• BIST 117.216
  • Altın 165,687
  • Dolar 3,9176
  • Euro 4,8144
  • Kayseri : 8 °C
  • Ankara : 9 °C
  • İstanbul : 17 °C

ERÜ.REKTÖR ADAYI PROF.DR ALİ ÜNAL HEDEF 2023

ERÜ.REKTÖR ADAYI PROF.DR ALİ ÜNAL HEDEF 2023
Rektör adayı Prof. Dr. Ali Ünal ile seçime doğru

**Ali Bey, Rektör adayısınız öncelikle şöyle sizi kısaca bir tanımak istiyoruz.

 

 

Tabi ki ben Ali Ünal 1958 yılında Osmaniye doğumluyum. 1982 yılında Atatürk Üniversitesi, Tıp Fakültesi’nden mezun oldum. 1986 yılında Erciyes Üniversitesi, Tıp Fakültesi, İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nda başladığım uzmanlık eğitimimi 1990’da tamamladım. 1990 yılında, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinde Hematoloji eğitimine başladım. 1991yılında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde, Hematoloji-Onkoloji kliniğini ve ayaktan tedavi-kemoterapi ünitesini kurdum. 1993 Yılında Londra Hammersmith Hastanesinde, Klinik Onkoloji Departmanı ve Kök Hücre Nakli Merkezi’nde çalıştım. 1995 yılında İç Hastalıkları Doçenti unvanını aldım.  1996 Yılında Erciyes Üniversitesi, Kök Hücre Nakli Ünitesi’ni kurdum. 1996-1998 Yılları arasında Mehmet Kemal Dedeman Onkoloji Hastanesi ve Kemik İliği Nakli Merkezi’nin kuruluşunda Başhekim Yardımcısı olarak önemli görevler aldım. 1993-2007 Yılları arasında Hematoloji Bilim Dalı Başkanı olarak görev yaptım. 2000 yılında Kudüs Hadassah Hastanesi Kanser İmmünoterapi ve Kök Hücre Tedavileri Merkezinde bilimsel çalışmalar yaptım. 2001 Yılında Hematoloji Profesörü unvanını aldım. 1996-2004 Yılları arasında Erciyes Üniversitesi Hastaneleri Başhekim Yardımcılığı görevini yürüttüm. 2000-2004 Yılları arasında, Sağlık Bakanlığı, Kemik İliği ve Kök Hücre Nakli Kurul üyeliği görevini sürdürdüm. 2000-2007 Yılları arasında Kemik İliği Nakli Merkezi Sorumlusu olarak çalıştım.

 

 

Hekimlik kariyerimin yanı sıra, ulusal ve uluslararası dergilerde ve kongrelerde yayınlanmış 250’nin üzerinde bilimsel makale ve bildirim mevcut olup, katkıda bulunduğum 4 kitap bölümü mevcuttur. Farklı ulusal ve uluslararası bilimsel derneğin başkanı ve yönetim kurulu üyesi olarak görev yaptım. Yirminin üzerin de ulusal ve uluslararası kurs, sempozyum ve kongre düzenlenmesin de görev alarak birçok bilimsel aktiviteye öncülük ettim. Evliyim ve iki çocuk babasıyım, ileri derece de yazılı ve sözlü İngilizce ve Arapça bilmekteyim.

 

 

**Ali Bey maşallah başarılarınız yapmış olduğunuz öncülükler saymakla bitmiyor.

 

 

**Yaklaşan Rektörlük seçimlerinde sizde adaysınız ne gibi bir çalışma içerisine girdiniz?

 

 

Üniversitemizde hedeflediğimiz hedefimizi gerçekleştirmek için Rektör olma kanaatine vardım.

 

 

Tabi bu dönem bu yıla kadar yaklaşık 30 yıldır süre içerisinde Üniversitemizde görev yapmaktayım. Ben niçin rektörlük görevine talip oldum derseniz. Geçmişim  yapmış olduğum akademik işler, idari görevlerim, idarede yapmış olduğum verdiğim hizmetler ve daha sonrada Üniversitemizin gelişmesi için hem akademik olarak kendi gelişimim, hem bölümümüm gelişmesi, hastanemizin gelişmesi için yapmış olduğum çalışmalar ve daha sonrada araştırma merkezlerini yükseltmek ve daha güzel seviyelere getirmek için şu ana kadar yapmış olduğum çalışmaları düşünerek,  Üniversitemizde hedeflediğimiz hedefimizi gerçekleştirmek için Rektör olma kanaatine vardım. Bu konuda da çok büyük projelerim ve düşüncelerim var. Bu düşünce ve projelerimizi gerçekleştirir isek gerçekten Üniversitemiz için ve Ülkemiz için çok büyük işler yapacağımıza inanıyorum. Bu nedenle ben Rektörlüğü seçtim.

 

 

**Ali Bey, yapmayı planladığınız projeleriniz neler?

 

 

Evet, aslında yapmayı planladığımız çok sayıda projelerimiz var.

 

 

**Peki, Ali Bey bu projeler neler öğrenebilir miyiz?

 

 

**Üniversitemizi cazibe merkezi yapmamız lazım.

 

 

Madde madde isterseniz şöyle bir sıralayalım.

 

 

*İdari görevler sırasında da fark ettiğim ve yapmayı istediğim düşüncelerim vardı. Yani bunların içerisinde birinci sırada öğretim üyelerine değer vermek, çalışmalarına önem vermek, bulundukları ortamı iyileştirerek pozisyonlar liyakat esasına göre belirlenecek.

 

 

*Öğretim üyelerimizin akademik yükselme süreçleri yakından takip edilecek ve atanmaları en hızlı bir şekilde gerçekleştirilecektir.

 

 

*Akademik ve idari personelin çalışma koşulları (ofis, bilgisayar, yazıcı, faks, telefon, vb.) modernize edilerek iyileştirilecek.

 

 

*Öğretim elemanı (öğretim görevlisi, okutman, uzman, araştırma görevlisi) kadrolarımızın sayısının ve niteliğinin arttırılması sağlanacaktır.

 

 

*Döner sermaye yönetmeliği öğretim üyelerimizin lehine revize edilecektir.

 

 

*Öğretim üyelerimizin akademik çalışmaları ve başarıları teşvik edilecektir (yayın teşvik, proje teşvik, ulusal ve uluslararası toplantılara katılım desteği, ulusal ve uluslararası ödül alan öğretim üyelerimize özel destekler)

 

 

*Üniversitemizin sosyal tesisleri iyileştirilecek ve daha aktif hale getirilmesi sağlanacaktır.

 

 

*Fakülteler ve Yüksek Okulların akademik kurullarına katılarak sorunlar yerinde dinlenecek ve problemlere ivedi çözümler üretilecektir.

 

 

*Üniversitemizin Teknokent’i daha aktif hale getirilecek ve sanayi ile güçlü ilişkiler geliştirilecektir.

 

 

*Üniversitemizin akademik fiziki altyapısının (derslikler, anfiler, konferans salonları, laboratuvarlar) modernizasyonu yapılacaktır.

 

 

*Üniversitemiz bünyesinde bir bilim ve teknoloji müzesi kurulması sağlanacaktır.

 

 

*Araştırma merkezlerimizin ulusal merkezler olması sağlanacak, ulusal ve uluslararası alanda tanınırlıklarının arttırılmasına yönelik girişimler desteklenecektir.

 

 

*Akademik personelimizin ilişkilerini güçlendirecek sosyal ve kültürel etkinlikler organize edilecektir.

 

 

* Kütüphanemizin altyapısı ve sureli yayınlara erişimi güçlendirilecektir.

 

 

* Meslek Yüksekokulları desteklenecek, bu bölümlerde gerçekleştirilen üretimlerin Üniversitemiz ve çalışanlarımız için katma değere dönüştürülmesi sağlanacaktır.

 

 

* Üniversitemizde engelli öğrenci ve personelin kolay yaşam şartları sağlanacaktır.

 

 

* Üniversitemizin peyzajı modernize edilerek revize edilecektir.

 

 

* Üniversitemiz personelinin kapsamlı periyodik sağlık kontrolünden geçmesi sağlanacaktır.

 

 

* Akademik ve idari personelimizin kişisel ve profesyonel gelişimlerine yönelik kurslar, eğitimler ve çalıştaylar organize edilecektir.

 

 

* Erişilebilir, kolay ulaşılabilir, şeffaf, hesap verebilir ve dinamik bir yönetim anlayışı ile Üniversitemizin tüm bileşenlerine hizmet sunulacak.

 

 

Öğrenciler ve Öğretim üyeleri için iki tane önemli projem olacak sosyal yaşam dışında. Yani, Öğretim üyeleri için dedik sosyal yaşam alanı bu alanı yapalım. Bunun dışında çeşitli yerleşim yerleri olabilir. Öğretim üyeleri için belki de güzel Üniversite imkanları ile veya diğer belediye, Vilayet ile işbirliği yaparak Öğretim üyelerinin daha güzel ortamda konaklamalarını sağlayacak güzel imkanlar sağlayabiliriz. Öğrenciler için çok eksiğimiz var. Öğrenci yaşam alanı yok sadece kafeteryalar var Üniversite içerisinde, oralarda olmasa zaten öğrenciler boğulacak, nereye gidecekleri belli değil. Ama en güzeli başarılı öğrencileri buraya çekmek, başarılı öğrencileri motive etmek için 1-)benim en önemli düşündüğüm proje bir ‘’Öğrenci Kasabası’’oluşturmak. 2.000 kişilik 3.000 kişilik kasabalar. Böyle yer yer yapılacak, bunlar hemen Üniversitenin yakınına yapılabilecek yerler var bununla ilgili güzel yerler var. Bu öğrenci kasabası da çok iyi tabi sıralamaya göre, tercihe göre, buraya çok iyi puanlarla girmiş olan başarılı öğrenciler başta olmak üzere tabi diğerleri de sıra ile bunlar konaklayacaklar. İçerisinde bunların kafeteryası, lokantası, yerine göre sosyal tesisleri, spor tesisleri vb. bunların da olacağı böyle kasabalar yapmak istiyoruz. Bunların örnekleri bazı yerlerde özellikle Ankara’da var. Bu öğrenci kasabaları ile buraya çok iyi çok kaliteli öğrencileri çekmeyi düşünüyoruz. Bilimsel yönden çalışacak ve çalışan buraya çok güzel puanlarla gelmiş öğrenciyi bizde ödüllendirmiş olacağız ve orada güzel bir yaşam alanı olacak. Üniversitemizi cazibe merkezi yapmamız lazım.

 

 

**Ülkemiz, Dünya çapında da belli bir yere gelecek.

 

 

**Ali Bey çok güzel projeleriniz var hayata geçirmeyi planladığınız.

 

 

Tabi ki yani biz bu projelerimizi hayata geçirir isek Üniversitemiz, Ülke çapında sivrilecek ve Ülkemize hizmet olacak. Dünya çapında da belli bir yere gelecek.

 

 

**Rektörlük seçimi tarihi bellemi?

 

 

**Vekil Rektör atandıktan sonra bir artık bir Rektörlük seçim sürecine, seçim mahaline girmiş olduk.

 

 

Rektörlük seçimi şuanda önceki Rektörümüz ayrıldı görevi devretti yaklaşık 1 ay oldu vekil Rektör atandı. Vekil Rektör atandıktan sonra bir artık bir Rektörlük seçim sürecine, seçim mahaline girmiş olduk. Birkaç ay içerisinde YÖK’ün belirleyeceği bir tarih olacak ve tarihte de seçim yapılacak. Şuanda almış olduğumuz duyumlara göre Eylül ayı sonu Ekim ayının başı gibi Rektörlük seçimlerinin yapılacağına inanıyoruz.

 

 

**Seçmen Üniversite personeli olacak değil mi?

 

 

**Öğretim üyelerimizin seçimleri birinci sıradadır.

 

 

Evet, Rektörlük seçimi için tabii ki oy verecek olan öğretim üyeleri, Rektörlük seçimi için aday olan öğretim üyelerine oy vererek bir belirleme yapacaklar. Bu bir temayül yoklaması gibi olacak ve bu oylamada en yüksek oyu alan 6 kişi YÖK’e gitmeye hak kazanacak. Yüksek Öğretim Kurumu da bu 6 kişi içerisinden mülakat ile CV’leri ve geçmiş çalışmaları ile 3 kişiyi belirleyerek Cumhurbaşkanına gönderecek ve Cumhurbaşkanı da bu 3 kişi arasından 1 kişiyi seçecek yani şuanda 3 aşamamız var. Tabi burada en önemlisi Öğretim üyelerinin seçimleridir. Öğretim üyelerimize kendimizi, projelerimizi ve bu işi yapabileceğimizi anlatmak birinci planda yapacağımız çalışmadır. Öğretim üyelerimizin seçimleri birinci sıradadır. Buradan çok iyi bir oy ve seçimle gitmek her zaman en iyisi yoksa yani yukarıdaki seçimler her zaman bunların içerisinden birini seçmek şeklinde olacak olmalı yani benim düşüncem.

 

 

**Şuan sizin ile birlikte kaç aday var?

 

 

Şuan yaklaşık 8 aday var direk çıkan ama bu arada başka adaylarda çıkabilir. Belki adaylıktan vazgeçenler olabilir. Her an her Öğretim üyesi Rektörlük için aday olabiliyor bu yönden herhangi bir kısıtlama söz konusu değil.

 

 

**Peki, ben size ve tüm Rektör adaylarına bu seçim sürecinde başarılar diliyorum. Son olarak siz neler söylemek istersiniz?

 

 

**Ülkemizin 2023 hedeflerine ulaşabilmesi için Erciyes Üniversitesi’nin ve akademik personelinin bu sürece anlamlı ve önemli katkılar yapmasının önünü açmaktır

 

 

Son olarak, mensubu olmaktan gurur duyduğum Erciyes Üniversitesi’nin ülkemiz için taşıdığı önemin farkında olarak üretken, katkı sunan, şeffaf, adil, katılımcı, güvenilir ve hesap verebilir bir yönetim anlayışı ile rektörlük görevine aday olduğumu bilmenizi isterim. Bu göreve talip olmamdaki temel amaçlarım ise;  Ülkemizin 2023 hedeflerine ulaşabilmesi için Erciyes Üniversitesi’nin ve akademik personelinin bu sürece anlamlı ve önemli katkılar yapmasının önünü açmaktır.  Erciyes Üniversitesi’nde sahip olduğumuz nitelikli öğretim üyesi ve araştırma altyapısı ile ülkemizin bilim, teknoloji ve inovasyon alanlarında çok daha iyi bir noktaya gelmesini sağlamaktır. Erciyes Üniversitesi’ni eğitim ve araştırma açısından dünyadaki hızlı değişimi yakalayan ve ötesine geçen, tanınırlığı yüksek, öncü ve tercih edilen bir üniversite haline getirebilmektir. Erciyes Üniversitesi mensuplarının çalışma ve yaşam olanaklarını iyileştirmektir.  Üniversitemiz için önemli bir dönüm noktası olan bu süreçte siz değerli öğretim üyelerinin desteklerini bekler, rektörlük seçiminin üniversitemiz ve ülkemiz için hayırlı olmasını dilerim. Rektör seçilmem halinde, tüm enerjimi ve zamanımı Erciyes Üniversitesi’nin ulusal ve uluslararası alanda öncü bir üniversite olmasına adayacağımı bilmenizi isterim. Kayseri Gündem Gazetesi yetkililerine ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

 

 

**Bu güzel söyleşi için bizde size çok teşekkür ediyoruz. Yeni söyleşide buluşmak dileği ile hoşça kalın.

KAYSERİGÜNDEM

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim