• BIST 112.122
  • Altın 174,823
  • Dolar 4,0406
  • Euro 4,9882
  • Kayseri : 8 °C
  • Ankara : 10 °C
  • İstanbul : 14 °C

Halk Huzur Ve Barış İstiyor

Halk Huzur Ve Barış İstiyor
Tecrübe, okuduklarınızdan ve duyduklarınızdan daha etkili. Abdullah Öcalan’ın, 1974’te Mülkiye’de Büyük Anfi’den kalan bir imajı var zihnimde.

Posbıyıkları ve kalıbı ile, bıyıkları yeni terleyen benim gibilere göre çok yaşlı duruyordu. Zaten yaşta bizden çok büyüktü, “Ecevit affı” ile Fakülte’ye dönen 68 kuşağına mensuptu. Yanında koruma gibi dolaşan iki-üç kişi mutlaka olurdu. Kollarını kanat gibi açarak yürür ve sırada otururken hep cüssesinden daha fazla yer işgal ederdi. Örgüt lideri olarak kimseyle el sıkışmadığını ve yemeğini hep yalnız yediğini bir yerlerde okuduğum zaman, zihnimdeki imajın gerçeğe uygun olduğunu anlamıştım. Bu kişilik özelliklerinin kaynağı, sadece Güneydoğu’ya özgü feodal kalıplar değil. Herkes siyasî kimliğini “Soğuk Savaş” ikliminde edindi. İdeolojilerin, fikirlerin ve psikolojilerin somut varlıklardan daha önemli olduğu şartlarda saflar belirginleşti. İmaj her zaman gerçeğin yerine geçiyordu. Karşı karşıya gelen bütün aktörler asimetrik duruyordu. Dünyayı aklınızla değil duygularınızla ölçüp-biçiyor, tasnif ediyor ve sonuçlara varıyordunuz. Öfkenin, bağnazlığın, hırsların dolu-dizgin at koşturduğu bir yarış alanı gibiydi koca ülke. Öcalan’ın İmralı tutanaklarından fırlayan megalomanisi, işte bu yüzden bana pek tuhaf gelmedi. Fiilî durum ile oluşturmaya çalıştığı imaj arasında o kadar derin bir uçurum var ki; ancak şişirilmiş bir ego ile aradaki boşluk doldurulabilir. Soğuk Savaş’tan kalma gerilla şefinden, başka ne bekleyebilirsiniz? Örgütün ara kadroları “başkan davayı satıyor” diye dedikodu yaparken örgüt şefi ne yapar? PKK’yı konu alan dizilerdeki karikatüre dönüştürülmüş karakterlerle durumu özetlemek mümkün.

Halk, huzur ve barış istiyor. PKK, gerilla taktikleri ile müzakere yürütmeye çalışıyor. Devrimci halk savaşı taktikleri, şimdi halk efkârını kazanmaya uyarlanıyor. Sürecin kendisi tek başına PKK’yı dönüştürecek güce sahip. PKK’yı dağın tepesinden geçen yol üzerinde iş tutan esnafa benzetmek mümkün. Yol keseni, haraç alanı, korku salanı bol. Alttan, kardan kıştan etkilenmeyecek bir tünel inşa ediliyor. Paralel bir tünel inşa etmeye niyetlenen yok. Dağın tepesindekiler isyan ediyor. Bu süreçte PKK’yı tatmin etmek mümkün mü? PKK tatmin olmayacak. Böyle olunca marjinalleşecek. Gerilla taktikleri ile müzakere yürütmek ciddiye alınacak bir durum değil. Öcalan’ın avukatlarıyla görüşmesi, PKK kaynaklarından “haftalık olağan görüşme” olarak duyurulurdu. Bugün devlet karşısında “diplomasi”, “ateşkes” gibi tabirlerle aranan simetri, fiilî bir denklik oluşturamıyor. Çünkü PKK’da her kafadan bir ses çıkıyor. Örgüt şeflerinin “uluslararası gözlemci” talebi, süreci uluslararası boyuta taşıyarak çamura yatırma teşebbüsü olarak anlaşılmalı. Örgüt, tek başına müzakere yürütmeye cesaret edemiyor.

“Tutanaklar” ve “taslaklar”, Öcalan’ın ve PKK’nın oluşturmaya çalıştığı imaj ile fiilen yürüyen gerçek süreç arasındaki farkı anlatıyor. İçeriği bilmiyoruz ama Öcalan, 21 Mart’a kadar silahların “resmen” susturulmasını, PKK’nın tabiri ile “ateşkes”i istiyor; muhalif PKK şefleri ise Öcalan’ın üç haftaya sığdırdığı bu süreyi tam iki seneye yaymak için ayak diriyor. Bugün itibarıyla temel mesele bu üç hafta ve iki sene çatışmasından ibaret. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, ilk defa egemenliği gerçekten “bölünmez, tek ve mutlak” şekilde kullanarak PKK’nın karşısına çıkıyor. Muhalefetin İmralı sürecini eleştirirken, bu işlerin bütünüyle MGK kararlarına dayandığını hatırlaması lazım. Devlet tek, peki müzakere yürüttüğü PKK? “Apo, davayı kaça sattı?” diye soran PKK’lılar, sızdırılan görüşme tutanağının son bölümünü dikkatle okumalı. Her zaman “şartlarım iyileştirilmeli” diye direten Öcalan, bu sefer “Ne ev hapsi ne de af; bunlara gerek kalmayacak” diyor. Devletimiz bu sefer işi sağlam tutmuş gibi. Ne dersiniz? m.turkone@zaman.com.tr
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim