• BIST 112.122
  • Altın 174,823
  • Dolar 4,0406
  • Euro 4,9882
  • Kayseri : 11 °C
  • Ankara : 8 °C
  • İstanbul : 14 °C

“İNTİHAR YAYGIN FENOMENDİR”

“İNTİHAR YAYGIN FENOMENDİR”
Uzman Sosyolog Pedagog/Psikolog Hanım Demirbaş, son günlerde ülkemizde ve Kayseri düzeyinde gerçekleştirilen intihar olaylarının artış göstermesi üzerine yazılı bir basın açıklaması yaptı. Demirbaş; “İntihar dünyada yaygın bir fenomendir” dedi.
Uzman Sosyolog Pedagog/Psikolog Hanım Demirbaş, İntihar konusunda yaptığı açıklamalarında şu görüşlere yer verdi; “Her canlıda olduğu gibi insan varlığının temelinde de yaşama içgüdüsü vardır. Bu duruma rağmen bir insan kendi isteği üzerine nasıl oluyor da yaşamına son verebiliyor? Günümüze kadar birçok mesleki gruplarının intihar eylemleri hakkında farklı görüşleri mevcut. İntihar’ın kesin bir tanımlaması yapılamamıştır. Kişinin psikolojik ve sosyal kişilik yapıları ve bunların oluşmasında kişinin ailesinin, çevresinin ve toplumun önemli payı vardır. Bunları dikkate almadan intiharın ve intihar girişiminin nedenlerini açıklamak imkansız olmaktadır” diye konuştu.

DÜNYA’DA DA İNTİHAR FENOMENLEŞTİ
İntihar dünyada yaygın bir fenomen olduğunu ifade eden Uzman Sosyolog Pedagog/Psikolog Demirbaş;”Gitgide değişen çağımızda intihar eylemleri artmakta ve önemli toplumsal sorun haline gelmektedir. Genel olarak intihar ruhsal hastalığın etkisiyle ya da kısa devre sonucu ile kişinin kendisini öldürmeyi hedeflediği bir eylemi olarak nitelendirebiliriz. Hayatını sonlandırmak isteyen bir kişi en etkili ve kesin yöntemi seçip, müdahaleye izin vermeyecek bir şekilde hayatına son verir. Hala yaşıyorsa bu başarısız bir intihar girişimidir. İntihar teşebbüsünün altında yatan amaç ilgi çekmek bir nevi yardım çağrısıdır. Üstünlük sağlamak için intihar girişimi kadınlarda ve genç yaşlarda daha sık görülmektedir. İntihar eylemi ise erkek ve yaşlılarda daha fazladır ”dedi.

ÖC ALMAK İÇİN İNTİHAR EDEBİLİNİYOR!
Uzman Pedagog/Psikolog Demirbaş,”İntihar için risk teşkil eden psikososyal faktörler arasında boşanmış, dul, ayrılmış olma, iş kaybı, ergenlik, yaşın ilerlemesi, son altı ayda fiziksel sağlığının kötüleşmesi, özgeçmişinde kendisinin ya da ailesinde intihar girişiminin veya intihar öyküsünün olması, stres düzeyi yüksek olan meslek sahibi olması, psikiyatrik bozukluğun olması, madde bağımlılığı, kişilik bozuklukları bulunması yer almaktadır. İntiharı tek bir faktör tetiklemeye bilir bir kaçının bir arada olması beklenir. Hezeyan ve halüsinasyonlar doğrultusunda da gerçekleştirebilir. Kısa devre reaksiyonu gerçek ölüm arzusu ile intihara kalkışmaktır. Bunun sebebi sorunlarında kaçma çabasıdır. Kişi kendi içindeki saldırganlık içgüdülerinin etkisi ile ölümü ister. Aynı zamanda karşınsındakileri cezalandırmaktır ve onlardan öç almaktır amacı.”

İNTİHAR RİKSİ YÜKSEK OLAN KLİNİĞE GİTMELİ
Demirbaş açıklamalarını şu şekilde tamamladı; “Hayatın yükümlülükleri ve sürekli yenileyen sorunlar ve kişinin kendisi arasındaki uyuşmazlık sonucu ortaya çıkan çaresizlik hissi intihar eğilimini de tetikleyebilir. Kişi mücadele etmeyi bırakır. Bu sorunlara örnek olarak büyük bir felaket, maddi ve manevi kayıp, okul başarısızlığı, ticari başarısızlıklar, aşk intiharı, toplu intihar vs. gösterebiliriz. İntiharı planlayan kişilerde bu niyet davranışlarına ve konuşmalarına yansıyabilir. Çevrenin kişideki bu amacı fark edebilmesi için bazı ipuçların mevcudiyetine bakmalı. Örneğin hayatın erken dönemlerinde evden ve okuldan kaçma, dürüst olmayan davranışlar, başarısız ilişkiler ve evlilikler, alkolizm ve uyuşturucu kullanımı, aile ve iş yaşantılarında ki düzenlikler, gelirde iniş çıkışlar, istek ve arzularda azalma, karamsarlık, keyifsizlik, kendini geri çekme (yalnızlığı tercih etme) ölüm isteğini belirten konuşmalar yapmak. İntihar düşüncesine sahip olan bir insana yakınlarının yapabileceği en önemli şeylerden biri, onun tekrar dış dünyayla bağlantıya geçmesini sağlamaktır ve kişinin psikolojik desteğe ihtiyacının olduğunun bilincinde olunması gerekmektedir. Yaşamına son vermeyi isteyen birinin kendine olan değeri ve yaşamaya yüklediği anlamı kaybettiği için ona bu hissi aşılamak üzere kişinin sosyal çevresi işbirliğine girmelidir. Birlikte bir tedavi yoluna başvurmalılar. İntihar riski yüksek olan birinin mutlaka klinikte yatarak tedavi olmalı” açıklamalarında bulundu.


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim