• BIST 110.059
  • Altın 174,736
  • Dolar 4,0867
  • Euro 5,0024
  • Kayseri : 9 °C
  • Ankara : 12 °C
  • İstanbul : 16 °C

ELİTAŞ: KRİZ YOKSA SEBEBİ SAYIN ERDOĞAN’DIR

ELİTAŞ: KRİZ YOKSA SEBEBİ SAYIN ERDOĞAN’DIR
EKONOMİ BAKANI ELİTAŞ “ANADOLU SORUYOR”DA ANLATTI:

“SURİYE VE RUSYA DIŞ POLİTİKAMIZ DEĞİŞEBİLİR''

Anadolu Yayıncılar Derneği Başkanı Sinan Burhan’ın hazırlayıp sunduğu “Anadolu Soruyor” programı TRT HABER’Deki ilk yayınıyla izleyicilerle buluştu.

50 Anadolu Kanalıyla birlikte TRT HABER’den canlı olarak yayınlanan “Anadolu Soruyor” programının konuğu Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş oldu.

 

KAYSERİ'DE,YAŞANAN-HABERLER.KAYSERİNEWS.COM-GOOGLE'DAN-TAKİP EDEBİLİRSİNİZ.FACEBOOK-TWİTTER-SAYFASI-TAKİP-BEĞEN

Kayserinews.com@Kayserinewscomtwittersayfamıztakip edebilirsinizTIKLAYIN,BEĞENİ,YAPIN-FACEBOOK-SAYFASI-HABER-TAKİP-SİSTEMİ .https://www.facebook.com/kayserinewscom-261415263889283/?fref=ts

13230991_10154105273234019_1280857545_n.jpg

Anadolu Yayıncılar Derneği Başkanı Gazeteci Sinan Burhan’ın moderatörlüğünü yaptığı programda, Kanal Fırat ve Kanal E Televizyonları Genel Yayın Yönetmeni Zeki Akbıyık, Çay TV Genel Yayın Yönetmeni Hasan Yavuz Bakır ve TV1 Genel Yayın Yönetmeni Doğan Havur’un sorularını cevaplandıran Bakan Elitaş, Ak Parti’de kongre süreci ve Türkiye’nin ekonomik durumuyla ilgili önemli açıklamalar yaptı.

“YENİ GENEL BAŞKAN DIŞ POLİTİKAMIZI GÖZDEN GEÇİREBİLİR.....

Rusya ve Suriye Krizinin ekonomiyi olumsuz etkilediğini belirten Bakan Mustafa Elitaş, “. Yeni gelen her isim yeni bir heyecan katar, yeni bir yol ve uslup benimseyebilir. Dış politikada da yeni adımlar atılabilir. Sayın Davutoğlu geldi yeni bir heyecan kattı, sayın Binalı Yıldırım gelecek o da ayrı bir heyecan katacak. Sayın Yıldırım’ın en önemli özelliklerinden birisi konuları muttali olduktan sonra anında karar vermesi. Çok pratik birisi. Pratik olmak işi hızlandırır. Göreve devam ettiğimiz takdirde Bakanlar kuruluna ihracatın artırılması yatırım teşviklerinin gözden geçirilmesiyle ilgili sunumuzu gerçekleştirileceğiz” dedi.

Türkiye ekonomisiyle ilgili konuşan Bakan Elitaş, “2015 yılında Türkiye’ye doğrudan gelen yabancı sermaye 16,5 milyar dolar olmuş. Türkiye’nin bugüne kadarki 2002 yılından 2015 yılının sonuna kadar aldığı yabancı sermeye miktarı 170 milyar dolar seviyesinde gerçeklemiş. Bu seneki tahminimiz 16,5 milyar olmasa da 10 milyar doların üzerinde yabancı sermayenin olacağı kanaatindeyiz. Ekonomi Bakanlığı olarak yabancı sermayenin doğrudan gelmesiyle ilgili çalışmalarımızı yaptık.

Bu sene 2016 yılının Mart sonu itibariyle dünya ticaretindeki daralma 7.6 altı olurken Türkiye’nin ihracındaki ki daralma ise 2.2 daraldı. Türkiye 125 bin işletmenin ihracat yaptığı ülke konumunda” dedi.

“RUSYA İLE KAVGAYA HEP KARŞI DURDUM....

Rusya ile yaşanan sorunla ilgili açıklama yapan Ekonomi Bakanı Elitaş, “Rusya ile ilgili problemin iki ayağı var. Birincisi Rusya ekonomisinde petrol fiyatlarının olağan üstü düşmesinden kaynaklı Rusya’nın gelirindeki düşüş. 2015 yılında ruble yüzde 50 civarında devule edildi. Yani Rusya insanı tabiri yerindeyse yarı yarıya fakirleşti. Dünyadaki bütün mallar Rus insanın iki katı haline geldi. Alım güçleri düştü. Türkiye’nin toplam ihracatı kadar Rusya’nın gelirinde bir azalma oldu. Rusya ile 24 Kasım 2015 yılı süre içerisinde yüzde 39 kendiliğinden gerilemişti. Rusya ekonomisinde ki sıkıntıdan dolayı… Uçak hadisesiyle birlikte Nisan sonu itibariyle baktığımız zaman Rusya ile ticaretimiz yüzde 61 oranında bir gerileme ortaya çıkıyor. Normal şartlar altında Rusya Ekonomisinden kaynaklı yüzde 40’lık bir daralmanın olduğunu söylersek Uçak kriziyle ortaya çıkan sonucunda yüzde 20’ye yakın bir daralmayı beraberinde getirdiğini söyleye biliriz. Rusya bizim önemli bir partnerimiz. Enerji aldığımız iş aldığımız önemli bir unsur. Ekonomi bakanı olarak hep şunu

söyledim. Ticaretin kuralları kavgayla olmaz, ticaret uzlaşarak yapılır. Onun için hep tavsiye de bulundu. Bakan olduğum gün Rus uçağı düşürülmüştü o günde dahil olmak üzere bütün konuşmalarımda hissiyatla hareket etmeden ticaret yapalım dedim. Türkiye ile ilgili yapılacak ambargo, Türk ticaretini olumsuz etkilemekten daha fazla Rusya’da Türk mallarını makul bir seviye tüketmeye çalışan insanlara zulüm olarak dönecektir diye ifade ettim. Yüzde 20 civarında bizim beklentimizden az olan bir ihracatta daralma olacak. Tahminen 2015 yılında 3.7 Milyar Dolarlık ihracat gerçekleşmiş muhtemelen bu 3 Milyar dolarlık ihracatla kapatırız diye tahmin ediyorum. Bir milyar dolara yakın ihracat azalması ortaya çıkabilir. Suriye ile olan ihracatımız aynı seyirle devam ediyor. Suriye ile ihracat 4 – 5 yıldır seyrini stabil ve düşük seviyede devam ettiriyor. Ama 5 – 6 yıldır kaybettiğimiz pazarı başka yerlerden telafi ettik. Bütün olumsuzluklara rağmen 2015 yılında 143 milyar dolarlık ihracatı gerçekleştirdik. Rusya krizinin ortaya çıkara bileceği bir milyar doları başka ülkelerden telafi edeceğimizi düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

“DUDAK UÇUKLATAN TEŞVİK TEDBİRLERİMİZ VAR”

Bakan Elitaş, Yüksek teknoloji ihracatını biraz daha destelemek istiyoruz. Orta yeni teknolojisini de yürütmek istiyoruz. Teşvik destekleri sürekli olduğu takdirde amacının dışında olur. Teşvikler Sürekli olduğu takdirde sürekli devlet desteğine muhtaç olan yapının olmamasını arzu ediyoruz. Orada rekabetçiliği artıra bilmek adına bazı destek unsurlarını ön plana çıkarmamız gerekir. Teşvik tedbirlerinin yeniden gözden geçirecek önemli teşvik tedbirlerimiz var… Yüksek teknoloji ürünlerin üretim ve ihracatını destekleyecek önemli teşvik ve desteklerimiz var. Eğer yüksek teknoloji yada orta yüksek teknoloji kaldıraç etkisi diye tabir edebileceğimiz kendi geldiği takdirde yanında onlarca işletmenin de kurulmasına imkan verecek tesis kuracaklar varsa, eğer öyle bir Teknolojiyi getirip Türkiye’de yatırım yapacaksanız, Türkiye’deki insanlar böyle yatırım yapmayı düşünüyorlarsa dudak uçuklatan teşvik tedbirlerinin var olduğunu ifade etmek istiyorum” dedi.

“TERÖRLE MÜCADELEDE KARARLIYIZ”

Hükümetin yürüttüğü terörle mücadele çalışmalarına değinen Bakan Elitaş,

“Terörle mücadelenin en kararlı bir şekilde yapıldığı bir dönemi yaşıyoruz. Terörle mücadelemiz kararlı bir şekilde devam ediyor. Bölge halkıda güvenlik güçlerimize iyi bir destek veriyor. Terörle mücadele konusunda devletin hükümetin kararlı tutumunu destekleyen vatandaşlarımıza şükranlarımı sunuyorum” dedi.

“GELENEĞE UYGUN ŞEKİLDE TESPİT EDİLDİ”

Ak Parti’nin 22 Mayıs tarihinde yapılacak olan 2. Olağan Üstü Büyük Kongresine ve Genel Başkan Adayı olarak Binali Yıldırım’ın gösterilmesine değinen Bakan Elitaş, “Ak Parti Genel Başkan adayını geleneklerine uygun bir şekilde tespit etti. Bugüne kadar 800 arkadaşımızla yapılan istişare sonucunda Sayın Binali Yıldırım’ın adı öne çıktı. Kendisi Pazar günü yapılacak kongrede tek aday olarak çıkacak. Ondan sonra yapılacak süreçte Ak Parti Genel Başkanı ve 65. hükümetinin Başbakan olarak görevine devam edecek” dedi.

“AK PARTİDE KRİZ ÇIKARTAMADILAR....'

Bakan Elitaş, “Sayın Binali Yıldırım daha önce yaptığı çalışmalarda büyük bir gayret ve büyük başarıyla nihayete ulaştırmıştır. Bu bir nöbet değişimi. Bu nöbet değişimiyle ilgili çeşitli karamsar tablolar ortaya çıkarmaya çalıştılar. Ama bu tabloyu başarıya

ulaştıramadılar. Türkiye’nin gelişme yolunda attığı adımları engellemek için bütün şer odakları büyük bir gayret göstermelerine rağmen amaçlarına ulaşamadılar. İlk günlerde piyasalarda olağan üstü bir dalgalanma olabileceği. Şimdiki başbakanımız da hiçbir fitneye fırsat vermeden makul kendisine yakışan bir olgunlukta devam ediyor. Cumhurbaşkanımız görevi Sayın Genel Başkanımız Ahmet Davutoğlu’na devretmişti. O süreçten bugüne gelen devam neyse usul esas neyse aynı gelenek uygulandı. Türkiye yaşanması beklenen kırılganlıkları yaşamadan bu süreci atlatıyor. Sayın Cumhurbaşkanı, Ak Parti Genel Başkanına hükümeti kurma görevi verildikten sonra oda hükümet kurma çalışmalarına devam edecek. Bu ayın sonuna doğru güven oylamasıyla birlikte yeni hükümet göreve başlayacaktır” dedi.

“ KRİZ YOKSA SEBEBİ SAYIN ERDOĞAN’DIR”

Başkanlık sistemiyle ilgili açıklama yapan Bakan Elitaş, “Şuanda Cumhurbaşkanı halk tarafından seçildiğinden dolayı fiili olarak yarı başkanlık sistemine geçtik diye biliriz. Şuanda bu mevcut sistemin her hangi bir karmaşaya gitmemesinin en büyük sebeplerinden birisi başta liderliği konusunda hiç kimsenin kuşku duymadığı Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın olması dolayısıyla bu sistem kaosu içinde barındırma imkanını bulamıyor. Başta Erdoğan gibi etkili birinin olmaması durumunda Türkiye kaosla karşıya karşıya kalacaktır” ifadelerini kullandı.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim