• BIST 110.059
  • Altın 174,736
  • Dolar 4,0867
  • Euro 5,0024
  • Kayseri : 8 °C
  • Ankara : 9 °C
  • İstanbul : 16 °C

Gültan Kışanak'tan Devlet Bahçeli'ye Suçlama!

Gültan Kışanak'tan Devlet Bahçeli'ye Suçlama!
Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Eşbaşkanı Gültan Kışanak partisinin grup toplantısında MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yi mitinglerde insanları kışkırtmakla suçladı.
Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Eşbaşkanı Gültan Kışanak, oluşturulması düşünülen akil insanlar heyetinin toplumu kapsayıcı olması gerektiğini söyledi. Uyuşmazlıkları ve çatışmaları çözebilecek bir birikime sahip olunması gerektiğini dile getiren Kışanak, akil insanlara akademisyenlerin ve hukukçuların katılmasını istedi.

Partisinin Meclis Grup Toplantısı'nda konuşan Kışanak, akil insanlar heyeti konusunu değerlendirdi. Bu sürecin çok taraflı ve çok aktörlü, herkesin katılmasının zaruri olduğu bir süreç olduğuna dikkat çeken Kışanak, asıl murat edilenin toplumsal bir mutabakat çıkarmak olduğunu vurguladı. Akil insanlar oluşturulurken aynı mantığın yürütülmesi gerektiğini belirten Kışanak, akil insanların kapsayıcı olması gerektiğini ifade etti. Toplumsal uzlaşı ve toplumsal barışın tesis edilmeye çalışıldığı bu süreçte adalet duygusu ve toplumsal vicdanın temsilinin mutlaka olması gerektiğinin altını çizen Kışanak, adaletin olmadığı bir yerde toplumsal barışın mümkün olmadığını kaydetti.

Uyuşmazlıkları ve çatışmaları çözebilecek bir birikime sahip olunması gerektiğini dile getiren Kışanak, akil insanlar heyetine akademisyenlerin ve hukukçuların katılmasını da beklediklerini söyledi. Heyette kadınların da olması gerektiğini belirten Kışanak, böyle bir çalışmanın yasal dayanağı olması gerektiğini vurguladı. Herkese sorumluluk düşerken Parlemantoya bir sorumluluğun düşmemesinin bir çelişki olduğuna dikkat çeken Kışanak, bu durumun en başta Parlemantoya saygısızlık olacağını kaydetti.

Parlemantonun da üzerine düşen sorumluluğunu yerine getirmesi gerektiğini belirten Kışanak, bir kez olsun barış ve çözüm için çalışması gerektiğini söyledi. Parlemantonun halkı temsil ettiğini, halkın ise çözüm ve barış istediğini anlatan Kışanak, Parlemantonun da barış kararı alması gerektiğini ifade etti.

"HELALLEŞME İÇİN HAKİKATLER KOMİSYONU KURULMALI"

Helalleşme için Hakikatler Komisyonu kurulabileceğini dile getiren Kışanak, Parlemantonun yapacağı çok işi bulunduğunu kaydetti. İsmi hiç önemli olmayan bir komisyonun kurulmasını isteyen Kışanak, herkesin makul bulabileceğini bir isimle ön açıcı, toplumsal barışı sağlayacak yasayla bir komisyonun kurulabileceğini söyledi. Meclis iç tüzüğünün buna müsait olduğuna dikkat çeken Kışanak, istenmesi halinde Meclis dışında özerk bir komisyonun da yasayla kurulabileceğini belirtti.

Sorunun sadece teröristlerin sınır dışına nasıl çıkacağının olmadığını, bir barış sürecinin olduğunu anlatan Kışanak, herkesin önerilere açık olması gerektiğini söyledi. Süreci yeniden yapılanma, değişim süreci olarak gördüklerini anlatan Kışanak, herkesi bu sürecin içinde güçlü bir şekilde yer almaya davet etti.

Herkesin kaygısının geçmişte yaşanan bir takım olumsuz pratiklerin tekrar yaşanıp yaşanmayacağı ve başka planların olup olmadığı olduğunu dile getiren Kışanak, bunun toplumun canlı olduğunu gösterdiğini kaydetti. "Kimseye kaygılarınızı bir kenara bırakın demiyoruz. Ama herkese, kaygılarınız, bizi engellemesin, frenlemesin diyoruz." diyen Kışanak, kaygıların geçmişte yaşanan acı hadiselerden kaynaklandığına dikkat çekti.

Dünyadaki diğer milletler gibi Kürtlerin de onurlu bir barışı, özgür bir yaşamı hak ettiğini vurgulayan Kışanak, bunun mücadelesinin geçmişine sahip olunduğunu belirtti. Tek planlarının barış olduğunun altını çizdi.

"ÇÖZÜM KONUSUNDA ÖCALAN EN İRADELİ AKTÖR"

4 Nisan'ın teröristbaşının doğum yıldönümü olduğunu hatırlatan Kışanak, Öcalan'ı Kürt halkının önder kabul ettiğini söyledi. Öcalan'ın sorunun çözümü konusunda en iradeli aktör olduğuna dikkat çeken Kışanak, bundan mutluluk duyduğunu kaydetti.

Bu yıl Şanlıurfa'nın Halfeti ilçesi Ömerli (Amara) köyünde kutlanacak doğum gününün daha anlamlı olacağını dile getiren Kışanak, Kürtlerin kendisinin yeniden tarih sahnesine çıkmasının sevincini yaşadığını ifade etti. 4 Nisan'ın Kürt halkının kendinin de doğduğu sembolik bir doğum gününe dönüştüğünü söyledi. Aynı zamanda süreci de kutlamak istediklerini ifade eden Kışanak, barışa, özgürlüğü götüren bir yolun başlangıcı olarak 4 Nisan'ın kutlanacağını ve tüm halkı bu kutlamaya davet ettiğini belirtti.

Yapılan her fiilin, söylemin güveni artırıp artırmayacağını, pekiştirip pekiştirmeyeceğinin düşünülüp ona göre hareket edilmesini isteyen Kışanak, kendilerinin böyle hareket ettiğini söyledi. Devleti, güvenlik güçleri ve hükümeti de aynı tutum ve davranış içinde olmaya davet etti. Geçmiş yıllarda doğum günü kutlamalarında ölen iki kişiyi andı ve suçluların yargıya teslim edilmesini istedi.

"MHP'Yİ SORUMLU DAVRANMAYA ÇAĞIRIYORUZ"

Paris'te 3 PK'lı kadının öldürülmesi olayına da değinen Kışanak, aradan geçen zamana rağmen faillerin bulunamadığını ve olayın aydınlatılamadığını söyledi. Temelde Avrupa, özelde Fransa'nın bundan sorumlu olduğunu dile getiren Kışanak, cinayeti aydınlatıp katilleri arkasındaki güçlerle birlikte adalete teslim edilmesi gerektiğini vurguladı. Türkiye'nin de sorumluluğu Fransa'ya atarak kurtulamayacağına dikkat çeken Kışanak, Türkiye'nin bu cinayetten haberi ve sorumluluğu olmadığını söyleme gibi bir durumu olmadığını belirtti. Kalıcı barış, hakiki ve gerçek çözüm isteniyorsa herkesin samimi davranması gerektiğini ifade etti.

Kayseri, Mersin, İstanbul, Zonguldak, Muğla başta olmak üzere birçok üniversitede Kürt öğrencilere saldırıldığını dile getiren Kışanak, hükümetten gerekli tedbirleri almasını istedi. MHP Genel Başkanının bir mitingte atılan sloganlarla kışkırttığını da unutmadıklarını ifade eden Kışanak, bunun düzeltilmesi gerektiğini ve sukunet çağrısı yapılmasını gerektiğini kaydetti. Geçmişten ders çıkarılması gerektiğinin altını çizen Kışanak, toplumun genelinde böyle bir sorun bulunmadığına dikkat çekti. MHP başta olmak üzere herkesi sorumlu davranmaya çağıran Kışanak, tüm gençleri de sağduyulu ve soğukkanlı olmaya, birbirlerine sahip çıkmaya davet ettiklerini belirtti.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim