• BIST 110.932
  • Altın 175,230
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • Kayseri : 4 °C
  • Ankara : 6 °C
  • İstanbul : 12 °C

Kasım Ayı Meclis Toplantımızı KTO ve KTB İle Ortak Yaptık

Kasım Ayı Meclis Toplantımızı KTO ve KTB İle Ortak Yaptık
Odamız Kasım ayı olağan meclis toplantısını Kayseri Ticaret Odası (KTO) ve Kayseri Ticaret Borsası (KTB) ile 21 Kasım 2011 tarihinde KTO toplantı salonunda ortak yaptık.
Toplantıda birer konuşma yapan KTO Meclis Başkanı Bekir Adıyaman ve KTB Meclis Başkan Vekili Hüdaverdi Özdemir’in ardından konuşan KAYSO Meclis Başkanı Nureddin Okandan, Kayseri Ticaret Odası’na geçmiş olsun dileklerini ileterek, Türk hukuk ve adalet sisteminin en doğru kararı vereceğine inandıklarını söyledi.

2011 yılında, Arap ülkelerindeki siyasi krizlerle Amerika ve Avrupa’da ki ekonomik krizlerin doruk noktaya çıktığını açıklayan Meclis Başkanımız Okandan, bu ülkelerin bizim dış ticaretimizi yakından ilgilendirdiğini, dolayısı ile Türkiye olarak hem pazarlarımızı hem de ürün çeşitliliğimizi artırmamız gerektiğini söyledi.

Ülke olarak hem istihdam artışında hem de büyümede iyi bir ivme yakaladığımıza dikkat çeken Okandan, bu ivmenin devam ettirilebilmesi için 2012 yılında yatırımların devam etmesi ve iç pazarın hareketli tutulması gerektiğini belirtti.

Okandan, önümüzdeki dönem hazırlanacak teşvik sisteminde şehrimizin topyekun kalkınabilmesi için hem ilçelerimizin hem de sektörlerimizin dikkate alınması gerektiğini vurgulayarak, firmaların bundan sonraki süreçte hem markalaşmaya hem de ölçeklerini büyütmeye önem vermeleri gerektiğini sözlerine ekledi.

Meclis başkanlarının konuşmalarının ardından kürsüye gelen KTO Başkan Vekili M. Asaf Mehmetbeyoğlu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun Kilci'nin tutuklanması nedeniyle KTO'ya geçmiş olsun dileğinde bulunduğunu belirterek, Kilci'nin tutuklanmasından sonra desteklerini esirgemeyen ve birleştirilmiş Meclis toplantısına katılan herkese teşekkür etti.

Kayseri Ticaret Borsası Başkanı Şaban Ünlü ise, 2011'in iyi sayılabilecek bir şekilde geçtiğini, ancak 2012'den bazı endişeleri olduğunu ifade ederek, "Yeni yılda kredi faizlerinin yükseleceğinden endişeliyiz. Esnafımız buna göre bir B planı hazırlamalı" dedi.

Son olarak kürsüye gelen KAYSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Boydak, KTO Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Ali Kilci'nin tutuklanması nedeniyle, KTO Meclis üyelerine "Geçmiş olsun" dileğinde bulunarak, "Türk adaletine güvenimiz sonsuz. Kilci başkanımızın en kısa sürede aramıza katılacağını ümit ediyorum. 14 yıldır Kayseri iş dünyasına hizmet etmiş bir ağabeyimizin aramıza tekrar döneceğinden kuşkumuz yok" diye konuştu.

2011 yılının Türkiye ve Kayseri için pek çok açıdan olumlu geçtiğini bildiren Boydak, dünyadaki olumsuzluklara rağmen Türkiye’nin geçmişte aldığı tedbirler sayesinde çok daha rahat bir konumda olduğunu belirterek bu rahatlığın işadamlarını rehavete sürüklememesi gerektiğini söyledi.

Başkan Boydak, Kayseri’de ki çeşitli verilere bakıldığı zaman geçen yıla göre bu yıl pozitif bir ivmenin olduğunu belirterek Kayseri iş dünyasına teşekkür etti.
Son zamanlarda Kayseri'deki birçok fabrika ve işyerinin verdiği eleman ilanlarının sayısında artış gözlendiğini ifade eden Boydak, bunun da Kayseri'nin ticari hareketliliğinin bir göstergesi olduğunu söyledi.

Başkan Boydak, hükümetin, 2011 yılında borçların yeniden yapılandırılmasıyla ilgili bir çalışma yaptığını ve bu çalışmanın birçok sanayici ile işvereni rahatlattığını belirterek, şöyle devam etti: "2011 yılında enflasyonda bir artış söz konusu olsa da, aynı şekilde finansman maliyetlerinde de bir artış var. İhracatta bir önceki yıla göre daha iyi bir noktaya geldik. Sanayi Odası olarak Kayseri'nin ihracat rakamlarının 1 milyar doların üzerine çıktığını söylediğimizde, kimse bize inanmıyordu, ancak şu an ihracat rakamımız 1,5 milyar dolara ulaştı” dedi.

Kayseri iş dünyasına bir takım tavsiyelerde bulunan Boydak, “Bütün bu güzel gelişmelere rağmen, hem Türkiye hem de Kayseri olarak 2012 yılında temkinli olmalıyız. Kısa vadeli borçlanmayı unutup, uzun vadede borçlanmalıyız. Hepimizin bildiği gibi firmaları borç batırmaz, firmaları batıran, kısa vadeli nakit ihtiyaçlarıdır. Bu nedenle 2012'de daha rahat olmamız için, uzun vadeli borçlanmayı tercih etmeliyiz. 2012 bir imtihan yılı. Temkini elden bırakmamız gereken bir yılı yaşacağız" diye konuştu.

Türkiye'nin 2011'de bir genel seçim geçirmesine rağmen tüm dünyadan artı puan aldığını ifade eden Başkan Boydak, Kayseri’nin de Türkiye’ye paralel olarak geliştiğini ve bir takım özel kuruluşların yaptığı araştırmaya göre Anadolu’da üçüncü il konumuna geldiğini belirterek, firmalarda cirolarla birlikte karlılık oranlarının çok büyük önem arz ettiğini söyledi.

Kayseri Serbest Bölgesi’ne bu dönem biraz daha ağırlık vereceklerini ve buraları canlandıracaklarını açıklayan Başkan Boydak, Kayserili işadamlarının Kayseri Serbest Bölge’den gerek üretim gerekse ticaret olarak yararlanabileceklerini belirtti.

Başkan Boydak, Kayseri’nin en borçlu iller arasında yer almasının ve mevduatının az olmasının bir kısım çevreler tarafından ifade edildiği gibi Kayseri açısından kötü bir durum olmadığını belirterek, “Demek ki Kayserili işadamları kendi kaynaklarını kullandığı gibi dışarıdan gelen kaynakları da kullanmasını becerebiliyor anlamı çıkıyor. Tabii ki şirketlerimiz öz kaynak ve yabancı kaynak oranlarına dikkat edecekler ama yabancı kaynak kullanarak ta işlerimizi geliştirebiliyoruz. Burada yanlış bir kanaat uyanmaması gerekiyor. Tasarrufta önemli bizim için. Ülke olarak tasarruf edemediğimiz için cari açık veriyoruz” şeklinde konuştu.

Başkan Boydak, 2012 yılında Türkiye’den daha hızlı büyüyen bir Kayseri hayal ettiğini, bunu da başaracak güçte olduklarını belirterek, markalaşma faaliyetlerinin şehrimiz açısından önemli olduğunu, benzer illere göre iyi durumda olduğumuzu ancak daha yeni yeni markalara ihtiyacımız olduğunu sözlerine ekledi.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim