• BIST 112.122
  • Altın 175,002
  • Dolar 4,0406
  • Euro 4,9882
  • Kayseri : 22 °C
  • Ankara : 22 °C
  • İstanbul : 19 °C

HAYDİ BİSMİLLAH KAYSERİ ŞEKER PANCAR SÖKÜM GÜNLERİ BAŞLADI

HAYDİ BİSMİLLAH KAYSERİ ŞEKER PANCAR SÖKÜM GÜNLERİ BAŞLADI
KAYSERİ ŞEKER PANCAR SÖKÜM GÜNLERİ BAŞLADIKÜÇÜKTUZHİSAR KÖYÜNDE PANCAR ÇİFTÇİSİ MAUS MAKİNASI İÇİN SIRA BEKLİYOR

v4-004.jpgv3-011.jpgv2-035.jpg

Kayseri Şeker tarafından Pancar çiftçisinin gelirini artırmak, pancar zayiatını ile pancarın günlerce tarlalarda bekletilerek şeker oranının düşmesini önlemek için randevulu sistem  ve maus ile yükleme sistemi başlatıldı. Bu uygulama sayesinde  Pancar ürününün tarladan sonraki aşamalarında heba olmasını engellenerek,tarlada pancar yığınları oluşturmadan çiftçiler ve nakliyeciler kazançlı hale geliyor.

Şeker Pancarı hasat günlerinde  de pancar ekicisinin yanında olmaya gayret eden Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi ve Kayseri Şeker Fabrikası Yöneticileri Köy Köy, tarla tarla, dağ tepe demeden dolaşarak pancar sökümü, maus ile yükleme ve hasad makinası ile söküm yanı sıra nakliyecilerin de karşılaştıkları sorunları yerinde incelemek suretiyle pancar çiftçisinin gözü gibi baktığı ekmeğinin korunmasını sağlıyor hem de karşılaşılan sorunları yerinde çözüme kavuşturuyor.

Şeker Pancarı hasat döneminin başlaması ile ürünlerini fabrikaya teslim etmeye başlayan Pancar üreticileri için adeta Şeker Pancarı bayram günleri olarak yaşanmaya başladı. Pancar hasad günlerinde  Sivas ve Kayseri’de bazı bölgelerde incelemelerde bulunan Kayseri Şeker yöneticilerinin duraklarından birisi de Gemerek İlçesi Küçüktuzhisar köyü oldu.

Küçüktuzhisar köyündeki maus ile yükleme esnasında konuşan Küçüktuzhisar Muhtarı Duran Soytürk; “15 yıldan beri pancar ekiyorum. Aynı zamanda ekip başkanı olduğunu belirtti ve Kayseri Şeker’in uygulamalarından duyduğu memnuniyeti şöyle dile getirdi.”Pancar ekim zamanı Baharın Kayseri Şeker Fabrikamız ekim avansı veriyor, çiftçim cebinden para çıkmasın al şu paranı mazotunu al diyor. Çapa zamanı  çapa avansı veriyor çapa yapan işçinin parasını veriyor. Güz geliyor pancar sökülecek al sana söküm için  mazotu  al diyor, Bayram geliyor al sana bayram avansı diyor bu yüzden Başkan Hüseyin Akay ve bütün yöneticilere teşekkür ediyorum. Başkan Akay çiftçinin sağ koludur” dedi.

Gemerek Nakliyeciler Kooperatifi Başkanı Ömer Demir;  “Kooperatif olarak her biri 250 bin Euro olan 2 adet maus aldıklarını belirtti ve  çiftçimize hizmet ediyoruz. Söküm işini kendileri yapıyor. Maus ile yükleme ve nakliye için bize müracaat ediyorlar biz de sıra ile  gün veriyoruz çiftçimiz de memnun kalıyor, biz de  kooperatif olarak hem iş bulmuş oluyoruz hem de makine sahibi oluyoruz. Aldıkları makinaların  4-5 yılda borcunu ödeyebileceklerini belirtti.

Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Üyesi Nizamettin Çatak; “Çiftçinin ürününün satışını yaptığı gün bayram günüdür bu nedenle  Pancar söküm günleri bizler için de Pancar çiftçisi için de bayram günüdür. Bu sevinci hep birlikte yaşıyoruz”   dedi.

               Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin  Akay ise konuşmasında; “Şeker pancarında ekim günleri, çapa günleri, sulama derken söküm günlerine geldik. Bereketli sene diliyoruz. Bizim asıl işimiz çiftçinin işini kolaylaştırmak olduğu için   Yönetim kurulu üyelerimizle çalışmaları yerinde inceliyoruz. Uygulamalarda aksaklıklar varsa yerinde tespit edip çözmeye çalışıyoruz. Küçüktuzhisar’a gelirken yol kenarlarında gördüğüm pancar yığınlarının maus ile yüklenmek üzere bekletilmesi biz yöneticileri mutlu ediyor. Gelecek adına ümit sağlıyor. Bizim istediğimiz uygulamaları çiftçimiz adım adım gerçekleştiriyor. Çiftçimizin  teknolojik uygulamaları Avrupa seviyesine getirerek verimi artırmamız için öncelikle  tarla verimi ve şeker oranını artırmaktan geçiyor.

 Kaliteyi artırıcı ve Dünya ile rekabet ortamını sağlayıcı tedbirler açısından 2-3 yıl içinde hedefimiz çiftçimizin,  ekim, çapa, yükleme işlerini Kayseri  Şeker Fabrikası olarak yapmaktır. Çiftçinin işini kolaylaştırmak suretiyle  verimi artırmayı hedefliyoruz.

 Erozyonu önleme açısında yılda 100 bin ton toprağın tarlada bırakılmaya çalışılması  çok önemlidir. Verimli toprakların kaç yılda oluştuğunun bilincindeyiz. Gübre konusunda ise Tarım Bakanlığımız desteklediği toprak analiz ve tahlillerini yaptırmak suretiyle  toprağın ihtiyacı olan gübrenin teminini sağlıyoruz.

Maus makinalarını alarak böyle bir sorumluluk alıp katkı sağladıkları için nakliye kooperatiflerimize teşekkür ediyoruz. Verimli toprakları korumak  hepimizin ortak işi olduğu için bunu da hep birlikte yapıyoruz. Bu gelişmeler Kayseri Şeker Fabrikasına Pancar  ekimi yapan çiftçimizin  AB  standartlarına uygun adım attığının ifadesidir. Alman Pancar çiftçisi hektardan 20 ton şeker elde diyor. Biz ise 9 ton elde ediyoruz . Bizim çiftçimizin  üretimini 20 tonlara çıkaracak olursak çiftçinin ve fabrikanın karını düşünelim bu gelişmeye ihtiyaç var biz de bunu sağlayacağız inşallah” dedi.

Küçüktuzhisar köyü ziyaretinde kendi Koyunlarını  söküm yapılan pancar tarlalarına yayılıma götüren  çobanı Ali Dalkılıç (70)’da pancarların pürlerinin dahi tarlada kalmasından duyduğu memnuniyeti  Köroğlu türküsünü söyleyerek  dile getirdi.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim