• BIST 110.932
  • Altın 175,132
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • Kayseri : 1 °C
  • Ankara : 5 °C
  • İstanbul : 11 °C

KABAK ÇEKİRDEĞİNE KAYSERİ ŞEKER DESTEĞİ

KABAK ÇEKİRDEĞİNE KAYSERİ ŞEKER DESTEĞİ
Kabak çekirdeğine Kayseri Şeker’in 10 TL tavan fiyat açıklaması Üreticilerin yüzünü güldürdü.

KABAK ÇEKİRDEĞİNE KAYSERİ ŞEKER DESTEĞİ

Kabak çekirdeğine Kayseri Şeker’in 10 TL tavan fiyat açıklaması Üreticilerin yüzünü güldürdü.

Pancar çiftçilerinin Şeker pancarı ürünü dışındaki ürünlerinin de değerlendirilmesi adına Kayseri Şeker’in 2015 sezonunda Kabak çekirdeği alımı yapacağını  duyurması nedeniyle Tomarza İlçesindeki Kabak çekirdeği alım kampanya açılışı  kabak çekirdeği üreticilerinin yoğun ilgisi altında adeta borsa açılışı havasında gerçekleşti.

Kabak çekirdeğine Başkan Akay’ın 10 TL tavan fiyat açıklaması üreticilerin yüzünü güldürürken, Kabak Çekirdeği sezonunun  tavan fiyat ile açılması, Türkiye’de bir ilk olması nedeniyle üreticiler ve Kabak çekirdeği sektörünün ilgisinin de Tomarza’daki kampanya açılışına çevrilmesini sağladığı  belirtildi.

Şeker Pancarı tarımında sektöründe güçlü kuruluş olan Kayseri Şeker’in daneli ürünlerin değerini kazanması  için kurmaya başladığı Lisanslı depolar, arazi ıslahı, Toprak analizi, Özel organik gübre temini, Coğrafi şartlara uygun pancar tohumu  Ar-Ge çalışmaları konularında öncülüğü yanısıra, Silajlık Mısır, Kabak çekirdeği, ayçekirdeği, ürünlerinin değerlenmesi için alımlar yapması  sonucunda bölgedeki Tarım sektörünün canlanmasına sağladığı katkılarla  çiftçinin umudu haline gelmeye başladı.

Kayseri Şeker Tomarza Toprak Analiz Laboratuvarı önünde yapılan Kabak çekirdeği alımı kampanyası açılışına; Kayseri Milletvekili Yaşar Karayel, Kaymakam Engin Uysal, Belediye Başkanı Fahrettin Işık, Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Turhan Özer, Tomarza Kabak çekirdeği Üreticileri Birlik Başkanı Metin Karalar, Kayseri Şeker  Fabrikası Yönetim Kurulu Üyelerinden Hurşit Dede, Abdulkadir Güneş, Kayseri Şeker Fabrikası Genel Müdürü Levent Benli, İlçe Protokolü ve Kayseri Şeker yöneticileri, Damızlık Sığır yetiştiricileri birliği yöneticileri ile Tomarza, Develi ve Talas bölgelerinden  Kabak çekirdeği üreticileri katıldılar.

Kampanya açılışında konuşan Kayseri Milletvekili Yaşar Karayel; Kayseri Şeker’in öncelikle Tomarza’ya üç ay önce toprak analiz laboratuvarını açması, şimdi de Kabak çekirdeği işine destek vermesi bizleri memnun etmiştir. Çiftçinin el emeği göz nurunun değerini bulmasına sağladığı katkılardan dolayı Başkanımız Hüseyin Akay ve ekibine teşekkür ediyorum. Ayrıca  Çiftçilerimizin  de kabak çekirdeği üretiminde Devletin “iyi ürün” desteği verildiğini bilmelerini, bu konuda Birlik Başkanlarımız ve Ziraat Odası başkanlarımız bu işin takipçisi olmalarını diliyorum dedi.

Kaymakam Engin Uysal; Kabak çekirdeği alımının kampanyasının Kayseri Şeker gibi güçlü bir kuruluşumuz tarafından desteklenmesinden dolayı memnunuz hizmetlerinin devamını bekliyoruz. Kurumsallaşma adına Kayseri Şeker’in girişimlerini takdirle karşılıyoruz. Ayrıca Kültür Bakanlığımızın katkılarıyla Kabak çekirdeğimizin tanıtımını amaçlayan filmin çekimi yaptırılmış olup yakında izleyicilerle buluşacağının müjdesini de belirtmek isterim dedi.

Belediye Başkanı Fahrettin Işık; Kayseri Şeker’in vereceği taban ve tavan  fiyat ile kabak çekirdeği piyasası oluşacaktır. Bundan sonra çiftçimizin kabak çekirdeğimizi satamayacağız diye sorunu olmayacağına inanıyorum. Bundan sonra Kabak çekirdeğinin borsa fiyatlarını Tomarza belirleyecektir dedi.

Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin  Akay;Kayseri Şeker olarak çiftçilerimizin bütün ürünlerine katma değer katmak istiyoruz . Bu çerçevede atacağımız adımların bölgedeki çiftçinin gelirine katkı sağlayacağına inanıyoruz. Kayseri şeker  bünyesinde ilk defa böyle bir çalışma yapılmaktadır. İşe Bismillah deyip başlıyoruz

2015 yılı kabak çekirdeği alımının  kampanya açılış fiyatını  400 hekto litreye göre 10 TL tavan fiyat olarak açıklıyoruz .Alımı yapılan Kabak çekirdeğinde ödemelerin toplam bedelin % 25’inin peşin olarak ödeneceği ve kalanı bedel ise 45 gün vade ile ödenecektir. Kabak çekirdeği alımında izleyeceğimiz yol bize çekirdeğini satmak isteyenlerin özellikle  Kabak birliği üyesi ya da kayseri pancar ekicileri kooperatifi  üyesi olması yanında  üreten çiftçi olmasına önem vererek üretene ve çiftçiye hizmet etmek istiyoruz. Çiftçilerimize  hayırlı olmasını diliyorum.

Kabak çekirdeği piyasasının Kayseri Şeker’in katkılarıyla taban fiyatı oluşmasına katkı sağlayacağını ümit ediyoruz. Bu çalışmaların çiftçi lehine gelişmesini bekliyoruz. Ayrıca  Kabak Çekirdeği üretiminin yapıldığı Tomarza İlçemize Kabak çekirdeği Borsasını kazandırmak işitiyoruz dedi.

Tomarza Kabak çekirdeği Üreticileri Birlik Başkanı Metin Karalar; Kayseri Şeker’in alternatif ürün arayışı esnasında Kabak çekirdeği teklifimize sıcak bakması sonucunda üreticilerimize büyük katkı sağlanmıştır. Katkılarından dolayı Başkan Hüseyin Akay ve Kayseri Şeker  yöneticilerine teşekkür ediyorum.Çiftçilerimiz arasındaki Kayseri Şeker’e olan güven sayesinde Kayseri Şekerin bu işe el attığını duyan çiftçilerimizden iki günde 450 üretici  Birliğimize başvuruda bulunmuştur bu taleplerin artacağına inanıyoruz dedi.

İlçe Müftüsü tarafından yapılan kampanya açılış duası sonrasında ilk ürün analizi yapıldı. Ahmet Bozdoğan’ın ürünü bir litresi 415 gram olarak günün en yüksek değerine sahip kabak çekirdeği ilan edildi. Üreticilerin  ürünlerini sergiledikleri stantlar tek tek gezilerek üreticilerden bilgi alınması sonrasında bir avuç kabak çekirdeği sağlıktır diyerek herkes eline birer avuç kabak çekirdeği alarak hep birlikte çitlediler.

Kabak çekirdeği üreticisi çiftçilerden bazılarının görüşleri: Cücün Köyünden Adem Sarıduman;  kabak çekirdeği  ürünü buğday ve çavdara göre daha iyi kar sağlıyor. Kayseri Şeker’den daha çok beklentilerimiz  olacaktır. İncili köyünden Muhammet Öztürk; Kabak çekirdeği masrafı kurtarıyor. Üretimden memnunuz. Akdere Köyünden Halil İbrahim Koca; 20 yıldan beri Kabak çekirdeği üretimi yapmaktayım. Geçen yıl Kabak çekirdeğini 8.5-9 TL den sattım.Kapıkaya köyünden Rıfat Kahraman; geçen yıl 8 TL ye verdik sürekli, çerçeveli çekirdek cinsinin ekimini yapmaktayım. Bu sene 10 ton çekirdek elde ettim. Bu organizasyonun kabak çekirdeği üreticisine katkısı olacağına inanıyorum dediler.

 
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim