 da Cumhuriyet Meydanında, eşit işe eşit ücret düzenlemeleri ile ilgili bir Basın Toplantısı düzenledi. Aydın KALKAN basın toplantısında şu açıklamayı yaptı.
“Değerli basın mensupları, aziz Kayseri halkı, saygıdeğer eğitimcilerimiz,
Bu gün; kurumlar arası eşit işe eşit ücret dengesi sağlanmak için yapılan düzenlemede öğretmenler ve öğretim görevlilerimizin gelirlerinde iyileşme sağlanmaması ve mağdur edilmesi konusunda açıklama yapmak üzere toplanmış bulunuyoruz.
Kamu görevlilerinin çalışmalarında etkinliği artırmak ve kamu hizmetlerinin verimli ve hızlı bir şekilde yürütülmesini temin etmek için değişik kamu kurumlarında aynı unvan veya benzer niteliklere sahip görevlerde bulunanların aldıkları ücretler arasındaki farklılıkların giderilmesi, düşük ücret alana daha yüksek oranda artış yapılması yönünde bir politika izlenmeye çalışılmaktadır
Bu doğrultuda hükümet tarafından eşit işe eşit ücret politikası gereği 666 sayılı KHK ile yapılan bazı iyileştirmeler ile kurumlar arası eşit işe eşit ücret dengesi sağlanmaya çalışılmıştır. Ancak bu düzenlemede öğretmenler ve öğretim görevlilerimiz diğer kurumlarda muadili olmadığı gerekçesiyle kapsam dışı bırakılmıştır. Bu durum Milli Eğitim Bakanlığı’nda kurum içi ücret dengesizliğini daha da artmıştır. Biz Eğitim-Bir-Sen olarak bunu asla kabul etmiyoruz. İşte muadilini gösteriyoruz ve öğretmen ve öğretim görevlilerimizin mağduriyetlerinin giderilmesini istiyoruz. Bizim muadilimiz; İktisadi İşbirliği ve Gelişme Teşkilatına (OECD) üye 30 ülkede çalışan eğitimcilerin yıllık gelir ortalamasıdır. Bu da 41.700 dolardır. İşte bizim muadilimiz ve hedefimiz budur. Şu an yaklaşık 14 bin 725 dolar olan öğretmen ve öğretim görevlilerimizin yıllık gelirini kısa dönemde tatmin edici bir seviyeye, uzun dönemde ise bu hedefe ulaştırmaktır”. Diyen Kalkan, şimdiye kadar yetkisizken yaptıklarımız, Eğitim Çalışanlarının Tek Güvencesinin Eğitim-Bir-Sen olduğunu vurgulayarak şunları söyledi.
“Eğitim-Bir-Sen Eğitim Çalışanlarının Tek Güvencesidir
2010 Toplu görüşmelerinde Memur-Sen’in yetkili olarak, en düşük memur maaşına toplamda 235 TL kazanım sağlaması, genelde kamu görevlilerinin, özelde ise eğitim çalışanlarının taleplerini kazanıma dönüştürme adresinin Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen olduğunu tescil etmiştir. 2010 yılı Toplu görüşmeleri öncesi, “eğer toplu sözleşme hakkı olmazsa, bir daha yetkili konfederasyon olarak bu masaya oturmayacağız” çıkışıyla “Toplu Sözleşme Hakkı”mızı nasıl aldıysak, daha yetkiyi almadan sözleşmeli çalışanları nasıl kadroya aldırdıysak öğretmen ve öğretim görevlilerimizin mağduriyetini giderecek ücret artışını da ilk Toplu Sözleşme masasında alacağımız bilinmelidir. Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen genel merkez yöneticileri, ilgili bakanlıklarla görüşmelerini sürekli sürdürmektedir. Bu mağduriyet ya giderilecek, ya giderilecektir.
Masaya getireceğimiz tekliflere ‘evet’ denmezse, yetkililere, ‘hayır’ demenin pişmanlığını unutamayacakları şekilde yaşatacak eylemlerimizle alanlarda olacağız.Sorunların devam etmesini arzularcasına sorunlu değil, çözüme yönelik sorumlu sendikacılık yapma ilkesiyle hareket ederek; kolay olanı değil, doğru olanı yapmaya devam edeceğiz.
Biliyor ve inanıyoruz ki, eğitim çalışanları, etkisi olamayan yetkisiz sendikaların çözüme yönelik olmayan, ‘masada çözülmeden önce bir şeyler yapalım ve rol çalalım’ refleksinden ve çalışanların duygularının köpürtülmesine yönelik popülist, ucuz naralardan medet beklemeyeceklerdir”.
Aydın Kalkan; Diğer iki büyük sendikanın baskıya dayanan güdümlü ve ideolojik sendikacılık yaptıklarını belirterek açıklamalarını şöyle sürdürdü.
“KESK ve Kamu-Sen baskıya dayanan güdümlü ve ideolojik sendikacılık yapıyor.
Çünkü bunlar daha önce çok denendi. Sendikalar ilk kurulduğunda 4 ay içerisinde güdümlü ve baskıya dayanan ideolojik sendikacılık yaparak KESK 360.000, Kamu-Sen ise 260.000 üyeye ulaştılar. 9 yıl yetki kullandılar. Peki 9 yılda ne yaptılar? Çalıştaylara katılmadılar, masadan kaçtılar, daha da önemlisi Toplu Sözleşme hakkına hayır dediler. Yetkiliyken alamadıkları hakları yetkisizken nasıl alacaklar? Bunların en iyi yaptıkları şey kadrolu manipülasyoncularına manipülasyon yaptırmak, şov yapmak ve çamur atmaktır. Geri takla atma, deveye hendek atlatma gibi şovlarla komedi oynamaktalar. Bunlar, Memur-Senin sözleşmeli çalışanları kadroya aldırma sözünü aldıktan üç saat sonra eylem yaparak bu başarıdan kendisine pay çıkarmaya çalışacak kadar aciz durumdadır. Artık bunların inandırıcılığı kalmamıştır. Çamurları kendi üzerlerine sıçramaktadır.
Yine biliyor ve inanıyoruz ki, eğitim çalışanları Özlük ve özgürlük mücadelesinin en önemli güvencesi olan Eğitim-Bir-Sen’in mücadelesine destek olma ve söylediklerini dikkate alma tavırlarını sürdürecektir.
Herkes öğretmenliğin fedakârlık mesleği olduğunu, devletlerin kalkınmasının, insanlığın refah ve huzurunun iyi yetişmiş eğitimli insanlarla olacağını biliyor. Ev kirasını, üniversitede okuyan çocuklarının harcını, okul masraflarını ödemekte zorlanan öğretmenin huzurlu ve verimli çalışması ve gelecek nesilleri iyi yetiştirmesi beklenemez diyor ve tekrar ediyoruz.
Masaya getireceğimiz tekliflere ‘evet’ denmezse, yetkililere, ‘hayır’ demenin pişmanlığını unutamayacakları şekilde yaşatacak eylemlerimizle alanlarda olacağız. Bütün eğitim çalışanlarını çözümün adresi olan Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen çatısı altında toplanmaya, gücümüze güç katmaya, Memur-Senin, Eğitim-Bir-Sen genel merkezinin ve kayseri şubesinin sitelerinden konu ile ilgili haberleri takip etmeye çağırıyoruz”.dedi. 19.11.2011

Eğitim-Bir-Sen Kayseri Şube Basın Yayın Sekreterliği
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim