• BIST 95.935
  • Altın 191,216
  • Dolar 4,6855
  • Euro 5,4589
  • Kayseri : 25 °C
  • Ankara : 27 °C
  • İstanbul : 26 °C

Kayseri Ak Parti Milletvekili Prof.Dr.Pelin Gündeş Bakır Röportajı

Kayseri Ak Parti Milletvekili Prof.Dr.Pelin Gündeş Bakır Röportajı
www.kayserinews.com'a çok önemli açıklamalar yapan Prof.Dr. Pelin Gündeş Bakır röportajı
Sayın Vekilim Röportajımıza Başlarken Bize Kendinizden Bahseder misiniz?

-Kayseri'li bir ailenin kızıyım. 1972 yılında İstanbul’da doğdum.Kadıköy Anadolu Lisesi’ni bitirdim. İngiltere'de İnşaat Mühendisliği alanında Imperial College’dan Diploma ve Londra Üniversitesi’nden‘beton yapılar’ dalında Master dereceleri aldım.Yüksek Lisansımı tamamladıktan sonra 6 sene özel sektörde statik proje müellifi ve şantiye şefi olarak çalıştım. 1995 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Doktora çalışmama başladım. 2000-2001 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri Acil Durum Yönetimi Başkanlığından ‘afet yönetimi’ ve ‘deprem’ konularında eğitim aldım. 2002 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi'nde ‘deprem mühendisliği’ alanında Doktora çalışmamı tamamladım.2004'te İstanbul Teknik Üniversitesi’nde‘deprem mühendisliği’ ve ‘yapı mühendisliği’ dallarında Doçent, 2010 Nisan ayında ise İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Profesör oldum. İstanbul Teknik Üniversitesi'ndeki tam zamanlı görevimin yanı sıra Boğaziçi Üniversitesi'nde ve Almanya'da Berlin Teknik Üniversitesi'nde yarı zamanlı olarak ders verdim. Evliyim ve iki çocuk annesiyim.

Pelin Hanım Siyaset mi Zor Akademisyenlik mi ?

-Akademisyenlik daha zor. Hakikaten gerçek anlamda bir bilim insanı olmak istiyorsanız çok zor ve meşakkatli bir süreçten geçiyorsunuz.Size ve topluma geri dönüşümü daha uzun yıllar alıyor. Sosyal tatmin yönü siyasetten çok daha zayıf. İşin şöyle bir yönü de var: belki siyaset benim kişiliğime uygun olduğu için daha kolay geliyordur.İnsanlara yardım etmeyi seviyorum. Bu yüzden siyaset bana büyük bir mutluluk veriyor. Doğru yerde olduğuma inanıyorum.Şartlar beni yormuyor, devamlı insanlarla iletişim halindeyiz.Üniversite hocası olduğunuz zaman, sadece öğrencilerinize hizmet veriyorsunuz. Siyasette ise toplumun her katmanından insana ulaşma imkanı buluyorsunuz. Onların dertlerine çare bulma imkanınız var.Ayrıca, üniversite hocası iken 2002’den önce dış politikadaki zafiyetlerimize çok üzülüyordum. Londra’da okurken Bosna savaşı devam etmekteydi. Türkiye’de basın, Bosna savaşını sansürleyerek veriyordu ama İngiliz gazeteleri vahşeti tüm açıklığı ile gösteriyordu. Biz o yıllarda Bosnalı Müslüman kardeşlerimize Türkiye olarak yeterli miktarda yardım yapamadık. Bu durum, yani eli kolu bağlı olmak beni ziyadesiyle üzmüştü.Şu anda Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi üyesiyim. Bu platformda bütün dünyadaki zulüm gören, zor durumda olan, haksızlığa uğrayan Müslüman kardeşlerimize ulaşabilme ve yardım etme imkanınım var.Siyaset bu yüzden beni daha çok tatmin ediyor.

Ak Partinin Kayseri İçin Çalışmalarından Bahseder misiniz?

-Kayseri'li hemşehrilerimizle sürekli iç içeyiz. Milletvekili seçildikten sonra Kayseri’de ev tuttum. Perşembe günü Ankara’da meclis tatil olduktan sonra Kayseri’ye geliyorum. Her hafta, Pazartesi sabahına kadar ailemle birlikte Kayseri’de oluyoruz. Şehit ailelerimizin evlerini ziyaret ediyoruz. Şehitlerimizin kardeşlerine, çocuklarına ve eşlerine iş bulunması noktasında yardımcı olmaya çalışıyoruz. Kayseri şehitler ve gaziler derneklerimize rutin ziyaretlerimiz oluyor. Jeofizik Mühendisleri Odası, Jeoloji Mühendisleri Odası gibi meslek odalarımızı sık sık ziyaret ediyoruz. Düzenlemiş oldukları toplantılara, seminerlere davetli konuşmacı olarak iştirak ederek, mesleki konularda bilgi paylaşımı yapıyoruz. Huzurevi ziyaretlerimiz oluyor. Çocuk esirgeme kurumlarını ziyaret ediyoruz. Erciyes Üniversitesi öğrenci yurtlarını ziyaret ediyoruz. Hanım kardeşlerimizin ev oturmalarına gidiyoruz. Daha önce söylemiş olduğum gibi kadın sığınma evi ve rehabilitasyon merkezlerini ziyaret ediyoruz. Anadolu İş Adamları Dernekleri’nin toplantılarına katılıyoruz. Ticaret Odası Yönetim kurullarını ziyaret ediyoruz. Organize Sanayi bölgesine ve kadın girişimcilerimizin işyerlerine ziyaretlerimiz oluyor. Kadın girişimciliğini bütün kalbimle destekliyorum. Kayseri’de bulunan Erzurum, Yozgat vb. diğer Anadolu illerinden gelen hemşerilerimizin kurdukları derneklerin gecelerine, toplantılarına katılıyoruz. Gerçi her hafta sonu Kayseri’deyim ama ayda bir de partide nöbetçi vekil oluyorum. Nöbetçi olduğum günlerde Kayseri İl Başkanlığında sabahtan akşama kadar oturuyorum ve günde 150’ye yakın vatandaşın sıkıntılarını dertlerini dinliyorum. Yasal çerçevede de anında çözüm bulmaya çalışıyorum.

Geçen hafta kadın sığınma evimize gittik ve sığınma evinin çok eksikleri olduğunu gördük. Bunun için aynı gün,Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımız Fatma Şahin Hanım’ı aradım. Kayseri’de yeni bir kadın sığınma evine ihtiyaç olduğunu söyledim ve yardım istedim. Kendisi de bu talebimi çok iyi karşıladı ve Kayseri’mize yeni bir kadın sığınma evi yapılacağının müjdesini aldık.İlave olarak, Milli Eğitim Bakanlığımız yatırım programını açıkladı. 2002 yılında Kayseri’ye yapılacak birçok okul, derslik ve yurt binaları var.2002’de Kocasinan’a28 milyon TL,Melikgazi’ye 41 milyon TL yatırımımız var. Sadece Yahyalı’ya toplamda 10 milyon TL yatırım olacak.Yatırım programı açıklandıktan sonra yeni bir durum ortaya çıktı. Yahyalı’da bir kız Teknik Meslek Lisemiz var. Depreme dayanıksız olduğunu tespit ettirdim.Yeni ilave kaynak bulundu. O bina yıkılacak ve yerine yeni Kız Teknik Meslek Lisesi yapılacak.Bu tabi 10 milyon lira yatırıma ilave olan çalışmamız. Eğitim ile ilgili,sayısız projeler ve yatırımlarımız var. Sağlık Kompleksi Projesi, Kayseri Erciyes Master Planı ve Anadolu Harikalar Diyarı Projelerimizde devam etmektedir.

Var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz, vatandaşlarımızın dertlerine derman olmaya çalışıyoruz.Biliyorsunuz yakın zamanda, Irak Kerbela’da tutuklanan 25 işçimiz içinde bir çok girişimlerimiz oldu.Çalışma izinleri olmadığı için bu kardeşlerimiz Irak Kerbela’da hapishaneye düştüler.Soruna çözüm bulabilmek amacıyla, Dışişleri Bakan Yardımcımız Naci Koru ile görüştüm. Türkiye’nin Bağdat büyükelçisi ile de görüşmelerimiz oldu.Büyükelçimiz, bu işi çok sıkı takip ettiğini söyledi. Bu gibi vakaların daha önce de olduğunu, geçmiş tecrübelere dayanarak, işçi kardeşlerimizin, hakim önüne çıktıkları zaman derhal Türkiye’ye iade edileceklerini söyledi. Şu anki iadedeki gecikmenin ise Irak yargı sisteminin yavaş çalışmasından kaynaklandığını söyledi.

Yine Kayseri’deki çalışmalarımız kapsamında, Develi Seyrani Ziraat Fakültesi’nde yeni bir bölüm açılması için Yüksek Öğrenim Kurulu nezdinde girişimlerde bulundum.Bu girişimlerimiz iyi sonuç verdi. Oraya yeni bir bölüm olarak Biyo sistem Mühendisliği Bölümü’nü açıyoruz. Develi Ziraat Fakültesi’ni yeni bölümlerle büyüteceğiz. Bu Fakülte büyüdükçe, Develi daha da büyüyecek. Biz kendimize hedef olarak ilçeleri güçlendirme hedefini koyduk. Merkezin güçlü olması güzel bir şey ama bunu yanında ilçelerin de doğru orantılı olarak güçlendirilmesi gerekir.
Amerika Birleşik Devletleri’nde Üniversiteler daima kırsal kesimlerde kurulmuş ve oralarda büyümüştür. Develi’de Üniversite olur mu diyorlar? Ben de Amerika Birleşik Devletleri’ni örnek veriyorum. Örneğin Cornell Üniversitesi ABD’nin en iyi üniversitelerinden biridir. İlk kurulduğu yer bir merkeze uzak bir ilçedir ama bulunduğu yeri çok geliştirmiştir. Sivas caddesinde Ziraat Fakültesi kurulmaz. Ziraat madem ki Develi’de yapılıyor, o halde Ziraat Fakültesi de Develi’de olmalıdır. Bütün dünya uygulamalı eğitime geçerken bizim tersini yapmamız düşünülemez. Develi ve Yahyalı’da bulunan fakültelerin gelişmesi ve yeni kurulacaklara da destek bulunması doğrultusunda çalışmaya devam edeceğim. Yahyalı’ya bir Meslek Yüksek Okulu açılması için girişimlerimiz de devam ediyor.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim