• BIST 116.432
  • Altın 165,848
  • Dolar 3,9317
  • Euro 4,8170
  • Kayseri : 12 °C
  • Ankara : 9 °C
  • İstanbul : 11 °C

İsrail ile ilişkiler tamamen koptu! Çarşamba gününe kadar Türkiye'yi terk et!

İsrail ile ilişkiler tamamen koptu! Çarşamba gününe kadar Türkiye&#39yi terk et!
Davutoğlu İsrail'deki tüm büyükelçilerin geri çağrılacağını ve ilişkilerin ikinci katip düzeyine indirileceğini açıkladı. İsrail ile yapılan tüm askeri anlaşmaların askıya alındığını açıklayan Davutoğlu, ''Doğu Akdeniz’de en uzun kıyısı olan sahi
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İsrail'le diplomatik ilişkilerin ikinci katip seviyesine indirildiğini ve ikinci katip dışındaki diplomatik personelin en geç Çarşamba günü ülkelerine geri gönderileceğini açıkladı. Davutoğlu iki ülke arasındaki askeri anlaşmaların da askıya alındığını bildirdi.

BM'nin Mavi Marmara raporunun metninin dün akşam ABD basının sızmasının ardından Davutoğlu, bugün Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, raporun bulgularına tepki gösterdi.

Raporun sonuçlarının hukuki olmaktan çok siyasi saiklere dayandığını ifade eden Davutoğlu, Türkiye bunu kesinlikle kabul etmeyecektir. Konuyu uluslararası mercilere götürmeye kararlıyız dedi.

Türkiye'nin İsrail'le diplomatik ilişkilerini Pazartesi gününden itibaren geçerli olmak üzere ikinci katip düzeyine indirdiğini duyuran Davutoğlu, ikinci katip dışındaki tüm diplomatik personelin ve ailelerinin en geç Çarşamba günü ülkelerine gönderileceğini açıkladı.

Türkiye-İsrail ilişkileri 3 Aralık 1980 tarihinde de ikinci katiplik seviyesine düşürülmüş, daha sonra 1988 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu toplantısında gerçekleşen Şimon Peres - Mesut Yılmaz görüşmesine kadar iki ülke arasında üst düzey temas kurulmamıştı.

Davutoğlu yaptığı açıklamada, İsrail ve Türkiye arasındaki milyon dolarlık askeri anlaşmaların da askıya alındığını ifade etti.

GAZZE ABLUKASI MAHKEMEYE GİDİYOR

Bakan Davutoğlu, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de seyrüsefer serbestisi sağlanması için önlemler alacağını da sözlerine ekledi.

Türkiye'nin Gazze ablukasını tanımadığını da bir kez daha vurgulayan Davutoğlu, ablukayı Uluslararası Adalet Divanı'na götüreceklerini belirtti. Dışişleri Bakanı en kısa süre içinde BM nezdinde girişimlere başlanacağını da ifade etti.

Davutoğlu ayrıca aldıkları karar doğrultusunda Mavi Marmara baskının Türk ve yabancı tüm mağdurlarına hukuki kanallar aracılığıyla hak arama süreçlerinde her türlü desteğin verileceğini de belirtti.

İSRAİL'İN BEDEL ÖDEMESİNİN ZAMANI GELDİ

Mavi Marmara baskının üzerinden geçen 15 ayda somut gerçeklerin değişmediğini belirten Dvautoğlu, raporun bulgularına karşın Türkiye'nin özür, tazminat ve Gazze ablukasının kaldırılmasıyla ilgili taleplerinin geçerliliğini koruduğunun altını çizdi.

Davutoğlu, Taleplerimiz bellidir, yerine getirilmedikçe İsraille ilişkiler normalleşmeyecektir. İsrail’in eylemlerinin sonuçlarına katlanmasının ve bedel ödemesinin zamanı gelmiştir dedi.

HİÇBİR ÜLKE HUKUKUN ÜSTÜNDE DEĞİLDİR

Hiç kimsenin, hiçbir ülkenin hukukun üzerinde olmadığını ifade eden Davutoğlu, baskından bu yana geçen 15 ayda, ilk günden itibaren BM Güvenlik Konseyi ve BM İnsan Hakları Konseyi gibi uluslararası mercilere başvurarak adalet aradıklarını söyledi.

Bu dönemde Türk tarafı olarak ilgili kurumlara her türlü desteği verdiklerini, İsrail tarafının ise sürekli olarak süreci geciktirmeye çalıştığını belirten Dışişleri Bakanı, gerçekleşen görüşmelerde kabul edilen mutabakat metninin de İsrail kabinesindeki uyuşmazlıklar dolayısıyla imzalanamadığını sözlerine ekledi.

İSRAİL DEVLET CİDDİYETİ İÇİNDE DAVRANMAMIŞTIR

Palmer Komisyonu'nun ertelemelerinin tamamı İsrail hükümetinin talebi sonucu gerçekleşmiştir. Ancak son olarak gündeme gelen 6 aylık uzatma tarafımızca kabul edilmemiştir diyen Davutoğlu, Türkiye ve İsrail'in taraf olmadığı, sadece Komisyon Başkanı Geoffrey Palmer ve Yardımcısı Alvaro Uribe'nin imzalarını taşıyan raporun 1 Eylül'de basına sızmış olmasının da düşündürücü olduğunu ifade etti.

Davutoğlu, Maalesef bu süreçte İsrail tarafı devlet ciddiyeti ve mahremiyeti içinde davranmamıştır dedi.

İŞTE ALINACAK 5 TEDBİR

1- Türk İsrail diplomatik ilişkileri ikinci katip düzeyine indirilecektir. Bunun üzerindeki tüm görevliler, başta büyükelçi, en geç Çarşamba günü ülkelerine geri döneceklerdir.

2- Türkiye ile İsrail arasındaki tüm askeri anlaşmalar askıya alınmıştır.

3- Doğu Akdeniz’de en uzun kıyısı bulunan sahildar devlet olarak Türkiye, Doğu Akdeniz’de seyrü sefer serbestisi için gerekli gördüğü her türlü önlemi alacaktır.

4- Türkiye İsrail’in Gazze’ye uygaladığı ablukayı tanımamaktadır. İsrail’in 31 Mayıs 2010 tarihi itibariyle Gazze’ye yönelik uyguladığı ambargonun Uluslararası Adalet Divanı’nda incelenmesini sağlayacaktır. Bu doğrultuda BM Genel Kurulu’nu harekete geçirmek için girişime başlıyoruz.

5- İsrail saldırısının Türk ve yabancı tüm mağdurlarının mahkemelerdeki hak arama girişimlerine gereken destek verilecektir.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim