• BIST 94.541
  • Altın 194,542
  • Dolar 4,7355
  • Euro 5,5009
  • Kayseri : 18 °C
  • Ankara : 15 °C
  • İstanbul : 22 °C

Kayseri Büyükşehir'de operasyonlar başladı

Kayseri Büyükşehir'de operasyonlar başladı
Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, 15 Temmuz sonrası şehirlerin merkezinde kalan askeri alanların.

KAYSERİNEWS.COM KAYSERİ'NİN EN ÇOK TAKİP EDİLEN HABER SİTESİ 

 

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, 15 Temmuz sonrası şehirlerin merkezinde kalan askeri alanların şehir dışına çıkarılması için Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım’ın yapmış oldukları açıklamalar doğrultusunda detaylı bir çalışma yaptıklarını söyledi. Başkan Çelik, Kayseri'de bu konuda yapılan çalışmaların tüm Türkiye'ye model olabileceğini kaydetti. 


Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, şehir merkezindeki askeri alanların merkez dışına çıkarılmasının ülke gündemine geldiğini ve bu konuda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım’ın kararlı açıklamalar yaptığını hatırlattı. Kayseri Büyükşehir Belediyesi'nin Hava İkmal Şehir Parkı projesiyle bu konuda yürüyen bir çalışması olduğunu belirten ve konuyla ilgili deneyim kazandıklarını dile getiren Başkan Çelik, "Hava İkmal Şehir Parkı projesi ile ilgili Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Milli Savunma Bakanlığı ve Maliye Bakanlığımızla bir takım çalışmalar yürütüyoruz. Bu çalışmaların sonuna yaklaştık.

Dolayısıyla askeri bir tesisin şehir dışına taşınmasıyla ilgili izlenecek yol haritası konusunda mesafeler kat ettik ve deneyim sahibi olduk. Tüm askeri alanların şehir dışına taşınması ülkemiz gündemine girince Hava İkmal Projesi tüm Türkiye'ye model olacak bir çalışma haline geldi." dedi.


"KAYSERİ BU KONUDA DA MODEL OLACAK"
Kayseri’nin söz konusu çalışmada en hazırlıklı il olduğunu ifade eden Başkan Mustafa Çelik, askeri alanların şehir dışına taşınmasının gündeme gelmesiyle birlikte ilgili birimlere talimat verdiğini ve detaylı bir çalışma yaptıklarını belirtti. Şehir merkezindeki askeri alanların tamamının envanterini çıkardıklarını dile getiren Başkan Çelik, "Ankara'dan bir talep geldiğinde dosyamız hazır olsun ve hemen ilgili mercilere bunları sunalım istiyoruz.

Şehir merkezinde 24 askeri alan tespit ettik. Bunlar; Hava İkmal, Köşk Kışla, Ana Tamir, Talas Jandarma, Esenyurt ve Sancaktepe-Boztepe bölgesindeki cephanelik alanları, Argıncık Jandarma, Havaalanı, Askerlik Şubesi, Orduevi, Sümer Lojmanları, Forum yanındaki askeri alan, eski terminal karşısındaki lojmanlar, eski hal karşısındaki lojmanlar, OSB ile Serbest Bölge altındaki sazlık alan, Gesi'deki askeri alan, Boğazköprü civarındaki askeri alanlar, Sivas Yolu üzerindeki askeri alan, Pastırmacılar Parkı yanındaki Jandarma, NATO Boru hattı, Talas Ali Dağı yanındaki askeri alan, Zincidere'deki askeri bölge ve Doğumevi yanındaki Merkez Komutanlığı.

Bu alanların hangilerinin, hangi usullerle taşınacağı kararı tabii ki Milli Savunma Bakanlığımızdadır ve tabi ki hükümetimizin vereceği bir karardır. Ancak biz de Büyükşehir Belediyesi olarak şehrimizin gerçeklerini, imar durumunu en iyi bilen bir konumda olarak gerekli çalışmaları yapacağız" diye konuştu.


"TAŞIN ALTINA ELİMİZİ SOKMAYA HAZIRIZ"
Şehir merkezindeki askeri alanların tümüyle ilgili tek tek değerlendirmelerde bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Çelik, "Askeri alanların durumuyla ilgili görüşlerimizi ilgili kurumlara ve ilgili bakanlıklara ileteceğiz. Hangi askeri alan nereye taşınabilir, hangi amaçla değerlendirilebilir, taşınması hangi usulle yapılır gibi konularda çalışmalarımızı tamamladık. Hava İkmal Şehir Parkı projemiz zaten yürütülen bir proje.

Buradaki 3,5 milyon metrekare alanın 2 milyon metrekarelik kısmının yeşil alan olarak değerlendirilmesi, belli kısmının imara açılması ve oradan elde edilecek gelirle Hava İkmal'in taşınması projesine devam ediyoruz. Hava İkmal'in karşısında bulunan 1 milyon 600 bin metrekarelik Köşk Kışla olarak bilinen bölge Erciyes Üniversitesi'nin yanı başında. Üniversite rektörümüzün hastane yapılması için buradan bir alan talebi var.

Bunun dışında kalan bölümün bir kısmını yeşil alan bir kısmını da imara açılması suretiyle Köşk Kışla'yı bağlı olduğu Zincidere Komando Tugayı'na taşıyabiliriz. Ana Tamir de şehir merkezinde kalan endüstriyel bir tesis. Bu tesisin de şehir dışına çıkarılması gerekiyor. İncesu'daki Taksan fabrikası bugünlerde satışta. Büyükşehir olarak teklifimiz Ana Tamir'in İncesu OSB'ye taşınması. Bu yönde tavsiyede bulunacağız. Hatta böylece İncesu OSB savunma sanayine yönelik bir kümelenme merkezi de olabilir. Ana Tamir'in yeri de yeşil alan, sosyal donatı ve kısmen de imara açılmasıyla değerlendirilebilir. Talas Jandarma yeşil alanı çok olan bir bölge.

Büyük bir çoğunluğu yeşil alan olarak kullanılabilir. Esenyurt'ta, Hava İkmalin karşısında 330 dönümlük bir yer var. Eskiden cephanelikti, şimdi ise depo maksatlı kullanılıyor. Buranın da Hava İkmal Projesiyle taşınması söz konusu.

Burada da büyük bir yeşil alan çıkar. Havaalanı üst kısmındaki Sancaktepe-Boztepe Mahallelerinin içindeki 180 dönümlük cephanelik arazisi de üzerinde çalıştığımız bir yer. Taşınmasıyla ilgili çalışmamız devam ediyor.

Hem Kara, hem de Hava Kuvvetlerinin tesislerini istedikleri yere taşıyarak burayı kentsel dönüşüm için rezerv alan olarak kullanmak istiyoruz. Havaalanı, Askerlik Şubesi, Orduevi ve lojmanların askeri birlik hüviyeti yok. Dolayısıyla şehir içinde kalmalarının bizim açımızdan mahsuru da yok; ama ilgili bakanlıkların bakışı önemli. Forum AVM yanında da Jandarmaya ait bir yer var.

Burasının kamu düzenliği ve otopark ihtiyacını sağlamak için sosyal donatı alanı olarak kullanılmasının uygun olduğunu düşünüyoruz. OSB yanındaki askeri alan ise paraşütçülerin eğitim alanı olarak kullanılıyor. Aynı şekilde devam edebilir. Tüm bunlar bizim tespit ettiğimiz alanlar. Büyükşehir olarak elimizi taşın altına sokarak bir an önce çalışmalar yapmaya şimdiden hazırız. Büyükşehir Belediyesi her işinde öncü ve model oluyor. Bu konuda da tüm Türkiye'ye model olacak çalışmalara başladığımızın bilinmesini istiyorum" ifadelerini kullandı.


BAŞKAN ÇELİK RANT ÇEVRELERİNİ UYARDI
Büyükşehir Belediye Başkanı Çelik şehir merkezindeki askeri alanların şehir dışına çıkarılmasıyla ilgili bir de uyarıda bulundu. Kentsel dönüşüm çalışmalarına başlarken söyledikleri bir sözü hatırlatan Başkan Çelik, "Kentsel dönüşüm rantsal dönüşüm haline gelmesin diyoruz. Bu konuya burada da dikkat ediyoruz. Şehir merkezinde kalmış bu alanlar bir takım rant çevrelerinin iştahını kabartıyor. Bu alanların kesinlikle rant kaynağı haline gelmesini, askeri alanların rant haline, haksız kazanç haline getirilmesini istemiyoruz. Bunun da önüne geçeriz. Buralardan rant elde etmeye hevesliler varsa Büyükşehir Belediyesi'ni karşılarında bulacaklarını bilsinler" diyerek sözlerini tamamladı.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim