• BIST 117.651
  • Altın 167,415
  • Dolar 3,9258
  • Euro 4,8136
  • Kayseri : 2 °C
  • Ankara : 4 °C
  • İstanbul : 7 °C

İş Dünyası 2012’de Vergi Reformu Bekliyor

İş Dünyası 2012’de Vergi Reformu Bekliyor
KAYSO Başkanı Mustafa Boydak, 2012 yılında vergi reformunun gündemde olması gerektiğini belirterek, bu konuda adil bir çalışma yapılıp sonuçlandırılması durumunda Türkiye’nin çok daha kazançlı bir döneme gireceğini söyledi.
Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Aralık ayı olağan meclis toplantısı 26 Aralık 2011 tarihinde Odamız Toplantı Salonunda yapıldı. Toplantıya meclis üyeleri, disiplin kurulu üyeleri ve meslek komitesi üyeleri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Odamız Meclis Başkanı Nureddin Okandan, Türk ekonomisinin 2011 yılında başarılı bir performans sergileyerek 9,6 oranında bir büyüme yakaladığını belirterek, kapasite kullanım oranlarında, ihracatta ve istihdamda da artış sağlanarak son yılların en düşük işsizlik rakamlarına ulaştığını söyledi.

Gerek Avrupa’da gerekse Arap ülkelerinde yaşanan olumsuzluklardan dolayı iç talebi ihmal etmeden alternatif pazarlar aranması gerektiğine dikkat çeken Okandan, hükümetten toplu iş ilişkileri, iş sağlığı ve güvenliği ve çek yasalarında iç barışı bozacak kararlar almamaları temennisinde bulundu.

Son olarak tüm sanayicilerin yeni yılını kutlayan Okandan, geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden Aydın Menderes’e de Allah’tan rahmet diledi.

Konuşmalarını yapmak üzere kürsüye gelen KAYSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Boydak, sözlerinin başında önceki gün hayatını kaybeden Aydın Menderes’e Allahtan rahmet, ailesine başsağlığı diledi.

Bu yıl sanayi gecesinin 7.’sini düzenlediklerini hatırlatan Başkan Boydak, gecede emeği geçen herkese teşekkür etti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a da geçmiş olsun dileklerini ileten Boydak, Başbakan’a sağlıklı uzun bir ömür diledi.

2011 yılının bütçe disiplini, ihracat, istihdam ve gayri safi milli hasıla açısından bakıldığında Türkiye için parlak bir yıl olduğunu ifade eden Başkan Boydak, tüm dünyada yaşanan olumsuzluklara rağmen 2010 yılından sonra 2011 yılında da yüksek bir büyüme rakamının yakalanacak olmasının ülkemiz açısından övünülecek bir durum olduğunu söyledi.

Ortadoğu bölgesinde yaşanan olumsuzlukların ticaret ve sanayimize eksi olarak yansıdığını belirten Boydak, bazı Arap ülkeleri ile olan dış ticaret hacimlerinde yüzde 70’lere varan düşüşler olduğunu, son dönemde özellikle Irak ile problem yaşanmaması gerektiğini belirterek, buralardaki sorunların en az seviyeye inmesi ve bu ülkeler ile ilişkilerimizin normal hale dönmesi temennisinde bulundu.

2011 yılında yapılamayan bir takım düzenlemelere de değinen Boydak, “Türkiye’de vergi konusunda yeni bir anlayışa geçmek gerekiyor. Türkiye’de toplam vergi tahsilatının yüzde 70’i dolaylı vergilerle kalan yüzde 30’luk kısmı da kurumlar vergisi, gelir vergisi gibi diğer alanlarda toplanmakta. Gelişen bir Türkiye’de bunun yanlış olduğunu hepimiz bilmekteyiz. Dolaylı vergiler arttıkça kaçaklar daha çok artıyor. Kaçaklar arttıkça hepimize olumsuz yansımalar oluyor. Onun için bu vergi reformunun gündemde olması gerekiyor. 2012 yılında güzel bir çalışma yapılıp sonuçlandırılırsa Türkiye’miz için çok daha kazançlı bir dönem olacak” dedi.

2011’de yeniden yapılandırma adı altında tarihi bir çalışma yapıldığına da değinen Başkan Boydak, bu yapılandırmanın birçok şirketi rahatlattığı gibi bazılarının da üst kaynak yapısını erozyona uğrattığını belirterek, “Aslında bazı noktalarda şirketlerin karlılıkları düşmüş gibi görünecek. Bu konu bankacılık sektörü açısından umarım doğru algılanır. Bu rakamlar zaten yoktu. Buralarda düzenleme yapılmış oldu. Olması gerekende bu idi. Bunu bankacılık sektöründeki arkadaşların çok iyi bilmeleri gerekir. Bu düzenleme firmalarımızı çok olumsuz olarak etkilemeyecektir. Firmalarımız yeni yapıları ile daha şeffaf bir hale gelmiş oldu” diye konuştu.

2012 yılında da eğitim, sağlık ve güvenlik gibi alanlarda yapısal reformlarla birlikte gelir dağılımındaki düzenlemenin de devam etmesi gerektiğini vurgulayan Boydak şunları söyledi; “Hükümetimizin yapacağı reformlarla özellikle vergi tabanını genişletmesi gerekiyor. Türkiye’de vergi veren kesim çok sınırlı. Gelir vergisi uygulamalarında birçok memurun ya da diğer meslek mensuplarının çok daha fazla vergi ödediklerini görüyoruz ki buda adil olmuyor. Memleketimizin gelişmesi için buraların düzelmesi gerekiyor”

Başkan Boydak, Türkiye’nin yaptığı bütçe ile 2012 yılını çok daha rahat geçireceğini, gayet makul bir bütçe hazırlandığını ve Türkiye’nin yüzde 4 civarında büyüyeceğinin öngörüldüğünü, kendilerinin de bu rakamlara katıldıklarını söyledi.

Kayseri’nin itibar konusunda güzel bir algısının olduğunu, finans sektörleri ile çok saygın bir ilişkiye sahip olduklarını belirten Başkan Boydak, 2012 yılında biraz daha temkinli olunması gerektiğini, gelecek yıl dibe vurma yada eksi küçülme beklemediklerini, siyasi anlamda çok olağanüstü yanlışlıklar olmadıkça Türkiye’nin büyüyeceğini söyledi.

Zaman zaman Türkiye’de getiri lobisinin varlığından ve insanların reel getiri peşinde olduklardan bahsedildiğini belirten Boydak bu konuda şunları söyledi; “Bu konudaki tartışmalara saygılıyız ama Türkiye’nin bu konuda doğru adım atması gerekiyor. Ekonominin gerçeklerini görmek gerekiyor. Tasarruf eden insanlar bir miktar getiri ararlar. Bu süreci doğru algılamamız gerekir. Türkiye’nin bir cari açık sorunu varsa dışarıdan bize elbette çeşitli yollarla bir miktar kaynak girişi olacak. Tasarruf edenlere bir miktar reel getiri vermezsek sağlıklı bir tasarruf olanağı oluşturamayız”

Başkan Boydak, İş Bankası ile ilgili bazı basın kuruluşlarında çok olumsuz yorumların çıktığını, bu tür gereksiz polemiklerin kendilerini rahatsız ettiğini, bu konuların daha saygın bir ortamda yürümesi gerektiğini belirterek, İş Bankasının günümüzde 10 binlerce kişiye istihdam sağlayan saygın bir kuruluş olduğunu söyledi.

Fransa ile ilişkiler konusuna da değinen Boydak, “Türkiye’de kamu kurumlarımıza ve odalarımıza kayıtlı firmalar bizim gözümüzde tamamen Türk firmalarıdır. Bu konuda iş dünyası her zaman itidalli olmuştur. Bizde itidalli olmaya devam ediyoruz. Bu iki ülke arasındaki siyasi bir mesele. Bizde yakından takip ediyoruz. İnşallah hayırlısı olur. Umarız bu tasarı yasalaşmaz. İktidarlar gelip geçicidir. Mühim olan halkların dostluğudur. Biz buna önem vermek durumunda olduğumuzu düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

Başkan Boydak, Forum Kayseri’nin şehrimize ayrı bir değer kattığını belirterek, yatırımcılara ve tüm emeği geçenlere teşekkür ederek, böyle yatırımların şehrimize daha fazla gelmesi temennisinde bulundu.

Son olarak 2012 yılından çok ümitli olduklarını açıklayan Başkan Boydak, 2012’de siyasi gerginliklerin olumsuz güç kullanmaya kadar gitmemesi, bölgemizde istikrar ve güvenin yeniden tesis edilmesi ve Kayserili firmaların hep yukarı doğru gidiyor olması temenninde bulunarak, tüm iş âlemine mutlu ve başarılı bir yeni yıl diledi.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim