• BIST 95.852
  • Altın 190,976
  • Dolar 4,6622
  • Euro 5,4311
  • Kayseri : 21 °C
  • Ankara : 20 °C
  • İstanbul : 22 °C

Kamu Çalışanlarının Toplu Sözleşmeye Kavuşmaları İçin kanun Hazırlıkları Sürüyor

Kamu Çalışanlarının Toplu Sözleşmeye Kavuşmaları İçin kanun Hazırlıkları Sürüyor
TOPLU SÖZLEŞMENİN TARAFLARININ KİM OLACAĞI BİLMECESİ HENÜZ ÇÖZÜLEMEDİ…
BEM-BİR-SEN GENEL BAŞKANI MÜRSEL TURBAY:

“KAMUDA GENEL VE TEK BİR SÖZLEŞME İMZALANMASINA KESİNLİKLE KARŞIYIZ”

“ YEREL YÖNETİMLERDEKİ SÖZLEŞME TÜRÜ KURUM SÖZLEŞMESİ OLMALIDIR”

“HÜKÜMET HİZMET KOLLARINI KALDIRARAK BÜTÜN KURUMLARDA ÖRGÜTLENMİŞ TEK DÜZEY SENDİKAL YAPI İSTEMEKTEDİR, BUNU ASLA KABUL EDEMEYİZ”12 Eylül referandumu ile birlikte anayasal zemine oturan kamu çalışanlarının toplu sözleşme yapabilme hakkına ilişkin yasal düzenleme çalışmaları devam ediyor.

Ancak hazırlık aşamasında dahi hükümet ile konfederasyonlar ve yetkili sendikalar arasında görüş ayrılıkları doğdu.

Özellikle yapılacak olan toplu sözleşmenin tarafları ve toplu sözleşmenin türü konusunda sendikalar ile hükümet arasında ciddi ayrılıklar oluştu.

Konuya ilişkin olarak tepkilerini dile getiren yerel yönetim hizmet kolunun yetkili sendikası Bem-Bir-Sen Genel Başkanı Mürsel Turbay, kamuda genel ve tek bir sözleşme imzalanmasına ve sözleşmenin sadece konfederasyonlar tarafından yapılmasına karşı olduklarını, yerel yönetimlerde mutlaka kurum sözleşmesi yapılmasını ve muhatabın yetkili sendika olması gerektiğini söyledi.

Hazırlıkları devam eden toplu sözleşme kanununda özellikle hükümetin kamuda genel ve tek bir sözleşmeden yana tavır belirlediğine dikkat çeken Mürsel Turbay, “Bu pratikte de mümkün değildir. Hele yerel yönetimlerde bu uygulamanın pratiği hiç yoktur. ILO Sözleşmeleri ve uluslar arası normlar ortadadır. Kaldı ki belediyeler ve il özel idarelerinin bütçeleri özeldir.

Eğer siz bu yasal düzenleme ile hayırlı bir iş yapacaksanız, yerel yönetimlerdeki bağlı şirketlerde çalışanlara ve kamudaki taşeron firmaların çalışanlarına sendikal hak verin.

İşte o zaman tüm taşeron firmalara tek tip toplu sözleşme yapabiliyor musunuz görelim.

Ama onun haricinde kurumların kendi idari yapılarına göre toplu sözleşme türlerinin belirlenmesini, yerel yönetimlerde ise mutlaka işyeri sözleşmesi yapılmasını arzu ediyoruz. Buralarda da tarafın kesinlikle yetkili sendika olmasını istiyoruz” dedi.

Yine hazırlanmakta olan yasa ile toplu sözleşmenin kapsamının daraltılmak istendiğini kaydeden Turbay sözlerini şöyle sürdürdü:

“ Hazırlıkları sürdürülen yeni yasada toplu sözleşmenin kapsamı anayasal düzenleme doğrultusunda mali ve sosyal haklarla sınırlandırılmak isteniyor. Oysa kamu çalışanı için toplu sözleşme düzeni sadece mali ve sosyal haklar demek değildir. Kamu görevlilerini ilgilendiren bütün konular toplu sözleşmenin kapsamında olmalıdır.

Öte yandan toplu sözleşmede tarafın yetkili konfederasyon olması yönünde teklifler bulunmaktadır. Bize göre bu doğru bir uygulama değildir. Yetkili sendikaların “yetkisiz ve etkisiz” hale getirilmesi demek olacaktır. Yetkili konfederasyon yetkisini kaybettiğinde, sizin yetkili sendika olmanız bir işe yaramayacaktır. O yüzden hizmet kolu sözleşmesi ve kurum sözleşmesi gereklilik arzetmektedir.

Öte yandan yerel yönetim hizmet kolunda bulunan üç sendika olarak bu konuda mutabakat sağlamış durumdayız. Yani her üç sendikada kurum sözleşmesi istiyor ve sözleşmenin tarafının yetkili sendika olması konusunda hemfikirdir.”

“HİZMET KOLLARINI KALDIRIP TEK DÜZEY SENDİKAL YAPILANMA İSTENİYOR”

Hazırlıkları sürdürülen metinlerde kamu kesimi temsilcilerinin hizmet kollarının kaldırılmasını ve bütün kamu kurumlarında örgütlenmiş tek düzey sendikal yapılanma istediklerinin altını çizen Bem-Bir-Sen Genel Başkanı Mürsel Turbay, “ Bu dile getirilmesi dahi kamu sendikacılığı açısından son derece sıkıntılı bir durumdur. Uluslar arası normlar ve dünya sendikacılığı örnekleri ortada iken böyle bir durumu değil yazılı metin haline getirip kanunlaştırmak, konuşmak bile hicap vericidir” dedi.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim