• BIST 110.932
  • Altın 175,132
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • Kayseri : 8 °C
  • Ankara : 12 °C
  • İstanbul : 17 °C

ELİTAŞ DA DAR' ALDI

ELİTAŞ DA DAR' ALDI
Elitaş, siyasetteki “dar bölge” tartışmaları ile ilgili yaptığı açıklamada hem kendinin hem de partisinin rengini genel manada belli etti

Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Başkanvekili ve aynı zamanda Kayseri Milletvekili Mustafa Elitaş, siyasetteki “dar bölge” tartışmaları ile ilgili yaptığı açıklamada hem kendinin hem de partisinin rengini genel manada belli etti. Dar ve daraltılmış bölge seçim sistemi üzerinde çalışma yürütüldüğünü dile getiren Elitaş, "Dar bölge seçim sistemiyle ilgili yoğunlaşmış bir kanaatimiz mevcut" dedi. Diğer yandan Elitaş, gazetecilerin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, Cumhurbaşkanı adayı olması halinde görevinden istifa ederken “vekalet verecek mi?”  sorusuna ise "Başbakan istifa ederken vekalet verir, Başbakan yardımcılarından birine vermesi gerekir” cevabını verdi.

 

 

Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Başkanvekili ve aynı zamanda Kayseri Milletvekili Mustafa Elitaş, eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, eski AB Bakanı Egemen Bağış, eski İçişleri Bakanı Muammer Güler ile eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar hakkında verilen soruşturma önergelerinin görüşülmesi için Danışma Kurulu'nu 24 Nisan günü toplantıya çağıracaklarını söyledi.  CHP'nin verdiği 4, kendilerinin verdiği bir soruşturma önergesinin 24 Nisan Perşembe günü TBMM Genel Kurulu'nda görüşüleceğini ifade eden Elitaş, bir tek komisyon kurulmasını düşündüklerini söyledi. Önergelerin tümünün görüşülmesinin 8-10 saat süreceğini kaydeden Elitaş, her önergenin ayrı ayrı görüşülüp, ardından gizli oylama yapılacağını bildirdi.

Elitaş, önerge sahiplerinden biri ile 3 milletvekili ve isterse eski bakanın da 10'ar dakika süreyle konuşabileceğine işaret ederek, "Eski bakanlar isterse konuşabilir. Ama konuşup konuşmayacaklarına dair şu ana kadar bize gelen bir şey yok" dedi. Kurulacak 15 kişilik komisyonda AK Parti'ye 9, CHP'ye 4, MHP ve BDP'ye birer milletvekili düştüğünü kaydeden Elitaş, üye bildirilecek milletvekillerinin daha önce konuyla ilgili görüş belirtmemiş olması gerektiğini, bununla ilgili ayıklamayı Meclis Başkanlığı'nın yapacağını söyledi.

“DAR BÖLGE İLE İLGİLİ YOĞUNLAŞMIŞ BİR KANAATİMİZ MEVCUT”

AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, dar ve daraltılmış bölge seçim sistemi üzerinde çalışma yürütüldüğünü belirterek, "Dar bölge seçim sistemiyle ilgili yoğunlaşmış bir kanaatimiz mevcut" dedi.

Dar bölge ve daraltılmış bölge üzerinde çalışma yapıldığını ifade eden Elitaş, daha önce siyasi partilere "mevcut sistemin devamı, dar bölge barajsız, dar bölge yüzde 5-7 barajlı olarak" teklif sunduklarını, partilerin hiçbirinin kendilerine yanıt vermediğini söyledi.  Bu tercihlerden hepsini değerlendirip uygun olanının kanun teklifi ya da tasarı olarak getirmeyi planladıklarını anlatan Elitaş, "Dar bölge ile ilgili yoğunlaşmış bir kanaatimiz mevcut" dedi.

 Seçim sistemi değişikliğinin Mayıs ayı içinde Meclis gündemine getirilmesi üzerinde durulduğunu belirten Elitaş, düzenlemenin uygulanabilmesi için 6 Haziran'a kadar yürürlüğe girmesinin gereğine işaret etti.

 

Elitaş, "Getirilecek sistem, Türkiye'ye özgülükler içerecek mi?" sorusuna, "77 milyonu 550 bölgeye bölersek 140 bin nüfus, bir milletvekili tarafından temsil edilecek. Her il bir seçim çevresidir. illerin milletvekili sayısı, dar bölgede artıklardan dolayı değişebilir. Dar bölge olursa İstanbul'un milletvekili sayısı 100 olabilir. 20-25 ilde de milletvekili sayısı düşüyor" dedi.

“BAŞBAKAN KÖŞKE ÇIKTIĞINDA, GENEL BAŞKAN VEKİLİ VEKALETEN GÖREVİ YÜRÜTECEK”

AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin'in "Başbakan Köşk'e çıkarsa yerine gelen isim başbakan yardımcılarından biri olabilir" yönündeki sözlerini de değerlendiren Elitaş, şöyle konuştu: "Sayın Cumhurbaşkanı o zaman kime görev verirse o olur. Başbakan Köşke çıktığında, Genel Başkan Vekili vekaleten görevi yürütecek. O görev de Mehmet Ali Şahin'dedir. Tüzüğümüze göre, Siyasi ve Hukuk İşler'den sorumlu Genel Başkan Yardımcısı. Sayın Cumhurbaşkanı o zaman, en büyük patiden birisine kabineyi kurma görevi verebilir. Başbakan istifa ettiği için hükümet düşecek, yenisi kuruluncaya kadar devam etmiş olacak. 45 günlük süre var. Sayın Cumhurbaşkanı o zaman birinci sıradaki siyasi parti içinden, AK Parti o zaman 312 milletvekili olarak kalacak-doğal olanı ve teamüle uygun olanı en büyük partinin üyelerinden birine hükümeti kurma görevi verecek. Bu kişinin milletvekili olma şartı var. Sayın Cumhurbaşkanı'nın takdiri, kime verirse. 312 milletvekilinden birine kabineyi verme görevi verebilir"

“VEKALET VERİR, BAŞBAKAN YARDIMCILARINDAN BİRİNE VERMESİ GEREKİR”

Elitaş, "Başbakan istifa ederken vekalet verecek mi?" konusunda da, "Başbakan istifa ederken vekalet verir, Başbakan yardımcılarından birine vermesi gerekir. Hükümet kuruluna kadar başbakan vekili olarak göreve devam eder. Yeni hükümet kuruluna kadar...Yeni hükümet kurulmazsa Cumhurbaşkanı'nın seçime götürme yetkisi var" ifadelerini kullandı.

 Meclis'in Haziran ayı sonunda tatile girebileceğine işaret eden Elitaş, Cumhurbaşkanı seçiminin ardından yemin ve yeni Hükümet ile ilgili işler nedeniyle Meclis'in olağanüstü toplanacağını, bu nedenle TBMM'nin Eylül ayında çalışabileceğini söyledi.

Gündemlerinde çıkarılması gereken önemli düzenlemeler bulunmadığını ifade eden Elitaş, tarım arazilerinin miras yoluyla bölünmesini önlemek amacıysa TBMM Tarım Komisyonu'nda kabul edilen düzenlemenin Mayıs ayının ikinci haftasında Genel Kurul'da görüşeceklerini belirtti.  Elitaş, parti milletvekili istişare toplantısının 9-10-11 Mayıs'ta Afyonkarahisar'da düzenleneceğini ve yer sorunu nedeniyle eşsiz olarak gerçekleştirileceğini söyledi.

kayseri olay

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim