• BIST 110.059
  • Altın 174,736
  • Dolar 4,0867
  • Euro 5,0024
  • Kayseri : 10 °C
  • Ankara : 10 °C
  • İstanbul : 18 °C

Has Parti Genel Sekreteri Dr. Kazım Arslan: ‘Çelik istifa etmeli ya da görevden alınmalıdır’

Has Parti Genel Sekreteri Dr. Kazım Arslan: ‘Çelik istifa etmeli ya da görevden alınmalıdır’
Has Parti Genel Sekreteri Dr. Kazım Arslan’ın Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik’le ilgili basın açıklaması:
Ülkemiz son birkaç senedir, ciddi bir şekilde gerilim, çatışma, kamplaştırma ve kutuplaştırma siyaseti ile karşı karşıyadır. Birkaç ay önce yapılan genel seçimler de böyle bir atmosfer içerisinde gerçekleştirilmiştir. Seçimler olup bittiğine ve halkımız bir karar verdiğine göre, bundan sonra başta iktidar partisi olmak üzere sorumluluk makamında bulunanlara düşen görev, milletimizin bütününü kucaklayan bir siyasetin öncüsü ve örneği olmaktır.

Kavga siyaseti devam ediyor
Ancak üzülerek görmekteyiz ki, bu konuda, seçim öncesi dönemden farklı ve iyi bir takım gelişmeler yoktur. Bilinçli bir şekilde bu yanlış üslup devam ettirilmektedir.
Bunun en son örneği de, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik’ in, Suriye’ deki gelişmelerle ilgili olarak CHP’nin tavrını eleştirirken sarf ettiği sözlerdir.
Bir partinin başkan ya da diğer yöneticilerinin eleştirileri beğenilmeyebilir. Ancak akademik kariyeri olan ve Milli Eğitim Bakanlığı da yapmış bir genel başkan yardımcısının mezhep ayrımcılığını çağrıştıran siyasi üslubunu tasvip etmek mümkün değildir.
Sayın Çelik’in “Niçin savunuyorsunuz Suriye'deki Baasçı rejimi? Açıkçası aklıma başka kötü şeyler de geliyor. Suriye'deki Baasçı rejim yüzde 15'lik kitleye dayanıyor. Acaba Sayın Kılıçdaroğlu mezhep yakınlığı dayanışmasıyla mı Suriye'ye bu manada sahip çıkıyor? Bu da aklımıza gelir” şeklindeki değerlendirmeleri çok yanlıştır.
Bu sözler, ülkemizde bir zamanlar çok tehlikeli bir şekilde uygulanmış olan ayrımcı ve kamplaştırıcı siyasetin yeni ve kötü bir örneğidir. Bu türden beyanlar inanç değerlerimiz açısından da doğru değildir.
Hâlbuki iktidar makamında bulunanların bütünleştirici ve birleştirici bir tavır ve üslup içerisinde olmaları milletimizin birlik ve bütünlüğü açısından çok önemlidir.
Siyaseten konuşulabilecek çok sözler varken, siyaseti bu dar kalıplara hapsetmek ülkemizde huzursuzluk çıkarmak ve toplumsal barışı bozmak isteyenlerin işine yarayacaktır.
Bu açıklama, birkaç sene önce Sayın Başbakan’ın, Ak Parti’nin hedefleri ile ilgili olarak yapmış olduğu bir konuşmada vurguladığı “etnik milliyetçiliğe karşıyız, bölgesel milliyetçiliğe karşıyız, dinsel milliyetçiliğe karşıyız” şeklindeki beyanlarına da zıt bir açıklamadır.
Bu noktada “Bugün yerden yere vurduğunuz Suriye rejimi ile daha birkaç öncesine kadar çok sıkı fıkı ilişkiler içerisindeydiniz. Suriye Devlet Başkanı ve diğer devlet erkânını kırmızı halılarla karşılayıp, ortak Bakanlar Kurulu toplantısı yapan sizin hükümetinizdi, Ak Parti Hükümeti idi. Acaba bu yakınlığı o zaman düşünemediniz mi” diye yeni bir tartışma başlatmak istemiyorum.
Ancak bu konudaki samimiyet sorununu vurgulamak için, bu örneğin gündeme getirilmesi gerektiği kanaatini taşıyorum. Kısacası burada bir samimiyet sorunu vardır.

Çelik derhal istifa etmeli ya da görevden alınmalıdır.
Bu beyanat üzerinde yapılan tartışmalar ve gösterilen tepkiler sonrasında, Sayın Çelik’ in sözlerini tevil etmeye yönelik açıklaması da yeterli değildir.
Ülkemiz insanlarının birlik ve beraberliğini hedef alan bu sorumsuz beyanın sahibi bir genel başkan yardımcısının yapması gereken, kamuoyundan özür dileyerek istifa etmektir. Sayın Çelik derhal istifa etmeli ya da görevden alınmalıdır. Çünkü milletimizin geleceğine yönelik sorumluluğun gereği budur.
Herkes üslubuna dikkat etmelidir. Bu üslupla, son seçimlerde olduğu gibi oylarını artırmak mümkün olabilir ancak toplumsal huzuru ve kardeşliği tesis etmek mümkün değildir.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim