• BIST 102.410
  • Altın 186,935
  • Dolar 4,4877
  • Euro 5,2816
  • Kayseri : 16 °C
  • Ankara : 15 °C
  • İstanbul : 19 °C

HAS PARTİ EKO SİYASETLE KÜRESEL ISINMAYA DİKKAT ÇEKİYOR

HAS PARTİ EKO SİYASETLE KÜRESEL ISINMAYA DİKKAT ÇEKİYOR
Kayseri Has Parti İl Başkanı Dr.İsmail GökşenEKO SİYASETLE KÜRESEL ISINMAYA DİKKAT ÇEKİYOR
KÜRESEL ISINMA VE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ PSİKOLOJİSİ

Küresel Isınma: Sera gazlarının atmosferde birikmesi ile yeryüzü ile yeryüzüne yakın atmosfer tabakalarında sıcaklığın artmasıdır.

Gökşen: İklim değişikliği ise küresel ısınmaya bağlı olarak diğer iklim elementlerinin değişmesidir. Küresel ısınmaya biz sebep oluyoruz: Ormanların, denizlerdeki planktonların yok olması, hızlı sana- yileşme, çarpık kentleşme,yanlış tarım yüzünden geleceğimiz daha sıcak ve kurak olabilir.

Bizleri bekleyen açlık, yoksulluk ve hastalık gibi çevresel tehditler ve belirsiz bir gelecek ile ilgili bilgilerle karşılaşıldığında çok farklı duygular ve psikolojik tepki- ler gösteririlir. İnsanlar kaygı, korku, üzüntü, depresyon, hissizlik, çaresizlik, ümit- sizlik, bezginlik ve sinirlilik hissebilirler.


Bilgiler çok huzursuz edici ise ve çözüm de çok zor görünüyorsa insanlar prob-lemi inkar ederek küçümseyerek veya problemi düşünmekten uzak durarak mü-cadele edebilirler.

Bir diğer ortak tepki ise çevresel problemlerle ilgili bilgilere duyarlılığı azaltmak- tır.İklim değişikliğinden doğan sellerle ilgili olaylar ve resimler, günlük haberle- rimiz içine girdi. Bundan dolayı insanların olaylara duyarlılığı azaldı ve bu ha-berler geçene kadar zihinlerini kapatıyorlar. Gerçekte ise bu problemler kolaylık- la çözülemez ve kararlı adımlar atılmadan sürekli devam eder. Biz duyarlılığımız azalttığımız için stresimiz de azalmıştır ve her zamanki gibi işlerimize devam ederiz.

İnsan bir defa bir durumu değiştirmek için her hangi bir şey yapamayacağına ina-nırsa tepki olarak bütün yararsız yolları denemeye yönelir. Mesela çözümü diğer insanlara bağlar: (Hükümetin ya da büyük şirketlerin problemi çözeceğine inanır) ya da duruma razı olur olacaksa olsun der) veya olumsuz bakmaya başlar.konudan bıkar.
Gelecek hakkında İyimser olun!
Kendimize geleceğin tamamen gamlı ve kasvetli olmadığını hatırlatmak faydalı olabilir. Ne zaman ki herkes geri dönüşümlü kaynaklardan yeşil enerji almayı taahhüt eder,benzin kullanımını azaltır ve tüketici olarak ahlaki seçimler yaparsa; O zaman bütün toplumlar ve milletler büyük ölçüde emisyonu düşürür,hava ve su kirliliğini azaltır ve sürdürülebilir yaşamın yollarını geliştirirler.
Çevre problemlerinin çoğunluğu dolaylı veya direk olarak insan davranışlarının bir sonucu olduğu için bu problemleri çözmeye biz kendi davranışlarımızı de- ğiştirerek bırakabiliriz.

Bu dünya bize atalarımızın mirası değil gelecek nesillerin bir emanetidir.
Dr. İsmail GÖKŞEN
HAS PARTİ İL BAŞKANI
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim