• BIST 110.932
  • Altın 175,230
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • Kayseri : 5 °C
  • Ankara : 9 °C
  • İstanbul : 13 °C

HÜSEYİN AKAY BAKAN IŞIK'TAN ÖDÜLÜNÜ ALDI

HÜSEYİN AKAY BAKAN IŞIK'TAN ÖDÜLÜNÜ ALDI
3. ÖZEL SEKTÖR AR-GE MERKEZLERİ ZİRVESİNDEKAYSERİ ŞEKER AR-GE MERKEZİ BELGESİNİ ALDI

b3-022.jpg

3. Özel Sektör Ar-Ge Merkezleri Zirvesi'nde, Şeker sektöründe ilk Ar-Ge Merkezini kuran Kayseri Şeker’e 5746 sayılı Araştırma ve Geliştirme faaliyetlerinin desteklenmesi hakkındaki Kanun kapsamında sağlanan teşvik ve muafiyetlerden yararlanmak  üzere,  Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun onayı ile Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından  hazırlanan Ar-Ge Merkezi yetki belgesi  Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı  Fikri Işık tarafından Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay’a verildi.

b2-059.jpg

Ankara Ticaret Odası (ATO) Congresium'da gerçekleştirilen3. Özel Sektör Ar-Ge Merkezleri Zirvesine katılan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı  Fikri Işık kamunun yanı sıra özel sektörün de Ar-Ge yatırımlarını mutlaka artırması gerektiğinin  önemine değinerek; Ar-Ge merkezlerinde üretilen projelerin ve ürünlerin, yeni Türkiye'nin bir başka açıdan vizyonunu ortaya koyacağını vurguladı. Zirvenin, ilgili paydaşlarla Ar-Ge merkezleriyle ilgili önümüzdeki dönemde oluşturulacak politikalara ışık tutacağını ifade eden Işık, "Ekonomide güçlü olmak istiyorsanız teknolojide, teknolojide güçlü olmak istiyorsanız bilimde de öncü olmalısınız" diye konuştu. Son yıllarda bilim ve teknolojiye daha fazla önem veren bir ülke olarak, bu alandaki teşviklerin arttırıldığını, üniversite ve araştırma merkezi sayının yükseltildiğini anlatan Işık, 2023 hedeflerine ulaşmak için bu adımların daha radikal şekilde ısrarla devam etmesi gerektiğini söyledi. Bilimsel ve teknolojik alanda sıçrama yaptıracak yeni adımların atılması gerektiğine inandıklarını dile getiren Işık, bilim, teknoloji, Ar-Ge ve yeniliğin sadece ülkelerin geleceği için değil aynı zamanda insanlığın geleceği içinde önemli olduğunu kaydetti

 

Işık; Ar-Ge Merkezi Performans Endeksi sıralamasına girenlere ödüllerini ve Ar-Ge Merkezi belgesi almaya hak kazanan firmalara belgelerini verdi.

 

 Özel Sektör Ar-Ge Merkezleri Zirvesine Şeker Sektöründe ilk Ar-Ge Merkezi kurarak öncü olan Kayseri Şeker zirveye; Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, Başkan Vekili Avni Hokkaömeroğlu, Üyeler İlhan Argun, Harun Halıcı, Denetim Kurulu Üyeleri Mehmet Güntay, Menderes Baran, Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Turhan Özer, Üyelerden Hurşit Dede, Halis Lektemur, Genel Müdür Levent Benli, Genel Müdür Yardımcıları Tayfun Öner, Mustafa Öğdü, Avukat Mehmet Eroğlu, Kayseri Pancar Koop. Müdürü İsmet Aksoy, Çiftçi Hizmetleri ve Çiftçi Meclis Koordinatörü Kazım Duygulu, Ar-Ge Müdürü Murat Torun, İç Denetim Müdürü Selcen Erişen, Kalite Kontrol ve Çevre Müdürü Birol Ezgin, Şeker-İş Sendikası Şube Başkanı İsmail Yücer ve Ar-Ge Personelinden oluşan heyetle iştiraki ile Zirveye damgasını vurdu.

 

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Genel Müdürü Cevahir  Uskurt ‘da zirve dolayısı ile yapmış olduğu konuşmada; Ar-Ge faaliyetleri ve  istihdam ettikleri ar-ge personeli ülkemize yapmış oldukları önemli katkılardan dolayı her bir ar-ge merkezine ayrı ayrı teşekkür  ederek, bu gün ülkemizin eko sisteminin temel faktörlerinden biri olan özel sektör Ar- Ge merkezlerimizin ekonomik hedeflerimize ulaşmadaki rolü ve ülke ekonomimize katkısını tartışmak için toplanmak bulunmaktayız.  Memnuniyetle ifade etmek isterim ki  Bakanlığımız tarafından belgelendirilen ve sayıları 164 de ulaşan ar-ge merkezimizde geliştirilen teknolojik ürünlerin sanayimizin yüksek teknolojideki paylarının arttırılmasında önemli bir paya sahip olduğunu görmekteyiz. Bu merkezlerde geliştirilen teknolojik ürünlerden de anlaşılmaktadır ki, Ülkemiz sanayisi üniversite ve sanayi iş birliği ile  teknolojiyi takip eden değil teknolojiyi geliştiren  bir yapıya emin adımlarla ilerlemektedir dedi.

 

2017 AB şeker kotalarının kaldırılması hazırlıkları kapsamında Şeker sektörüne ve Şeker Pancarı çiftçisine büyük hizmetler vererek Türk Pancar ekicisinin Dünya şeker sektörü ile rekabet edilebilmesi kapsamında  Kayseri Şeker Ar-Ge Merkezinin örnek çalışmasının önemine dikkat çeken Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, Ar-Ge Merkezleri zirvesi öncesinde yaptığı açıklamada; Türkiye’de164 olan Ar-Ge merkezin bir tanesi Kayseri Şeker Fabrikası Ar-Ge Merkezi’dir. Kayseri Şeker Fabrikası Ar-Ge  Merkezi  sektörde ve Kayseri’de ilk olan bu Ar-Ge merkezinde yapılan çalışmalardan gerek fabrikamıza gerek se çiftçimize  önemli katkılar sağlamayı ümit ettiklerini, özellikle Türkiye’de  eksik olan hususlardan bir tanesi olan Türkiye’ye uygun şeker pancarı tohumu konusunda Avrupa’daki firmaların Türkiye şartlarına uygun tohum geliştirme çalıştırmaları var. Biz  bu kuruluşlarla  iş birliği yaparak bu konuda önemli gelime sağlamayı arzu ediyoruz. Bu bir başlangıç olup  gelecek adına sektör için başarılı olacağımıza inanıyoruz. Kayseri Şeker Fabrikamıza Bilim Sanayi  ve Teknoloji Bakanlığı tarafından  Ar- Ge merkezi kurmak yetkisi verildi. Bu yetki çerçevesinde hazırlanan belgemizi almak için Yönetim kurulu üyelerimiz, Genel müdürümüz ve Ar- Ge personelimiz ile birlikte Ankara’da bulunuyoruz. Bu teşebbüsümüzün hayırlar getirmesini temenni ediyorum dedi.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim