• BIST 95.852
  • Altın 190,976
  • Dolar 4,6622
  • Euro 5,4311
  • Kayseri : 26 °C
  • Ankara : 25 °C
  • İstanbul : 22 °C

GÜCÜMÜZÜ İLKELERİMİZ VE ÜYELERİMİZDEN ALIYORUZ

GÜCÜMÜZÜ İLKELERİMİZ VE ÜYELERİMİZDEN ALIYORUZ
Eğitim-Bir-Sen Kayseri Şubesi 2011-2012 eğitim-öğretim döneminin ilk Kurum Temsilcileri Toplantısını Hisarcıklıoğlu Fen Lisesinde yaptı.
Yemek ve duanın ardından toplantıya geçildi.
Eğitim-Bir-Sen Kayseri Şube başkanı Aydın Kalkan Kurum temsilcileri toplantısında yaptığı konuşmada “Kurum temsilcileri sendikamızın uç beyleridir, bu arkadaşlarımıza çok önemli görevler düşmektedir. Sizler görevlerinizi en iyi şekilde yapıyorsunuz. Sendikamız bu sayede güçlenmeye devam ediyor. 666 sayılı KKK ile öğretmenlere ve öğretim elamanlarına ek ücret verilmeyerek önemli bir eksiklik ortaya çıkmıştır. Bu durum ya düzelecek, ya düzelecektir. Ancak 9 yıldır yetkiyi kullanan ve çalışanları için ciddi bir kazanım sağlayamayan sağımızdaki ve solumuzdaki sendikalar bu son düzenlemeyi fırsat bilerek kışkırtıcılık yapmaktadır. Bunlara karşı dikkatli ve sabırlı olalım. Çünkü biz ideolojik sendikacılığı değil hizmet sendikacılığı yapıyoruz. İnsan hayatını ilgilendiren her alanda faydalı hizmetler üretmeye devam edeceğiz”dedi.
Aydın Kalkan, Konuşmasını şöyle sürdürdü “Memur-Sen 2009 yılında yetkiyi aldığında 4688 sayılı yasa ile hak alınamayacağını görerek toplu sözleşme hakkı verilmezse pazarlık masasına oturmayacağını belirtip gerekli çalışmaları yaparak toplu görüşme yerine toplu sözleşme hakkının alınmasını sağladı. Ayrıca toplu görüşmelerde 9 yılın en iyi kazanımını sağladı. Sözleşmeli çalışanların kadroya geçirilmesini sağladı. Bütün bunları ilkelerimizden ve üyelerimizden aldığımız güçle yapıyoruz. Toplumsal ve sosyal konulardaki görüşlerimiz Ak Parti ile örtüşebilir. Bu son derece normal bir durumdur. Biz hep doğrudan yanayız, hiç kimseye diyet borcumuz yoktur. En büyük gücümüz üyelerimizdir, doğrudan yana oluşumuzdur, mazlumdan yana oluşumuzdur, demokrasiden yana oluşumuzdur. Sendikalar 2001 yılında kurulduğunda birer siyasi partiye yandaşlık yaparak 4 ayda 260 bin ve 360 bin üye yapan sendikalar şimdi bizi sarı sendikacılıkla suçlamaya çalışıyorlar. Kendileri başarısızlıklarını ve birilerinin arka bahçesi olduklarını gizlemek için bize çamur atıyorlar. Kadrolu manipülasyoncuları ile günü kurtarmaya çalışıyorlar”.
Aydın Kalkan, eşit işe eşit ücreti desteklediklerini belirterek bu uygulamadan ortaya çıkan dengesizliğin ise en kısa sürede giderileceğini belirterek şunları söyledi. “Biz memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen olarak eşit işe eşit ücreti destekledik çünkü toplumda adaleti sağlamak için bunun yapılması gerekiyordu. Ancak öğretmenler, öğretim elamanları, din görevlileri ve kaymakamlar gibi bazı iş kollarında çalışanlar muadili yok diye düzenleme dışı bırakıldı. Bu durumda öğretmenlerimizi düşük maaş alan çalışan durumuna düştü. Bizde öğretmenlerin muadilinin OEDC ülkelerinde çalışan öğretmenler olduğunu söylüyoruz. Maaşları artan çalışanlarımızı kıskanmıyoruz. Onlarda aile geçindiriyor. Ancak öğretmenlerimizin bir memurdan veya yardımcı hizmetliden de az maaş almasını da asla kabul etmiyoruz. Eğitim iş kolunda yetkiyi daha bu yıl aldık fakat uyum yasalarının gecikmesi sebebiyle toplu sözleşme yapılamadı. Hakem kurulu oluşturuldu. Bu kurulun kararları bağlayıcı olacak. Son olarak en düşük öğretmen maaşının 2.500 TL olmasını istiyoruz. Genel merkez yöneticilerimiz ilgili bakan ve bürokratlarla görüşüyor. İl yönetimleri de illerdeki siyasi kuruluşlarla görüşmelerini sürdürüyor. Tekrar ediyorum bu mağduriyet ya düzelecek ya düzelecektir”.


Şube sekreterlerinin alanları ile ilgili konulardaki açıklamalrından sonra kurum temsilcileri ne söz verildi. Bazı kurum temsilcileri şu konularda görüş ve önerilerde bulundu.

“Okul idarecilerinin bazıları 9.00-17.00 çalışırken ikili öğretim yapanlarda 07.00-18.00 çalışmakta ve ek ücret alamamaktadır”.
“İlköğretim okulları devletten ödenek alamamakta, bağış kabul edilemeyince zor durumda kalmaktadır”
“Öğretmenlerin hukuken koruması yoktur, veliler öğretmenlere istediğini söylüyor, hakaret edebiliyor. Hata yapan öğretmeni veli ve öğrenci değil okul değerlendirmelidir. Bu konuda ciddi mağduriyetler yaşıyoruz.”.
“Uzmanlık sınavı bir kez yapıldı, tekrar yapılmalı”
“Ders kitapları yetersiz, ayrıca bir yıllık kullanıldığı için israfa yol açmakta”.
“Okullarımızda temizlik yetersizdir. Okullara hizmetli normu verilmelidir”.
“Bağış toplanmasını yasaklayan genelge yönetmeliğe aykırıdır. Bu konuda sendikamız gerekli etkili girişimlerde bulunmalıdır”.

Son olarak söz alan şube başkanı Aydın Kalkan “Katılımlarınızdan dolayı hepinize çok teşekkür ediyorum. Haklarımızın alınması ve ülkemizin ileri demokrasiye ulaşmasında önemli görevi olan sendikamızın güçlenerek büyümesine çok ihtiyacımız vardır. Bu bilinçle yoğun çalışmalarımıza devam ediyoruz ve edeceğiz. Başarılı çalışmalarınızdan dolayı sizlere çok teşekkür ediyorum. Allah sizlerden razı olsun” dedi.

Toplantı iyi dilek ve temennilerle sona erdi.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim