• BIST 112.122
  • Altın 174,823
  • Dolar 4,0406
  • Euro 4,9882
  • Kayseri : 10 °C
  • Ankara : 11 °C
  • İstanbul : 15 °C

Erdoğan-Obama Zirvesinde Ele Alınan Konular - VİDEO

Erdoğan-Obama Zirvesinde Ele Alınan Konular - VİDEO
Erdoğan Obama görüşmesinin ayrıntıları
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Barack Obama, Beyaz Saray'daki görüşmenin ardından ortak basın toplantısında konuşacak. İki liderin görüşmesi Türkiye saatine göre 16.45'te başladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Washington'daki temasları sürüyor. Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama ile Beyaz Saray'da bir araya geldi.
Erdoğan, Beyaz Saray'da, görüşme öncesinde askeri törenle karşılandı. Askeri törende, Başbakan Erdoğan'ın geçeceği yol üzerinde 50 ABD eyaletini ve 6 ABD bölgesini temsil eden 56 bayrak askerler tarafından taşındı.
Erdoğan, Beyaz Saray'a girişinde ABD Protokol Şefi Büyükelçi Capricia Marshall tarafından karşılandı.
İki lider arasındaki görüşme iki saate yakın sürdü.
Erdoğan ile Obama arasındaki görüşme sona erdi.
ORTAK AÇIKLAMA
BD Başkanı Barack Obama, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, "Esed rejimi üzerindeki baskıya ve muhalefetle çalışmaya devam edeceğiz. Esed'in içinde olmadığı demokratik bir geçiş süreci için çaba göstermeye devam edeceğiz. Esed'in gitmesi konusunda kararlıyız. Esed'in ortaya koymuş olduğu, çözüme olanak vermeyen şiddet bitmeli. Suriye konusunda Türkiye ile yakın çalışmaya devam edeceğiz" dedi. Obama, Türkiye'nin önümüzdeki günlerdeki Cenevre görüşmelerinde Suriye'de tarafların bir araya getirilmesinde önemli rol oynayacağını söyledi.
ABD Başkanı Barack Obama, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, çözüm sürecini desteklediklerini belirterek, "Türkiye'yi çok uzun süredir rahatsız eden PKK şiddetine yönelik tarihi ve barışçıl çözüm arayışları konusunda siz ve Türk halkının cesaretine yönelik övgülerimi iletmek istiyorum. ABD, sizin uzun süredir aradığınız güvenlik konusunda yanınızda durmaktadır. Türkiye'nin, hukukun üstünlüğü, iyi yönetim ve insan haklarını muhafazasına yönelik çabalarını destekleyeceğiz" dedi.
Obama, ele alınan konularla ilgili, Afganistan konusunu ele aldıklarını Yatırım ve ticaret konusunu ele aldıklarını, Türkiye'nin ihracatını artırma, AB ile ilişkilerde ticaretin artırılması konusunu ele aldıklarını söyledi. Obama, korkunç saldırı dolayısı ile Türkiye'ye taziyede bulunduğunu belirttti. İnsan hakları konusundaki gelişmeleri desteklediklerini söyleyen Obama, Suriye konusunu ele alarak Başbakan'ın liderliği altında Türkiye büyük bir konukseverlik örneği veriyor. Suriye'deki sığınmacılara daha fazla yardımcı olacağız. Sağlık konularında yardımcı olacağız. Esad'a karşı birlikte mücadele edeceğiz. Suriyeli muhaliflere birlikte destek olacağız. Esad'ın gitmesi konusunda hemfikiriz, Esad'ın yerini bir konseye bırakmasından yanayız. Esad'ın tiranlığının yerine bütün yerleşik ve etnik grupların bir arada olacağı bir koalisyondan yanayız" dedi.
Erdoğan'ın tavsiyesilerini dinlediğini anlatan Obama, Bingazi'deki saldırılarla ilgili de konuşmalar yaptıklarını belirterek böyle bir trajedinin yaşanmaması için elimden geleni yapacağımıza söz veriyorum." dedi.
Obama Kongre'nin kendileri ile birlikte çalışması gerektiğini düşündüğünü, böylelikle kaynakları daha sağlıklı dağıtma imkanı olacağını, bütün tarafları bir arada çalışmaya çağırdıklarını, Bingazi konusunda Türk hükümetinden destek aldıklarını söyledi.
ERDOĞAN'DAN AÇIKLAMA
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Suriye'de kanlı sürecin sonlandırılması, halkın meşru taleplerini karşılayan yeni bir yönetimin inşası konusunda ABD ile tam bir matabatak içindeyiz" dedi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Gazze'ye insani yardım götüren Mavi Marmara gemisine yönelik saldırıda hayatını kaybeden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve bir ABD vatandaşı için tazminat ödenmesi noktasında, İsrail Hükümetiyle çalışmalarımız devam ediyor. Bunun yanı sıra Gazze'ye yapacağım ziyaretin gerek İsrail-Filistin barışına gerekse Filistin'in ittifakına önemli katkılar sağlayacağına inanıyorum'' dedi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Muhalefetin desteklemesi ve Esed'in gitmesi, Suriye'nin terör örgütlerinin faaliyet sahası olmasının engellenmesi, kimyasal silahların kullanılmasının engellenmesi, bütün azınlıkların güvenliklerinin temin edilmesi öncelikli olarak önem arz etmektedir" dedi.
Ev sahipliğine şahsım ve heyetim adına teşekkür ediyorum. Büyükelçilik ve konsolosluk saldırısı nedeniyle ABD'ye başsağlığı diliyorum. Türkiye ve ABD, Ortadoğu'dan Balkanlara dünyanın birçok noktasında ortak politikalarımız var.
Yanımda 100'e yakın işadamı ile geldik. İşadamları kendi karşıtları ile görüşmelerini sürdürüyor. Türkiye ile ABD arasındaki ticari ilişkileri daha ileriye taşımamız gerekiyor. Türkiye ile ABD ilişkilerini her alanda çok daha ileri noktaya taşırken ekonomik alanında da bunu daha ileriye götürmesi konusunu ele aldık.
Bugünkü görüşmede Suriye meselesi en önmeli konumuz oldu. Suriye'de yapılanları görüştük ve bundan sonrası için yapılacaklar konusunu ele aldık, kanlı rejimin sonlandırılması, halkın taleplerinin karşılanması, muhalefetin desteklenmesi, kimyasal silahların engellenmesi, azınlıkların hakkının korunması öncelikli konular oldu. Bunları daha da detaylandıracağız.
Irak konusun da ele aldık. Irak'da her kesimin katılacağı bir seçimin yapılması ABD ile ortak arzumuz.
Ortadoğu konusunda da ortak görüşmelerimiz oldu. Gazze'ye yapacağım ziyaretin barışın gelişmesine katkı yapacağına inanıyoruz. İran, Azerbaycan, Myanmar gibi konuları da ele aldık.
Terörle mücadelemiz birlikte devam edecektir.
GAZETECİLERİN SORULARINA CEVAPLAR
Obama ABD'deki bombalı saldırılarla ilgili açıklamalarda bulundu. RC raporlarından haberi olmadığını, bu raporda yer alan eylemlerin kabul edilemez olduğunu, oraya yeni bir yöneticinin atanması gerektiğini söyledi. Obama, Kongre'ye bu konuda bilgi verdiğini, bununla ilgili bazı kanunların incelenmesi gerektiğini söyledi.Başbakan Erdoğan, Haziran ayı içinde Gazze'ye gitmeyi planladığını, bu ziyaretin Filistin uzlaşı sürecine de katkı vermesini bekliyoruz. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, haziran ayı içinde Gazze'ye ziyaretinin söz konusu olduğunu, Batı Şeria'ya da gideceğini bildirdi.
Başbakan Erdoğan, kimyasal silahlarla ilgili bilgi belge konusunu detaylı olarak incelemeye devam ediyoruz. Bu konuda BM olmak üzere ilgili birimlere de bilgileri aktaracağız.
Obama, kimyasal silah konusunda kendi istihbaratlarının da bilgiler geldiğini, ancak daha detaylı bilgiler almak istediklerini söyledi. Biz kendi başımıza atmamız gereken çabalar, muhalefetin güçlendirilmesi konusunda neler yapılabileceği konusunu ele aldık. Benim umudum Türkiye dahil tüm taraflarla bir araya gelerek çözüm gelmesini sağlamak. Başbakan da ABD'nin tek taraflı olarak Suriye için adım atacağını düşünmüyor dedi.
Obama, diplomatik misyonlarda görev yapan ve yabancı ülkelerde bulunan askerlerinin can güvenliğinin çok önemli olduğunu söyledi.
Erdoğan, Uluslararası camianın Suriye konusundaki hassasiyetini göstermek açısından buna hassasiyet gösteren ülkeler olduğunu, bu süreci daha da hızlandırmaktan yana olduklarını belirterek, insan ölümlerini biran önce durdurmak için daha çok çaba göstereceklerini söyledi.
Obama, Esad'ın 2 yıl önce en fazla 6 ay önce gitmesini tercih ederdim. Esed'in meşruluğunu kaybettiği kendi halkını katlettiği doğru. Zaman içinde olaylar değişti. Biran önce gitmesinden yanayım. Nasıl olacağı konusunda bir cevap yok. Başbakanla ben bununla ilgili bir adım attık ve bunu da sürdüreceğiz. Uluslararası baskı üzerinde Cenevre'deki toplantıda Rusya'nın da katıldığı toplantıda baskımızı artıracağız. Suriye muhalefetine de desteğimizi sürdüreceğiz.
ABD Başkanı Barack Obama, Suriye'de kimyasal silah kullanımıyla ilgili iddialar konusunda, "Diplomatik ve askeri olmak üzere ilave adımların atılması seçeneklerini saklı tutuyoruz. Çünkü Suriye'deki kimyasal silahlar bizim, müttefiklerimizin, dostlarımızın ve komşuların da uzun dönemde güvenliğini tehdit ediyor" dedi.
ABD Başkanı Barack Obama, Esed'in gitmesinin ne kadar kısa sürede olursa o kadar iyi olacağını belirterek, "Asıl soru bunun ne şekilde olacağı. Zaten bunları konuştuk. Suriye'deki şiddet ve sıra dışı durum için sihirli bir formül yok. Olsaydı, Sayın Başbakan (Erdoğan) ve ben bununla ilgili harekete geçerdik ve çoktan bitirmiş olurduk. Bunun yerine yaptığımız şey uluslararası baskıyı artırmak, muhalefeti güçlendirmek. Cenevre'deki görüşmelerin, Rusya'nın ve Suriye'de her kesimi içerecek siyasi geçişin temsilcilerinin de katılımıyla, sonuç verebileceğini düşünüyorum. Ancak bu sırada, muhalefete yardım ve insani durumla ilgilenmeye devam edeceğiz. Türkiye ile de yakın istişare içinde olmayı sürdüreceğiz çünkü Türkiye'nin de bu durumdan derinden etkilendiğini biliyoruz" dedi.
Erdoğan, ise " Bu akşam bu konuyu yeniden ele alacağız. Cenevre görüşmelerinin yol haritası konusunu ele alacağız. Rusya ve Çin'in işin içinde olması ve BM Güvenlik Konseyi üyesi olmaları konunuyu daha önemli noktaya getiriyor. Türkiye'nin Suriye için yaptığı insani yardım boyutu 1.5 milyar dolar civarına ulaştı. 910 kilometre sınırı olan bir ülke, açık kapı politikamızı sürdürüyoruz.
Temenni ederim ki bölge barışı için de atacağımız bu adımlar olumlu sonuçlar verir. BM Güvenlik Konseyi ve Cenevre konferansı önem arzediyor.

Görüşmede, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Numan Kurtulmuş ve Mevlüt Çavuşoğlu, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, AK Parti Grup Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ve Türkiye'nin ABD Büyükelçisi Namık Tan da hazır bulundu.
Erdoğan'ın gündeminde çözüm süreci, AB ve ekonomik gelişmeler var.

BEYAZ SARAY'DA AKŞAM YEMEĞİ

Başbakan Erdoğan, akşam saatlerinden Başkan Obama'nın onuruna vereceği akşam yemeği için tekrar Beyaz Saray'a geçecek.

Başbakan Erdoğan, Cuma günü Brookings Enstitüsü'nde "AK Parti İktidarları ve Türkiye'nin Dönüşümü" başlığıyla bir konuşma yapacak.

ABD'li gazetecilerin yanı sıra politikacı ve iş dünyası temsilcilerinin izleyeceği konuşmanın ardından Erdoğan, SETA tarafından düzenlenen konferansta "21. Yüzyılda Küresel Düzen ve Adalet" başlığı altında bir konuşma yapacak.

Kaynak: Haber7
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim