• BIST 112.195
  • Altın 174,656
  • Dolar 4,0229
  • Euro 4,9803
  • Kayseri : 23 °C
  • Ankara : 23 °C
  • İstanbul : 19 °C

İl Müftüm Ali MARAŞLIGİL' İn Kadir Gecesi Mesajı

İl Müftüm Ali MARAŞLIGİL&#39 İn Kadir Gecesi Mesajı
Bilindiği Gibi 26 Ağustos 2011 Cuma Gününü 27 Ağustos 2011 Cumartesi Gününe Bağlayan Gece Mübarek Kadir Gecesi'DİR.
Bilindiği gibi 26 ağustos 2011 cuma gününü 27 ağustos 2011 cumartesi gününe bağlayan gece mübarek Kadir Gecesi'dir. Kadir Gecesi tüm ömürlük günahların kefareti, kurtuluşumuzun vesilesi, ebedi huzurumuzun ümidi olması münasebetiyle bütün Müslümanların sevinç ve iştiyakla sabırsızlıkla bekledikleri pek mübarek bir gecedir.

Kadir Gecesi ve faziletlerini şöyle sıralayabiliriz:
- İslam'ın ilk emri Oku İkra diye başlayan ilk ayet Kadir Gecesi'nde nazil olmuştur.
- Kadir Gecesi'nin kadir ve kıymetine binaen bu gece hakkında müstakil bir sure (Kadir
Suresi) gönderilmiştir.

- Bu gece bin ay (yani 83 küsur yıl) durmaksızın Allah yolunda (Fi Sebilillah) çalışmak ve cihat yapmaktan daha hayırlı veya bin ay hiçbir günah işlemeksizin Allah'a itaat etmekten
daha hayırlı olduğu Kadir Suresi'nde belirtilmiştir.
- Bu gece yeryüzüne, gökyüzüne ve mü'minlere melekler fecre kadar inerde inerler.

Âlemlerin Rabbi namaz kılan, Kur'an okuyan, secde eden, istiğfar eden, dua eden,
yalvaran, ağlayan kullarına melekleri şahit kılar.

- O gece bir selamdır, huzurdur.
- Peygamber Efendimiz (sav) bunun için mü'minleri geceyi ihya etmeye teşvik ederek: Kim

Kadir Gecesi'ni imanlı bir gönülle sevabını yalnız Allah'tan (c.c) umarak değerlendirir ve ihya ederse, geçmiş günahları af ve mağfiret olunur. buyurmuştur.

- Hz. Aişe bu gecede nasıl dua edileceğini Peygamberimize (s.a.v) sorduğunda: Ey Allah'ım! Sen affedicisin, affetmeyi seversin, beni de affet. diye dua edilmesini tavsiye etmişlerdir.
Bu gecede nazil olan Kuran bizden okumamızı, düşünmemizi, anlamamızı, yaşamamızı istiyor.

Fâtiha'dan başlayıp, Nâs suresiyle tamamlanan bu hayat rehberimiz bizi şirkten, zulümden ve her türlü nefsani sapmalardan sakındırmakta, Allah'a şeksiz iman ve tam bir teslimiyetin yolunu göstermekte, kutlu Nebilerin hayatından kıssalarla bugünümüze ölümsüz örnekler taşımaktadır.

Ölümü ve ahireti sıkça hatırlatarak, hesabını verebileceğimiz bir hayatı yaşamanın uyarısını yapmaktadır. O, bizlere bir yandan namaz, oruç, zekât, hac ve dua gibi ibadetlerle Rabbimize yaklaşmanın diğer yandan sabır, doğruluk, yardımlaşma, af, adalet ve merhamet gibi ahlaki erdemlerle donanarak örnek bir fert ve toplum olmanın bilincini aşılamaktadır.

Bu özlü değerleri bize sunan Kur'an tüm insanlığa şöyle seslenmektedir: Ey insanlar! İşte size Rabbinizden bir öğüt, kalplere bir şifa ve inananlar için yol gösterici bir rehber ve rahmet (olan Kur'an) geldi..

(Yunus, 10/57) Mükâfatların sınırsız olarak verildiği Kadir Gecesi, kendimize dönerek gaflet içinde geçirmiş olduğumuz günlerimizi sorgulama, unutarak ve bilmeyerek işlediğimiz hatalara tövbe etme ve af dileme, bir daha yapmama kararlılığımızı Yüce Yaratıcımızın sonsuz rahmet ve mağfiretini umarak yineleme, aramızdaki sevgi ve bağışlamanın hepimizi kucaklaması için bu yolda yeni adımlar atma zamanıdır. Çünkü bu gece tüm müminlerin kalplerinin, gönüllerinin coştuğu, camilerimizin dolup taştığı, Yaratana açılan ellerin boş dönmediği, tövbelerin duaların kabul edildiği müstesna bir gecedir.

Bu gecenin ihyasında Kur'an okumak, Namaz kılmak, Zikir ve İstiğfarlarla meşgul olmak, Salâvatı Şerife getirmek, nefsimize, aile efradımıza, ülkemize, tüm İslam âlemine ve insanlığa bol bol dua etmek gerekmektedir. Dileyenler Tespih Namazı da kılabilirler. Ömrümüzün bu manevi fırsatını kaçırmadan güzel bir şekilde değerlendirmek için gayret edelim. Hiçbir Allah Kulu ümitsizliğe düşmesin.

Allah kullarını her zaman olduğu gibi bu gece evine davet ediyor. Bu gece ve gündüzünde il ve ilçe müftülüklerimiz tarafından çeşitli vaaz ve sakal-ı Şerif ziyareti programları düzenlenecektir. Bu vesile ile Tüm Kayserili hemşerilerimizin Kadir gecesini tebrik ediyor, hakkımızda maddi ve manevi her türlü hayırlara vesile olmasını Yüce Allah'tan niyaz ediyorum
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim