• BIST 107.401
  • Altın 173,640
  • Dolar 4,1031
  • Euro 4,9999
  • Kayseri : 12 °C
  • Ankara : 12 °C
  • İstanbul : 15 °C

Fransa'yı 'pişman' edecek B ve C planı

Fransa'yı 'pişman' edecek B ve C planı
Fransa’nın sözde Ermeni soykırımını inkarını suç sayan yasayı kabul etmesiyle Türkiye ‘B Planı’nı devreye sokuyor. O da sökmezse 'C Planı' yolda. Amaç pişman etmek!
Bilal Çetin / Celal Toprak haberi

B PLANI: Hükümet, küstah yasaya Frans›z kalmayacak. Önce hukuk mücadelesi verilecek Ard›ndan diplomatik ve ekonomik yapt›r›mlar art arda uygulamaya konulacak.

C PLANI: Diplomatik ilişkilerin seviyesi ikinci katip düzeyine indirilecek. Paris Büyükelçisi geri çekilecek. Peugeot, Renault gibi Fransız şirketleri ihalelere giremeyecek. Uçak alımlarında Airbus devre dışı bırakılacak.

Fransa’nın sözde Ermeni soykırımını inkarını suç sayan yasayı kabul etmesinin ardından Türkiye ‘B Planı’nı devreye sokuyor. Senato’da kabul edilen yasanın Fransa Anayasa Mahkemesi tarafından iptal ettirilmesi için girişimlere başlandı. Türkiye, Fransa’ya yönelik yaptırımlarını belirlemesine rağmen Anayasa Mahkemesi’nin kararını Fransa Senatosu’nda kabul edilen sözde Ermeni soykırımı inkarını suç sayan yasayla ilgili izlenecek strateji Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun önceki gece AK Parti Genel Merkezi’nde yaptığı toplantılarda belirlendi.

ÖNCE HUKUK MÜCADELESİ

Yasanın TemsilcilerMeclisi’nde kabul edilmesinin ardından birtakımyaptırımları hayata geçiren Türkiye, Senato’da kabul edilmesinin ardından hukuk mücadelesi başlatıyor. Senato’da kabul edilenveAnayasa’ya aykırı olduğu belirtilen yasanın iptal edilmesi için AnayasaMahkemesi’ne başvurulması sağlanacak. Fransa Anayasası’na göre Anayasa Mahkemesi’ne başvurulabilmesi için 60 senatörün imza atması gerekiyor. Türkiye, yasaya ret oyu veren senatörlerin yasanın iptali için AnayasaMahkemesi’ne başvurmasına yönelik kulis çalışması yapacak. Anayasa Mahkemesi’nin de yasayı onaylaması halinde ise yaptırımlarda ‘C Planı’ devreye sokulacak.

AĞIR YAPTIRIMLAR VAR

Yasanın Anayasa Mahkemesi tarafından onaylanarak yürürlüğe girmesi ile birlikte katı yaptırımlar devreye girecek. Fransa ile diplomatik ilişkilerin seviyesi ikinci katip düzeyine indirilecek. Türkiye’nin Paris Büyükelçisi geri çekilecek.

AİRBUS DEVRE DIŞU

Ankara’daki Fransız Büyükelçisi’nin de istenmeyen adamilan edilmesi bekleniyor. Fransa’ya yönelik ekonomik yaptırımlar da kapıda. Kamu ihalelerine Fransız şirketlerinin girmesi önlenecek. Türkiye uçak alımlarında Fransız şirketi Airbus’u devre dışı bırakacak.

PEUGEOT VE RENO'YA AMBARGO!

Kamuya araç alımlarında ise Fransız otomobil şirketleri Peugeot ile Renault devre dışı bırakılacak. Bu arada Türkiye Fransa’ya yönelik ilk yaptırımını hayata geçirdi. Dün yapılması gereken Türkiye Fransa Ortak Ekonomik Konsey Toplantısı iptal edildi.

Anayasa Komisyonu raportörü Jean Piere Sueur, büyük alkış alan konuşmasında, yasanın anayasaya veinsan haklarına aykırı olduğunu söyledi.

♦ Hükümet adına konuşan Patrick Ollier’in sözleri alkışlanmadı.

♦ Tasarıyı izlemeye gelen Ermeniler’in çoğunluğu yaşlıydı.

♦ Bunun üzerine bir senatör, “Fransa’daki genç Türkler’i unutmayın” ifadelerini kullanarak Türkler’in dinamik nüfusuna dikkat çekti.

♦ Türkiye’yi en fazla Yeşiller ile UCR partileri destekledi.

♦ UCR partisinden Nathalie Goulet, “Türkler, Müslüman olmayıp, Hıristiyan olsaydı, bu yasayı geçirecek miydiniz” diye sordu. Ayrıca, “6 ay önce reddettik, bugün nasıl oyluyorsunuz” sorusunu da gündeme getirdi.

♦ Yasayla ilgili anlaştığımız lobi firmasının çok faydalı olduğu belirtildi.

RİFAT HİSARCIKLIOĞLU: 350 milyar dolarlık yatırımı riske ettiler

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, küstah yasayı çıkartan Fransa’nın, bu olaydan dolayı büyük ekonomik kayba uğra-yacağını belirterek “Önümüzdeki dönemde yapılacak 350 milyar dolarlık yatırımı riske ettiler” dedi.

Bu yasayla Fransa’nın kaybedeceğini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, “Türkiye’nin 100 milyar dolarlık nükleer başta olmak üzere enerji yatırımlarına, AB müktesebatı kapsamında çevre konusunda 100 milyar dolarlık yatırımlara, 50 milyar dolarlık metro ve trenlerdeki yenileme yatırımlarına ve savunma sanayiinin 100 milyar doları bulan yatırımları olacak. Toplamda 350 milyar dolarlık yatırımları riske ettiler.

THY’nin yine yatırımları olacak. Bunlara Fransız firmalarının katılması zorlaşacak” şeklinde konuştu. Önümüzdeki dönemde hükümetin yaptırımlarıyla ilgili alacağı her kararı TOBB olarak destekleyeceklerini söyleyen Hisarcıklıoğlu, “Türkiye adına çalışan Fransız iş dünyasına teşekkür ediyoruz. Çünkü Fransız iş dünyası örgütleri çok büyük destek verdiler Türkiye’ye ve bizlere” dedi. Tasarının Fransızlar arasında da derin görüş ayrılıklarını neden olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu,“Bazı senatörler, ‘Bu yasanın verdiği zarar çok büyük olacak. Fransız vatandaşı olan Ermeniler ve Fransız vatandaşı olan Türkler şimdi eylem yapıyorlar. Kendi toplumumuz içinde bile ikilik çıkardık’ dediler” değerlendirmesinde bulundu.
BUGün
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim