• BIST 110.932
  • Altın 175,132
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • Kayseri : 8 °C
  • Ankara : 12 °C
  • İstanbul : 15 °C

İşte PKK'nın yeni Kürt planı!

İşte PKK&#39nın yeni Kürt planı!
Kürt siyasetinin önemli isimlerinden Ekinci, PKK'nın yeni dönemde Kürtlere karşı şiddeti tırmandırabileceğini ileri sürdü.
Kürt siyasetinin önemli isimlerinden Tarık Ziya Ekinci, PKK’nın Siirt saldırısının münferit bir olay olmadığını belirterek, Kürtlere yönelik yeni şiddetler yaşanabilir. Kara harekatı Kandil efsanesini bitirir. BDP’lilere Meclis için telefon açtım dedi.

İşte Ekinci'nin çarpıcı açıklamaları:

PKK tarafından gerçekleştirilen Ankara’da 3 kişinin öldüğü patlama ve Siirt’te 4 genç kızın araç içinde taranması olayını nasıl yorumlamak lazım?

Son olaylar münferit değil. Bana göre bir olay ve sonuçları var. Olay şu: Kürt sorunu. Bu sorunun sonucu olarak da, terör ya da şiddeti araç olarak kullanan bir hareket ortaya çıktı. Sorunun çözümü bu şiddet hareketine kaynaklık eden ortamı ortadan kaldırmaktır.

Devlet Kürtlerin demokratik haklarını tanımıyor, onları eşit vatandaşı olarak tanımayı içine sindirmiyor. Yeni yetişen genç kuşaklar, üniversite üçüncü sınıfa kadar okumuş, kendisini itibardan ve saygınlığı olmayan ezilmiş bir konumda görerek dağlara çıkıyor. Bunu önünü kesmeden, sorunu çözemezsin. Şiddetin her türlüsü ile karşılaşmak mümkündür. Kürtlere yönelik şiddetler de olacaktır. Yanlışlık ya da bilerek bazı olaylar izlenecektir. İnsanın yüreğini sızlatan olaylar olacaktır.

Kürtlere şiddette üç ihtimal var

Kürtlere yönelik şiddetten söz ederken neyi kasdettiniz?

Kürtlere yönelik bir hareket şöyle olabilir: Türkler ile Kürtler arasında bir iç savaş şeklinde olabilir. Çiller’in başını çektiği, Ağar’ın icra ettiği faili meçhul cinayet şeklinde uygulanabilir. PKK’nın kendi ile aynı görüşte olmayan Kürtlere yönelik eylemleri olabilir. Hayatın ne getireceğini bilemiyoruz. Kandil’e yönelik topyekün savaş karşısında, devletin bu topyekün savaşın yankıları da olabilecektir. Bu noktada umarım Türkler ile Kürtler arasında bir savaş çıkmaz. Türkiye’yi kana bulayacak patlama savaşına ihtimal vermek istemiyorum. Bu çok önemli bir şey. En korktuğum şey, böyle bir iç savaşın başlamasıdır.

Siirt’te sivillerin öldüğü saldırıya, PKK içinden bile tepki geldi?

PKK cihetini ben tartışmıyorum. O hukuk dışı bir örgüttür. Kendi koyduğu yasalar çerçevesinde hareket ediyor...Devletin takip ettiği politikanın, daha çok istihbarat toplama maiyetinde olduğu sorunun çözümünde olmadığı çerçevesinde değerlendiriyorum. Öcalan ile görüşmesi ya da PKK yöneticileri ile görüşmesi tamamen istihbarat toplama maiyetinde olduğu, ortaya konulan ciddi bir projenin olmadığı, toplanan bilgilere dayanarak çözüm önerisinin Başbakan tarafından reddedilmesine bağlıyorum.

Devlet - PKK görüşmeleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Görüşmeyi makul karşılıyorum ama görüşmenin amacı çok önemli. Gerçekten sorunu çözmek bir ortak noktaya varmak için görüşmemi midir? Yoksa istihbarat elemanlarının çok çok sık sık yaptıkları gibi, bu gibi kişilerle görüşerek bilgi almak, gerçek niyetlerini anlamak için yapılan girişim midir? Hatırlıyorum 1970’li yıllarda Musa Anter vardı. 1970’li yıllarda, lider konumunda olan oydu. MİT, kendisiyle sık sık görüşürdü. Kendisine bu görüşmelerde birçok vaatlerde bulunurlardı, birçok şeyler söylerlerdi. Hatta çözüme yakın görüşler ortaya atılırdı. Musa gelip bize anlatırdı. Sonradan anladık ki, bu görüşmelerin esas amacı bilgi toplamak, istihbarat toplamak!

BDP Meclis’e girmeli

Bu noktada BDP’nin Meclis’e gidip gitmemesi nasıl bir anlam taşıyacak?

“BDP’nin Meclis’e girmesi iyi olur. Temennim budur. Kendilerine telefon da etim. ‘Meclise girin’ dedim. Bunu değerlendireceklerini söylediler. Türkiye, büyük bir devlet olarak giderek etkinlik kazanan bir devlettir. Bunu bir ölçüde gölgeleyen Kürt sorunudur. Sorunun demokratik olarak çözülmesi lazım.Hükümet sözde veya biçimsel olarak sağlamış olduğu iyileştirmeden yararlanıp, hem AB’yi hem ABD’yi tamamen etki altına almıştır. Psikolojik üstünlük sağlamıştır. AB de açıklamalarında ‘Yapılması gerekenler var ama önemli adımlar atıldı’ diyor. ABD’de aynı noktada. Özellikle MİT’in PKK ile görüşmüş olması onları çok etkiledi. Türkiye sağladığı bu üstünlükten yararlanıp şimdi öyle geliyor ki kara operasyonu hazırlığı içinde. Bu kara operasyonu ne ölçüde sonuç verir? MHP bunu çok arzuluyor. ABD evet derse Türkiye gidecektir. Kara operasyonundan sonra hala çözümsüzlük devam ediyorsa, huzursuzluk devam ediyorsa, yer yer bombalar patlıyorsa, Türkiye şapkasını önüne koyup düşünecek. Bu dönemde acı ilaç içilecek gibi görünüyor. Hükümet, kararını vermiş durumdadır. Kandil dağı bervaha edilecek. Oradaki insanlar bölgedeki Kürtler ile yakın ilişkide. 5 bin kişi evlere dağılıp, gizlenebilir. Türkiye’nin evleri tek tek arayacak hali yok. Artık istila olur, o kadarına gitmez. Ama Kandil Dağı efsanesi bitmiş olur. Kürt sorunu için yeni bir dönem başlar.”

Mevcut anayasa ile değişim kolay olmaz

Sizce açılımla bir şey değişmedi mi, devlet eski devlet mi hala sadece istihbarat toplamak için mi bu görüşmeler yapılıyor?

Bugün söz konusu olan kazanımların hiçbirisi, hukuki dayanağı olmayan olmayan fiili kazanımlardır. Bu fiili kazanımlara hukuki alt yapı hazırlanmamıştır ve bu yönde bir çaba yoktur. Devlet kendisine düşen görevleri bir türlü cesaretle, samimiyetle ve bu toplumsal sorunu çözmek adına adım atmadı atamıyor. Kürt sorununun çözümü için atılan adımları Başarısız buluyorum maalesef. Yüzeysel olarak kalıyor. Geçici bazı önlemler alıyor. Rahatlatıcı, psikolojik üstünlüğü sağlayıcı adımlar atıyor. Bu adımların hiçbir hukuki temeli yok. (Star Gazetesi)
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim