• BIST 110.059
  • Altın 174,736
  • Dolar 4,0867
  • Euro 5,0024
  • Kayseri : 10 °C
  • Ankara : 10 °C
  • İstanbul : 18 °C

“GEÇMİŞTE TÜRKİYE’DE BAZI OYUNLAR SAHNELENDİ; OLAN MİLLETE OLDU”

“GEÇMİŞTE TÜRKİYE’DE BAZI OYUNLAR SAHNELENDİ; OLAN MİLLETE OLDU”
TBMM GRUP BAŞKAN VEKİLİ SADIK YAKUT:
“GEÇMİŞTE TÜRKİYE’DE BAZI OYUNLAR SAHNELENDİ; OLAN MİLLETE OLDU”
“TÜRK MİLLETİ, DIŞ GÜÇLERİN İÇERİDEKİ MAŞALARINI KULLANARAK ORTAYA KOYDUKLARI HADİSELERİN ÜSTESİNDEN GELDİ”

TBMM Grup Başkan Vekili Sadık Yakut, “Geçmişte Türkiye’de bazı oyunlar sahnelendi ve maalesef olan millete oldu. Neticede milletin sağduyusu bunların üstesinden geldi” dedi.
TBMM Grup Başkan Vekili Sadık Yakut, “Bildiğiniz gibi Türkiye’nin en büyük meselesi yine son günlerde gündeme gelen süreç, daha önceki barış ve kardeşlik projesinden sonra son zamanlarda yapılan görüşmeler. Bildiğiniz gibi Kayseri’nin milletvekilleri olarak her hafta bir milletvekilimiz partimizde nöbet tutmakta, vatandaşların sorunlarını dinlemektedir. Gelinen nokta itibarıyla süreçte Türkiye umutlu, iktidar partisi olarak biz umutluyuz. İşin başından beri söylediğimiz gibi bu mesele sadece iktidar partisi meselesi değildir. Bu tüm partilerin meselesidir, ayrıca Türk milletinin meselesidir, milletler meselesidir. Meseleye baktığınız zaman milletin birbiri arasında problemi yok. Geçmişte Türkiye’de bazı oyunlar sahnelendi ve maalesef olan millete oldu. Neticede milletin sağduyusu bunların üstesinden geldi” diye konuştu.
Geçmiş dönemlerde yaşanan hadiselerin üstesinden gelindiğini belirten Yakut, “Neydi bunlar; 12 Eylül’deki sağ-sol çatışması, Alevi-Sünni meselesi, ki bunların hiçbirisi milletin kendi arasından dolayı kaynaklanan hadiseler değildi. Türk milleti, dış güçlerin içerideki maşalarını kullanarak ortaya koydukları hadiselerin üstesinden geldi. Şimdi önümüzde bir problem var. 1984 yılından bu yana meydana gelen ve söylenene göre 40 bin kişinin ölmesine neden olan, 400 milyar dolar harcamayı gerektiren bir mücadelenin sonunda gelinen nokta itibarıyla artık etnik milliyetçiliğin boy gösterdiği ve bazı iddiaların ortaya atıldığı bir noktadayız. İnşallah biz hükumet olarak bunların üstesinden geleceğiz ama bu yolda tabii ki karşımıza engeller çıkacak. Kimler engel çıkaracak? Bu işten nemalanan, aslında Kürt vatandaşlarımızın temsilcisi olduklarını iddia ederek TBMM’ye gelip de maalesef temsilci olamayanlar, her fırsatta terör örgütünün temsilcisi olduğunu söyleyenler son zamanlarda olduğu gibi bu işe büyük katkı sağlayamamaktadırlar. Üstelik son görüşmedeki olayın basına sızdırılmasında da tüm odakların kendi üzerlerine döndüğü ortadadır” şeklinde konuştu.
Muhalefetin de taşın altına elini koyması gerektiğini söyleyen Yakut, “Diğer taraftan muhalefet partileri de böyle bir meselede taşın altına elini koyarak iktidarıyla, muhalefetiyle milletin çok arzuladığı bu meselenin ortadan kalkması için ellerinden gelen her şeyi yapmalıdırlar. Biz başladığımız bu yolda bunu sonlandırmaya karar verdik. Tabii milletin büyük bir çoğunluğunun isteği de bu yöndedir. Temennimiz odur ki diğer muhalefet partilerinin, devletin diğer kurumlarının da bu işe destek vermesi gerekiyor çünkü millet olarak problemimiz yok. Biz bin yıldan bu yana birlikte yaşıyoruz. Aynı dine ve Allah’a inanıyoruz ama şu da bir gerçek ki maalesef milletleşme sürecinin en önemli faktörleri olan dil birliğini sağlayamayışımız, Türkçeyi öğretemeyişimiz, dil hadisesinde ise zaman zaman yasaklamaların gündeme gelmesi nedeniyle bu noktada geriye dönük eksiklikleri, yanlışlıkları tekrar gözden geçirerek, bunları da telafi ederek yolumuza devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.
Türkiye ekonomisinin dünyanın ilk 17 ekonomisi içerisinde olduğunu kaydeden Yakut, “İnşallah 2023 yılında hedefimiz dünyanın il 10 en büyük ekonomisi içerisinde yer almak olacak. Dünyanın sayılı ordularından birine sahibiz. Tabii ki etrafımızdaki hadiselere baktığımız zaman insanlarımızın bazıları kaygılanabilir ama bunda kaygılanacak hiçbir şey yok. Başlangıçtan bu tarafa söylediğimiz gibi biz tek devlet, tek millet, tek bayrak ve tek vatan ülküsünden hiçbir zaman için vazgeçmeyiz, taviz de vermeyiz. Bu millet, inşallah 2023 vizyonumuzda ortaya koyduğumuz gibi gelecekteki milletler yarışında o şanlı yerini alana kadar yolumuza devam edeceğiz. Bundan kimsenin şüphesi olmasın” şeklinde konuştu.


İHA

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim