• BIST 94.278
  • Altın 194,715
  • Dolar 4,7472
  • Euro 5,4863
  • Kayseri : 25 °C
  • Ankara : 27 °C
  • İstanbul : 28 °C

Hükümet ve yeni Türkiye’de medya...

Hükümet ve yeni Türkiye’de medya...
Son günlerde Yeni Türkiye kavramı hayli öne çıktı.

Son günlerde Yeni Türkiye kavramı hayli öne çıktı. Özellikle hükümet tarafından sıklıkla kullanılan bir kavram. Bu kavram, bünyesinde bir çok duygu ve düşünceyi barındırıyor. Kabaca milletin yönetime hakim olduğu, başta inanç özgürlüğü olmak üzere yasakların olmadığı, orta sınıfın ekonomiden pay aldığı, faili meçhûllerin olmadığı bir Türkiye anlamına geliyor. Peki Yeni Türkiye’de medyanın durumu ne olacak ve özellikle Anadolu medyasının durumu ne olacak. Kaldı ki; Yeni Türkiye kavramı medyadan bağımsız düşünülemez. Güçlü ve özgür bir medya olmadan da Yeni Türkiye kurulamaz.

Yakın siyasi tarihimiz darbelerle dolu. Bu darbeler hep millete ve onun değerlerine karşı yapılmıştır. 2. Abdulhamid’in ‘Filistin topraklarını satmam’ demesiyle birlikte Siyonist akıl devreye girdi ve 31 Mart vakasını meydana getirdiler. Bu darbede en etkili unsur yine medya idi. Volkan Gazetesi bu dönemde önemli rol oynadı.

27 Mayıs darbesi rahmetli Menderes’e karşı yapılmış bir darbeydi. Bu darbede Akis Dergisi, Cumhuriyet Gazetesi gibi gazeteler etkili oldu. Bu darbenin nedenlerinden birisi de Menderes’in ezanı Arapça okutmasıdır.

1971 darbesinde Yön Dergisi ve ekibinin etkili olduğunu bilmeyen yoktur. Bu darbelerde en başta rolü medya üstleniyor. Uluslararası konsorsiyumun tetikçiliğini yapıyor. Hatırlayın 12 Eylül İhtilali ile ilgili olarak Kenan Evren ‘bizi medya kışkırttı’ demiştir. Bu darbe sürecinde sağ ve sol çatışması çıkartılarak binlerce kişi öldü ya da öldürüldü.

Yakın siyasi tarihimizin en önemli darbesi 28 Şubat’tır. Bu darbe tam bir medya darbesidir. O dönem Hürriyet, Milliyet, Sabah gazeteleri attığı manşetlerle hükümeti çalışamaz hale getirdiler. Genelkurmay’da verilen brifingler, fişlemeler, Batı Çalışma Grupları hâlâ belleğimizde. Bir hükümet devrildi. Bir parti kapatıldı.

AK Parti’ye açılan kapatma davasında medyanın yazdığı irtica haberleri delil olarak sunuldu. Gezi olaylarında içerdeki medya ile dış basın ittifak ettiler. Bu ittifaka bir de sosyal medya eklenince az kalsın hükümet devriliyordu. Göstericiler üç ağacı bahane ederek Başbakan Erdoğan’ın evini basmaya kalktılar. Bu dönemde de medya kötü bir sınav verdi.

Yeni Türkiye kurulacaksa bu medyadan bağımsız olamaz. İyi de bu medya nasıl bir medya olmalıdır. Bana göre özgürlüklerin ve milli iradenin teminatı yerli bir medyadır. Bu yerli medya kavramının içine hem yaygın medya hem de yerel medya girmektedir. Medyada çeşitliliğin artması özgürlüklerin teminatıdır. Özellikle yerel ve bölgesel medyanın güçlendirilmesi gerekir. Yoksa Fox TV’nin sahibi gelir ve dinimize hakaret eder.

Bu bağlamda Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan Beyle birlikte Anadolu Yayın Platformu olarak çeşitli toplantılar yaptık. Kendisine Anadolu medyasının güçlendirilmesi gerektiğini belirttik. Yalçın Akdoğan Bey’in hakkını teslim edelim. Aradığımız zaman ulaşabildiğimiz, dertlerimizi anlatabildiğimiz değerli bir isim. Kabinedeki bu değişim faydalı olmuş. Hükümette böyle bir bakanlığın olduğunu biz Anadolu kanalları olarak öğrenmiş olduk. Yine bu çerçevede Başbakanımız Ahmet Bey ilk programlarından birisini biz yerel medya mensupları ile yaptı. Demem o ki; muhataplarımız bizi anlıyor ve dinliyor.

Şimdi sıra icraatta. Yalçın Bey’e Anadolu medyasının güçlendirilmesi için şunları ilettik. Bir kere RTÜK ve Bakanlıklardan gelen kamu spotlarının ücret karşılığı yayınlanması gerektiğini söyledik. İkincisi Türksat uydu ücretlerinin yüksek olduğunun altını çizdik. Doğrudan satış ya da başka ihlaller gerekçesi ile verilen para cezalarının hayli yüksek olduğunu belirttik. TRT ile ortak yayınlar yapmak istediğimizin altını çizdik.

Ana başlıklar halinde dosyamızı sunduk. Bakan bey konuya duyarlı ve ilgili. Sonuçta yerel medyanın yani yerli medyanın güçlenmesinin milli iradenin teminatı olduğunu o da biliyor.

SİNAN BURHAN YENİ AKİT KÖŞE YAZISI
si
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim