• BIST 110.932
  • Altın 175,132
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • Kayseri : 10 °C
  • Ankara : 15 °C
  • İstanbul : 16 °C

EVLERDEKİ SESSİZLİK ÇIĞLIĞADÖNÜŞMEDENTEDBİR ALMALIYIZ

EVLERDEKİ SESSİZLİK ÇIĞLIĞADÖNÜŞMEDENTEDBİR ALMALIYIZ
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Kayseri Şubesi Hanımlar Komisyonu tarafından ‘Dizilerin Toplum Üzerindeki Etkisi’ konulu Basın Toplantısı 20 Ekim 2011, Perşembe gün, MÜSİAD Kayseri Şubesi Konferans Salonunda gerçekleşti.
Basın Toplantısında konuşan MÜSİAD Kayseri Şubesi Hanımlar Komisyonu Başkanı Fatma Yemlihalıoğlu: “Aile toplumun en temel ögesidir. Aile neslin devamı, toplum huzuru gibi birçok görevi yerine getirmekle birlikte bireyin yaşamında çok önemli bir yer tutan sevgi ihtiyacı, psikolojik gelişim, eğitim, kültürel değerleri kazanma gibi temel ihtiyaçlarını karşıladığı en öncelikli kurumdur. İnsanın kendisini güvende hissettiği, yalnızlıktan kurtulduğu, sevgisini, üzüntüsünü paylaştığı, gündelik hayatın koşuşturmasından uzaklaşıp huzura erdiği yer ailesidir” dedi.

Yemlihalıoğlu, “Aile toplum ağacının meyvesi olduğu gibi aynı zamanda da çekirdeğidir. Dolayısıyla ailedeki problemler toplum kaynaklıdır ve bu problemler toplumun bütününü ilgilendiren ve çöküşüne sebep olabilecek hayati meselelerdir. Bu çöküşe sebep olmada toplumdaki önemli kurumlardan medyanın payı inkar edilemez” diyerek, kitle iletişim araçlarının insan tutum ve davranışları üzerindeki etkilerinin çok güçlü olduğunu vurguladı.

Yemlihalıoğlu açıklamasına şu şekilde devam etti:
Diziler, ölene kadar sürdürülmesi için söz verilen evliliklerin, ihanetlerle, entrikalarla yıkıldığını gösteren örneklerle doludur. Bireye ve topluma sağladığı önemli yararlarla toplumun ve bireyin vazgeçilmez ögesi olan aile bu yayınlarla özellikle milli ve manevi değerlerden yoksul bazı dizi ve programlarla dejenere olmaktadır.

Seyredenleri ekran başına bağlayan bu programlar toplumun ahlaki değerlerini, gereken önemiyle konu etmiyor. Eğitici nitelikli dizi ve programların hemen hemen görülmediği ekranlara aile yapısına ve yaşantısına uygun olmayan görüntüler hakim olmaktadır.

Nitekim okul çağındaki gençler için hayatın gerçeklerinden uzaklaşıp toz pembe bir dünyada yaşamasına imkan sağlayan arkadaşlık ilişkilerinin daha da cinsel boyutlara indirilmesini meşrulaştıran ve gençleri bu yönde bir hayat tarzını benimsemeye iten diziler var. Fırtına gerginlik dönemi diye adlandırılan erginlik çağının içerisinde bulunan gençler için şiddettin egemen olduğu, çalışarak hayatı kazanmak yerine kısa yoldan köşeyi dönmenin konu edildiği diziler var.

Halkın beğenisine sunulan bu yayınların toplumun değerleriyle beklentileriyle uyuşması ailelerin ve toplumun geleceği açışından hayati önem taşımaktadır.Hanımlar Komisyonu Başkanı Fatma Yemlihalıoğlu, ailenin yapı taşı annelere ve kadınlara seslenerek şu ifadeleri kullandı:

Bunun sorumluluğunu birazda kendi üzerimize alalım. Onlar yapıyorlar bizlerde hiçbir seçicilik yapmadan izliyorsak diyecek başka bir şeyimiz kalmıyor. Her şeyi onaylıyoruz demektir.

Bu konuda biraz irade gösterip merak duygumuzun da önüne geçerek bu programların bize ve aile bireylerimize vereceği zararları göz önünde bulundurarak daha seçici davranmalıyız.

Burada yanlış anlaşılmaması gereken bir hususa dikkat çekmek isterim. “hiçbir programa bakmayın hiçbir diziyi izlemeyin” şeklinde bir telkinde bulunmuyoruz.

Aile bireylerinin her birinin bir sonraki bölümde ne olacağının merakı içerisinde, ayrı bir dizi takipçisi olduğu şu durumda, evlerde yaşanan sessizliğin, ileride büyük bir çığlığa dönüşmeden gerekli tedbirleri almalıyız.

Aile hayatının korunması ile ilgili medyaya da düşen görev, ahlaki değerleri yıpratan, toplumun kendine ait özelliklerinin yok olmasına yol açan şiddeti, cinselliği, alkol kullanımını özendiren yayınlardan uzaklaşıp ahlak, terbiye ve değer çizgisinde kendine düşen kılavuzluk vazifesini yerine getirerek eğitici, aydınlatıcı, yol gösterici olmasıdır.

Daha mutlu aileler ve daha huzurlu bir toplum görmeyi arzu ettiğini belirten Yemlihalıoğlu, katılımcılara teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim