• BIST 94.552
  • Altın 192,939
  • Dolar 4,7378
  • Euro 5,4908
  • Kayseri : 16 °C
  • Ankara : 21 °C
  • İstanbul : 24 °C

Gül'den 29 Ekim'de tek yürek vurgusu

Gül'den 29 Ekim'de tek yürek vurgusu
Cumhurbaşkanı Gül, Cumhuriyet'in kuruluşunun 88. yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Güncel konulara değinen Gül, Van depremi ve terör konusunda önemli nesajlar verdi.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye'nin demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olarak, kurum ve kurallarıyla işleyen bir demokrasi düzenine, güçlü bir ekonomiye ve ''yurtta sulh, cihanda sulh'' ilkesi temelinde aktif bir dış politikaya sahip olmasının milletin en önemli kazanımları olduğunu belirtti.

Cumhuriyet'in kuruluşunun 88. yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımlayan Gül, en büyük bayramın coşkuyla kutlandığını, Cumhuriyet'i 88. yılına ulaştırmanın kıvanç ve mutluluğunun yaşandığını ifade etti.

Gül, Türk milletinin, Atatürk'ün önderliğinde insanüstü bir gayret ve fedakarlıkla, bağımsızlık mücadelesinde eşsiz bir zafer elde ettiğini, Cumhuriyet'in kurulmasıyla da kendi devletinin yegane sahibi olduğunu vurguladı.

Cumhuriyetin, milli egemenliğe dayanan, gücünü halktan alan, iktidarın millete ait olduğu bir rejim anlamına geldiğini belirten Gül, ''Türkiye'nin demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olarak, kurum ve kurallarıyla işleyen bir demokrasi düzenine, güçlü bir ekonomiye ve 'yurtta sulh, cihanda sulh' ilkesi temelinde aktif bir dış politikaya sahip olması, hiç şüphe yoktur ki milletimizin en önemli kazanımlarıdır'' dedi.

Dünyanın 16., Avrupa'nın 6. büyük ekonomisi olan Türkiye'nin istikrar içerisinde üretmeye ve büyümeye devam ettiğinin altını çizen Gül, Avrupa ve Amerika'da tüm dünyayı etkileyen ekonomik gelişmeler meydana gelirken, Türk ekonomisinin kırılganlıklara karşı daha dayanıklı olduğunu ifade etti.

Son yıllarda demokratikleşme alanında gerçekleştirilen kapsamlı düzenlemelerin, Türkiye'yi çevresinde değişim isteyen halklar için bir ilham kaynağı haline getirdiğine işaret eden Gül, Arap coğrafyasında yaşanan gelişmelerin, Türkiye'nin bölgesindeki seçkin konumunu, sahip olduğu değer ve ilkelerin önemini gösterdiğine inandığını kaydetti.

Gül, ''Türkiye'nin dikkat çeken bir başka yönü ise akılcı, gerçekçi bir dış politika izlemesi, bölgesinin ve dünyanın istikrar, huzur ve refahı için daha çok gayret sarfetmesidir. Türkiye çözüm odaklı politikalarıyla, ihtilafların çözümünde aktif rol üstlenmektedir. Gururla ifade etmek isterim ki her alanda büyük dönüşümler yaşayan Türkiye, geleceğin ülkesi olarak gösterilmektedir'' dedi.

-Van depremi-

Cumhurbaşkanı Gül, bir taraftan Cumhuriyet Bayramı coşkusu yaşanırken, diğer taraftan Van'da meydana gelen depremin acısının da yüreklerde hissedildiğini ifade etti. Marmara Depremi'nin ardından en büyük felaketlerden biriyle karşı karşıya olunduğunu belirten Gül, şöyle devam etti:

''Depremin duyulmasıyla tüm Türkiye adeta seferber olmuş, en hızlı şekilde hareket etmiştir. Devletimiz, milletimiz, sivil toplum örgütlerimiz, arama-kurtarma ekipleri tüm imkanlarıyla oradadır. Herkes olağanüstü bir gayretin içindedir. Vatandaşların ihtiyaçlarının karşılanması, enkaz altında kalanların kurtarılması, büyük acıların içerisinde sevindirici haberler alınması amacıyla takdirle karşıladığımız çalışmalar yürütülmektedir.

Halkımız, dayanışmanın, yardımlaşmanın ve kardeşliğin en güzel örneğini vermiş, Van için tek yürek olmuştur. Depremin yaralarının da, kısa sürede sarılacağından herkes emin olmalıdır.

Van depremi, ülkemizin bir deprem ülkesi olduğu gerçeğinin yanı sıra, ihmal ve sorumsuzlukların yol açtığı yıkımları da bir kez daha hatırlatmıştır. Bu nedenle bina kalitesizliği sorununun çözülmesi ve denetimlerin artırılması başta olmak üzere, gerekli kararların alınması ve tedbirlerin uygulanması konusu üzerinde titizlikle durulmasının önemine dikkat çekmek istiyorum. Bu vesileyle hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Ailelerimizin acısını paylaşıyorum. Çalışmalarını sürdüren tüm ekiplerimize takdirlerimi ifade ediyorum. Zor günümüzde yanımızda olan, bizlere destek veren tüm ülkelere de bir kez daha teşekkür ediyorum.''

-Terörle mücadele-

Terör saldırıları sonucu çok sayıda asker ve polisin şehit olmasının, bu büyük bayram günündeki bir başka üzüntü kaynağı olduğunu dile getiren Gül, terörle mücadelenin, hiçbir müsamaha gösterilmeden, etkin ve sonuç alıcı bir şekilde, çok boyutlu bir anlayışla sürdürüldüğünü belirtti. Gül, ülkenin bölünmez bütünlüğüne yönelen saldırıların, en ağır şekilde karşılık bulduğunu vurguladı.

Devletin şefkatinin, suçsuz insanların korunması konusundaki azami özeninin, asla bir zafiyet olarak görülmemesi gerektiğinin altını çizen Gül, şunları kaydetti:

''Terörün hiçbir haklı gerekçesi veya meşruiyeti olamaz. Çünkü terör, nereden gelirse gelsin büyük bir insanlık suçudur ve dünyanın ortak sorunudur. Terör ve şiddetle hiçbir yere varılamayacağının artık anlaşılması gerekir. Hiç kimse, sokak ortasında masum insanları, hayatının baharında gençleri katletmenin, devletin güvenlik güçlerine saldırı düzenlemenin, bölge insanının demokratik talepleriyle bir ilgisi olduğunu iddia edemez.

Kahraman güvenlik güçlerimizin bu mücadeledeki fedakarlıkları her türlü övgünün üzerindedir. Bu vesileyle, aziz şehitlerimizi rahmet ve şükranla anıyor, gazilerimizi minnetle yad ediyorum.''

-''Sağlıklı bir değişim için...''

Gül, Cumhuriyet'in 88. yılını kutlarken ülke olarak gelinen seviyenin ve önümüzdeki dönemde yapılması gerekenlerin gözden geçirilmesinin, Türkiye'nin istikrar içinde gelişmesi yönünden büyük önem taşıdığını da belirterek, şöyle devam etti:

''Bu süreçte, toplumun gelişimi istikametinde yeni bir anayasanın hazırlanması başta olmak üzere reformları sürdürmek, ekonomimizin rekabet gücünü yükseltmek, demokrasi, insan hakları ve hukuk devleti gibi evrensel değer ve ilkeleri en ileri standartlarda hayata geçirmek zorundayız. Bu konuda toplumsal bir mutabakatın sağlanmış olmasını memnuniyetle karşılıyorum.

Sağlıklı bir değişim gerçekleştirmek için halkın ve dış dünyanın ihtiyaç ve dinamiklerini doğru şekilde anlayabilmenin ve bunlara uygun yapıcı politikalar üretmenin şart olduğunu hiçbir zaman unutmamalıyız. Hiç şüphe yoktur ki Cumhuriyet'in reformist ve dinamik bir yapıda kurulmuş olması, bugün ve gelecekte güçlü adımlar atılması konusundaki en önemli dayanağımızı oluşturacaktır.

Bu duygularla, yurt içindeki ve dışındaki bütün vatandaşlarımızın, yarınlarımızın teminatı sevgili çocuklarımızın ve gençlerimizin Cumhuriyet Bayramını kutluyorum. Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk'ü, silah arkadaşlarını ve bu toprakları vatan yapan tüm kahramanlarımızı saygı ve rahmetle anıyorum. Bütün vatandaşlarımıza bu büyük bayram gününde selam ve sevgilerimi sunuyorum.''

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim