• BIST 117.110
  • Altın 168,129
  • Dolar 3,9332
  • Euro 4,8403
  • Kayseri : 13 °C
  • Ankara : 10 °C
  • İstanbul : 7 °C

KATİLİNİ AFFETTİ

KATİLİNİ AFFETTİ
MAZLUMDER Kayseri Şubesinin düzenlediği SON DİRENİŞÇİ (SULTAN ABDÜLHAMİT HAN) konulu konferans yoğun bir katılım ile 28 Şubat 2014 Cuma akşamı Hunat Kültür Merkezi Salonunda yapıldı.

Araştırmacı yazar Vedat SAĞLAM’ın konuşmacı olduğu konferansa ilgi oldukça yoğundu. Dinleyiciler içinde üniversite gençliğinin çoğunlukta olması sevindirici bir durumdu.

Programın başında MAZLUMDER Kayseri Şubesinin 2 yıllık faaliyetlerinin tanıtıldığı sinevizyon gösteriminin ardından MAZLUMDER Kayseri Şube başkanı Ahmet TAŞ’ın selamlama konuşmasına müteakip sözlerine başlayan araştırmacı yazar Vedat SAĞLAM, 1 saati aşan zaman diliminde Osmanlının son imparator’u sultan 2. Abdülhamit Han’ın hayatını, mücadelesini, ülkeye ve İslam dünyasına yaptığı hizmetleri anlattı.

Sultan 2. Abdülhamit Han’ın ummadık bir zamanda şartların zorlaması sonucu ve beklemiyorken Jön Türklerin talebiyle hükümdarlığı kabul ettiğini söyleyen Vedat SAĞLAM, onun razı olmamasına rağmen Jön Türklerin zorlamasıyla Osmanlı devletinin 93 harbine girmek zorunda kaldığını, savaştan büyük zararlara uğrayarak çıktığını dile getirdi.

93 harbinden sonra ülke yönetiminde hâkimiyeti ele alan Abdülhamit Han’ın 33 yıl süren hükümdarlığı döneminde ülkesini savaştan uzak, ince bir diplomasi ile yönettiğini, zamanında Yunan harbinin kazanıldığını, ilmin, sanat’ın, eğitim’in, savunmanın, tarım ve bayındırlığın gelişmesi için büyük atılımlar yapıldığını, Ermeni isyanlarının bastırıldığını, Hicaz Demiryolunun yapıldığını, ülkenin geleceğini emanet edecek zinde ve donanımlı bir gençlik yetiştirmek için büyük atılımlar gerçekleştirildiğini söyledi.

Sultan 2.Abdülhamit döneminde yapılan yatırımlardan çok rahatsız olan Batılıların ve Siyonistlerin Osmanlı içindeki İttihatçılar dahil azınlık grupları ona karşı kışkırttıklarını bunda siyaset bilmez, ufuk yoksunu ittihatçıların katkılarının çok olduğunu söyleyen Vedat SAĞLAM, Ermeni komitacıların Edward JORİS adlı bomba uzmanını kullanarak Abdülhamit Han’ı öldürmek istediklerini, bir Cuma selamlığı sırasında patlatılan bomba sonucunda 26 Osmanlı insan ve askerinin öldürüldüğünü dile getirdi.

Sultan Abdülhamit Han’ın yakalanan JORİS adlı ermeni bombacı katili affederek ömür boyu maaş bağlayıp Avrupa’ya gönderdiğini ve onunda Avrupalı Ermenilerin Osmanlı aleyhindeki tüm faaliyetlerini Abdülhamit Han’a aktardığını söyleyen SAĞLAM, bu yönüyle de Abdülhamit Han’ın çok ince ve ülkesi lehine başarılı işler yapan bir siyasetçi olduğunun ortaya çıktığını söyledi.

Sultan Abdülhamit Han’ın Osmanlının son imparatoru olduğunu söyleyen yazar Vedat SAĞLAM, şahsi hırsları ile onu hükümdarlıktan indiren ittihatçıların 10 yıl içinde Osmanlıyı batırdıklarını ve onu görevden aldıklarına çok pişman olduklarını bildirdi.

1.5 saate yakın ilgiyle takip edilen sunumun ardından yazar Vedat SAĞLAM, katılımcılar için Son direnişçi kitabını imzaladı, MAZLUMDER Kayseri Şube yöneticilerine teşekkür etti.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim