• BIST 115.685
  • Altın 166,627
  • Dolar 3,9501
  • Euro 4,8641
  • Kayseri : 22 °C
  • Ankara : 17 °C
  • İstanbul : 12 °C

İzzetbegoviç, AA Editör Masası'na konuk oldu

İzzetbegoviç, AA Editör Masası'na konuk oldu
İzzetbegoviç: ''(Başbakan Erdoğan) O sadece size değil, bütün İslamalemine ait bir şahsiyet''-''AA'nın Boşnakça yayını) Türkler her halükarda ve her şekilde Bosna'davarlıklarını sürdürmek zorundalar ve aynı zamanda Bo
Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi Üyesi Bakir İzzetbegoviç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan için "Başbakanımız" diyerek, Erdoğan'ın sadece Türkiye'ye değil, bütün İslam alemine ait bir şahsiyet olduğunu söyledi.

AA Editör Masası'na konuk olan İzzetbegoviç'i AA Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kemal Öztürk, Anadolu Ajansı'nın kapısında karşıladı.

Öztürk, İzzetbegoviç AA Editör Masası'nda soruları yanıtlamadan önce yaptığı konuşmada, "İslam dünyasının bilge kralı Aliya İzzetbegoviç'in oğlunu ağırlamaktan büyük onur duyuyoruz. 20. yüzyılın en büyük liderlerinden ve en büyük bilgelerinden birini görme fırsatımız maalesef olmadı. Ama şimdi kendisini gördüğümüzde, en az onun kadar heyecanlandık. Kendisini babasının bir yadigarı olarak bu Ajansta ağırlamaktan büyük şeref duyduk ve Bosna'nın Cumhurbaşkanı'nı görmekten ayrıca şeref duyduk" dedi.

Türk milletinin gönlünde İzzetbegoviç isminin ayrı bir yeri olduğuna işaret eden Öztürk, Türk milletinin bu ismi hiçbir zaman unutmayacağını söyledi.

Daha sonra, AA Editör Masası'na konuk olan İzzetbegoviç'e, yurt dışı ve Türkiye'den AA editörleri ve temsilcileri soru sorma imkanı buldular.

Saraybosna temsilcisinin Saraybosna'da güneşli bir gün yaşandığını belirtmesi üzerine İzzetbegoviç, "Burada kar var, ama karşılama çok sıcaktı" dedi.
Türklerin hissiyatının Bosnalılara karşı çok farklı olduğunun farkında olduklarını ifade eden İzzetbegoviç, kendisinin de ağır bir soyadı taşıdığı için çok büyük sorumluluk duyduğunu söyledi.

Saraybosna temsilcisinin Türkiye'deki ziyareti ile ilgili neler söyleyebileceğini sorması üzerine İzzetbegoviç, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ile bir araya geldiğini söyledi.

İzzetbegoviç, "Yarın da çok heyecanlı bir buluşmamız olacak. Sayın Türkiye Cumhuriyeti Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan ile İstanbul'da inşallah buluşacağız ve görüşeceğiz. Gördüğünüz gibi 'Başbakanınız' demedim, 'Başbakanımız' dedim. Çünkü o sadece size değil, bütün İslam alemine ait bir şahsiyet" diye konuştu.
Türkiye ile ekonomik ilişkilerin düzeyinin ivme kazanacağını umduğunu dile getiren İzzetbegoviç, iki ülke arasındaki bağların sadece duygusal ve kardeşlik bağları olmadığını, aynı zamanda halklar arasında kan bağı bulunduğunu söyledi.

İkili ilişkiler düzeyinde mevcut olan bu hissiyatın daha da üst düzeylere taşınması gerektiğini ifade eden İzzetbegoviç, ekonomik alanda da bunu destekleyerek güçlendirmek gerektiğini kaydetti.

İzzetbegoviç, "Bizim ziyaretimiz ikili ilişkilerimizde yeni bir sayfa açtıracaktır ve özellikle tarım alanındaki ilişkilerimiz yeni bir boyut kazanacaktır" dedi.

-AA'nın Boşnakça yayını

İzzetbegoviç, AA'nın Boşnakça yayını için, Türklerin her halükarda ve her şekilde Bosna'da varlıklarını sürdürmek zorunda olduklarını belirterek, "Aynı zamanda Bosna'daki medya alanında muhakkak Türk etkisi bir şekilde hissedilmeli" dedi.
AA Editör Masası'nda soruları yanıtlayan İzzetbegoviç, AA Saraybosna temsilcilisinin, Anadolu Ajansı'nın Boşnakça yayınının yakında başlayacağını hatırlatarak, Boşnakça servisinde çalışacaklara hangi tavsiyelerde bulunabileceğini sorması üzerine, Bosna Hersek'te profesyonel ve iyi medyaya büyük ihtiyaç duyduklarını söyledi.
İzzetbegoviç, "Türkler her halükarda ve her şekilde Bosna'da varlıklarını sürdürmek zorundalar ve aynı zamanda Bosna'daki medya alanında muhakkak Türk etkisi bir şekilde hissedilmeli" dedi.
Cumhurbaşkanı İzzetbegoviç, Bosna Hersek'in doğu ve batı arasında önemli bir yer teşkil ettiğini belirterek, dünyanın Türkiye'nin bulunduğu bu coğrafyasından iyi haberler duymak istediklerini kaydetti.
Bosna'dan dünyaya olumlu ve gerçek haberleri gönderecek olan bir ajansa da ihtiyaçları olduğunu vurgulayan İzzetbegoviç, hiç şüphesiz Anadolu Ajansı'nın bu iki hususu başarıyla yerine getireceğini söyledi.
Bosna mücadelesinin Türkiye'de duyulmasında en aktif rol oynayan isimlerden biri olan Hakan Albayrak'ın Bosna Hersek'te Dayton'dan kaynaklanan problemlerin devam ettiğini belirterek, zaman zaman bazı Hırvatların da ayrı bir entite için mücadele verdikleri yönünde duyumlar olduğunu, bu konuda ne kadar ciddi bir tehlike bulunduğunu sorması üzerine, İzzetbegoviç, Bosna Hersek'teki bazı Hırvat siyasetçilerin seçimden önce üçüncü entite konularını bir siyaset malzemesi olarak istismar ettiğini söyledi.
Dayton Antlaşması'na göre Bosna'da iki entitenin söz konusu olduğuna işaret eden İzzetbegoviç, üçüncü bir entitenin söz konusu olamayacağını düşündüğünü kaydetti.
Hırvatlar ve Boşnakların halk olarak iç içe yaşadığına dikkati çeken İzzetbegoviç, "Üçüncü entite oluşturulması için Allah muhafaza savaş gerekecektir. O da imkansız görünüyor" dedi.

Hırvatların Boşnaklardan üç veya dört misli daha küçük bir topluluk olduğuna dikkati çeken İzzetbegoviç, Boşnaklar olarak Hırvatların kendilerini daha rahat hissedebilmeleri için yapılması gereken şeyler konusunda çalışmaları gerektiğini söyledi.

Boşnakları ve Hırvatları temsil eden partilerin bu ay içerisinde bir toplantı gerçekleştireceklerini ifade eden İzzetbegoviç, bu toplantıda sorunları ele alacaklarını bildirdi.

-"Tek hedefim var, Bosna'yı daha güzel bir şekilde temsil etmek"-

Mart ayı başı itibariyle Cumhurbaşkanlığı Konseyi Başkanı olacağı hatırlatılarak, öncelikli gündem maddelerinin ne olduğunun sorulması üzerine İzzetbegoviç, 10 Mart tarihinden itibaren başkanlık görevine geleceğini ifade ederek, "Benim tek hedefim var, Bosna'yı daha güzel bir şekilde temsil etmektir. Özellikle dünya çapında Bosna Hersek'e yardım etme konusunda yeni bir ortam yaratabilme seçenekleri üzerinde çalışacağım" dedi.

Bosna-Hersek konusunun dünya kamuoyunu artık epey yorduğunu dile getiren İzzetbegoviç, dünya liderleriyle görüşerek sorunun çözümünde yeni bir enerji ve irade ortaya konmasını sağlamaya çalışacağını söyledi.

Bosna Hersek'in normal bir devlet olmak için çok az bir mesafesi kaldığına işaret eden İzzetbegoviç, en önemli şey olan halklar arasındaki nefretin yavaş yavaş kaybolduğunu ve durumun daha normal hale geldiğini söyledi.
Devlet içerisinde hayata geçirilen reformlarda çok başarılı olduklarını ifade eden İzzetbegoviç, NATO'ya üye olmalarının ve ekonomi alanında atılacak adımların bu normalleşmeyi hızlandıracağını belirtti.
En zor dönemi geride bıraktıklarına işaret eden İzzetbegoviç, bütün dikkatleri ile ekonomiye yoğunlaşacaklarını ve bu nedenle Türkiye'yi ziyaret ettiğini kaydetti.

Türkiye'deki görüşmelerinin bu konuda ümit verici olup olmadığının sorulması üzerine İzzetbegoviç, şunları kaydetti:
"Kesinlikle, çünkü global düzeyde ekonomik kriz sürerken Türkiye küçük bir ekonomi mucizesi oldu. Dünyadaki bütün ekonomi verileri düşerken Türkiye'deki veriler hızla artmakta. İnanılmaz başarılı bir yönetiminiz söz konusu. Bizim için önemli olan o kadar başarılı bir yönetimin Bosna'ya çok olumlu bakması. Bu yönetim Bosna'daki ekonomik problemleri küçük parmağını bile kıpırdatsa çözebilir."

-AA'nın Boşnakça yayını 11 Mart'ta-

AA Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kemal Öztürk, AA'nın Boşnakça haberlerinin deneme yayınlarının yapıldığı internet sitesini İzzetbegoviç'e tanıtarak, "İnşallah sizin uğurlu ellerinizle 11 Mart'ta bunu yayına sokacağız. Şu anda deneme yapıyoruz. Ama 11 Mart'ta bu internet sitesinden bütün Bosna'ya yayın yapacağız. Haber, fotoğraf, görüntü yayımlayacağız" dedi.

Bosna Hersek'teki karar alma mekanizmaları ve Türkiye ile yapılacak işbirliğine ilişkin soru üzerine İzzetbegoviç, karar alma mekanizmaları konusundaki sorunları en düşük seviyeye indirmeleri gerektiğini kaydetti.
Bosna-Hersek'in doğal kaynaklar yönünden çok zengin olduğunu belirten İzzetbegoviç, turizmi, enerjiyi, altyapıyı ve tarımı geliştirecek yatırımlara ihtiyaçları olduğunu söyledi.

Avrupa Birliği'nde yaşanan krizle ilgili soru üzerine İzzetbegoviç, "Avrupa Birliği'nde bazıları israf yaptığı için kriz ortaya çıkmıştır. Nitekim Avrupa bu problemi çözecektir. Ama bunu da bilmemiz lazım: Hayatın kaynakları ve enerji artık Avrupa'da değil Asya'da. Türkiye örneğinde olduğu gibi. İslam ülkelerindeki durum değerlendirildiğinde son 50 yıl içerisinde muhteşem bir şahlanış var. Sonra Çin, Hindistan..." diye konuştu.

Avrupa'da 500 milyon eğitimli insan olduğuna işaret eden İzzetbegoviç, Avrupa'nın ciddi bir geleneğe sahip olduğunu ve iflasının söz konusu olamayacağını, kolay kolay çökmeyeceğini söyledi.
Mostar'daki etnik sorunların sorulması üzerine de İzzetbegoviç, Mostar'da sorunların zaman geçtikçe azaldığını, burada Hırvatların Boşnaklar üzerinde, Boşnakların da Hırvatlar üzerinde egemenlik kurmasına izin vermeyeceklerini dile getirdi.

-İzzetbegoviç, AA Haber Akademisi'ni gezdi-

AA Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kemal Öztürk ile AA Haber Akademisi'ni de gezen İzzetbegoviç, öğrencilerle bir araya geldi.
Öğrencilere başarılar dileyen İzzetbegoviç, siyasetçiler ve gazetecilerin hemen hemen aynı sorumluluklara sahip olduğunu söyledi.
İzzetbegoviç, "Siyasetçilerin ve gazetecilerin yaptıkları hatalar ve olumsuzluklar bütün halkları etkileyebilir. Acı bir savaş vardı Balkanlar'da, nitekim bu savaş neden çıktı? Kötü gazeteciler ve siyasetçilerden dolayı çıktı" dedi.
Daha sonra İzzetbegoviç'e bir AA Haber Akademisi öğrencisi tarafından çiçek takdim edildi.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim