• BIST 110.175
  • Altın 174,238
  • Dolar 4,0829
  • Euro 4,9876
  • Kayseri : 21 °C
  • Ankara : 21 °C
  • İstanbul : 20 °C

Kayseri Büyükşehir'den süt üreticilerine büyük destek

Kayseri Büyükşehir'den süt üreticilerine büyük destek
Bünyan ve Yeşilhisar cenaze araçlarına kavuştu

Büyükşehir Belediyesi 'Tarım ve Hayvancılığa Can Suyu' projesi çiftçilere 206 çiğ süt soğutma tankı hediye etti. Aynı zamanda Bünyan ve Yeşilhisar Belediyelerine de cenaze aracı takdim edildi. 


Cumhuriyet Meydanında düzenlenen süt tankı teslim törenine Vali Süleyman Kamçı, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, ilçe belediye başkanları, Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkanı Cemalettin Özden, Kayseri Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ünay Çakı, çevre illerden birlik başkanları, Ziraat Odaları başkanları, üreticiler ve vatandaşlar katıldı.
Kayseri tarıma uygun bir kent olmamasına rağmen..

20160919aw852110_06.jpg


Törenin açılış konuşmasını yapan Vali Kamçı, Kayseri'nin tarıma uygun bir şehir olmamasına rağmen, vatandaşların gayretiyle tarım ve hayvancılıkta önemli ilerlemeler kaydedildiğini söyledi. Büyükşehir Belediyesi'nin süt üreticisi için çok önemli bir adım attığını ifade eden Vali Kamçı, "Bu hizmet takdir edilecek bir olay. Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve ekibine çok teşekkür ediyorum." dedi.
“Amacımız daha modern üretim yapılması…”
Ardından konuşan Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, 'Tarım ve Hayvancılığa Can Suyu' projesine verdikleri desteklerle, çiftçilerin daha modern imkanlarla üretim yapmalarını ve bu şekilde üretimi artırmalarını hedeflediklerini ifade etti. Geçmişte, aynı proje kapsamında 53 çiftçiye tarım makines, dağıtımı yapıldığını hatırlayan Başkan Çelik, sözlerin şöyle sürdürdü:
“Tarım makinesi desteği projemizin ne denli başarılı olduğunu aramızda bulunan çiftçilerimiz çok iyi biliyor. Aldığımız ve üreticimizin hizmetine sunduğumuz tarım araçları Kayseri topraklarını, tarımsal arazilerimizi daha verimli hale getirmek için şu sıralarda bile çalışıyorlar ve çalışacaklar.

Tarıma desteğimiz tek ayaklı bir destek değildi. Yeni projelerimiz olduğunu geçen yıldan söylemiştik. Tarım aracı desteğimiz Türkiye'de bir ilkti. Bugün burada bir arada olmamızı sağlayan projemiz de yine Türkiye'de bir ilk. İlkleri ve tekleri yaptık, yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz. Çünkü tarıma ve hayvancılığa önem veriyoruz. Çünkü tarım ve hayvancılık alanında oluşan gelirin neredeyse tamamının şehrimizde kalacağını biliyoruz. İlçelerimizde ve ilçelerimize bağlı mahallelerde yaşayan vatandaşlarımız her zaman doğdukları yerde yaşamak istediklerini;

ancak farklı nedenlerle göç etmek zorunda kaldıklarını söylüyorlar. Bu nedenlerin başında da elbette ki ekonomik imkansızlıklar geliyor. Kırsalda yaşayarak tarım ve hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımız üretiyorlar; ama üretilen ürünler geçimleri için yetersiz kalıyor. Ya üretim miktarı düşük oluyor, ya da ürettikleri ürünlerin bir bölümü ekonomiye dönüşmeden zayi oluyor.

20160919aw852110_02.jpg

Tıpkı, hayvancılığın en önemli ürünü olan sütte olduğu gibi. İlçelerimiz ve bağlı mahallelerde yaşayan pek çok vatandaşımız az sayıdaki büyükbaş hayvanla rızıklarını temin için çalışıyorlar. Bu hayvanlardan süt üretiyorlar; ancak bu sütlerin büyük bölümü ekonomiye dönüşmüyor. Çünkü sütün sağımdan sonraki iki saat içinde soğutulması gerekiyor. Soğutma imkanı sağlanamadığı takdirde çeşitli mikroorganizmalar sütün bozulmasına yol açıyor.

Dolayısıyla üretilen ürün ekonomiye dönüşmeden zayi oluyor. Üreticiye de bir fayda sağlamıyor ya da gerçek değerini bulamadan ucuz fiyata satılmak zorunda kalınıyor. İşte bu gerçeklerden hareketle "Soğuk Süt Zinciri" adıyla Türkiye'de ilk olan yeni bir projeyi hayata geçirdik. Bu proje çerçevesinde süt üreticilerimizin ihtiyaç duyduğu çiğ süt soğutma tanklarını Büyükşehir Belediyesi olarak aldık. Toplamda teslim edilecek tankların miktarı 400 adet.

Bu projenin ilk adımında 206 adet soğutma tankını ilçelerimize dağıtarak hayvancılık yapan hemşehrilerimizin kullanımına sunacağız. Proje tamamlandığında 5 Milyon TL'yi bulacak bir bütçeyle çiftçilerimizi desteklemiş olacağız."
Daha hijyenik ortamda, daha sağlıklı süt üretimi
Proje sayesinde süt sığırcılığı yapan üreticilerin, ürünlerini daha iyi değerlendirebileceklerini ifade eden Başkan Çelik, üretilen sütlerin daha sağlıklı ve daha hijyenik ortamda korunarak ekonomiye dönüşebileceklerini söyledi. Bu projeyle çiğ sütün kalitesinde, hijyenik üretiminde ve üretilen çiğ süt miktarında artış olacağını vurgulayan Büyükşehir Belediye Başkanı Çelik, "Bu artışlar haliyle çiftçilerimizin refah düzeyini olumlu yönde etkileyecek. Bu projeyle süt konusunda Kayseri'yi önemli bir merkez haline getireceğiz. Projemiz tıpkı tarıma can suyu projemizle verdiğimiz tarım araçları gibi Türkiye'de bir ilk olacak. Tarıma ve hayvancılığa destek için hayata geçirdiğimiz projelerimiz önümüzdeki dönemde de sürecek. Büyükşehir Belediyesi çiftçinin yanında olmaya devam edecek." diye konuştu.


“Büyükşehir’in desteği diğer illere örnek olacak…”
Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkanı Cemalettin Özden ise, hayvancılıktaki ıslah çalışmasıyla Türkiye'de üretilen sütün miktarını artırdıklarını; ancak sütün sağlıklı bir şekilde tüketiciye ulaştırılması gerektiğini belirtti. Kayseri'deki çalışmanın bu anlamda çok önemli olduğunu ifade eden Özden, "Büyükşehir Belediyemizin verdiği destek Türkiye için model olacak. İnşallah diğer illerde de bu proje uygulanır. Böylece halkımız hijyen ve kaliteli süt ve süt ürünlerini tüketir. Bu destek için Kayseri Büyükşehir Belediyesi'ne teşekkür ediyorum." dedi.


Kayseri Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ünay Çakı da, kentteki süt üretimine dair şu istatistiki bilgileri verdi:
“Kayseri’de e-ıslah veri tabanına kayıtlı 155 bin 566 adet sığır mevcut olup, sağılır inek mevcudu 72 bin 146 adettir. Kayseri ilinde çiğ inek sütü 462 bin litredir. Birliğimiz 120 bin litre sütü sanayiye ve 40 bin litre sütü süt tozu yaptırmak üzere, toplamda 160 bin litre sütü pazarlayarak, kar amacı gütmeden üreticisine hizmet vermektedir.” Birlik Başkanı Ünay Çakı, Büyükşehir Belediyesi'nin verdiği desteğin Türkiye'de hayvancılığa örnek olacağını, Kayseri'de ise hayvancılığa ivme kazandıracağını söyledi ve desteklerden dolayı teşekkür etti.
206 çiğ süt soğutma tankı, 2 cenaze aracı…
Konuşmaların ardından Başkan Mustafa Çelik'e Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği tarafından teşekkür plaketi verildi. Daha sonra Başkan Çelik ve Vali Kamçı, Büyükşehir Belediyesi tarafından alınan iki adet cenaze aracının anahtarlarını Bünyan ve Yeşilhisar Belediye Başkanlarına teslim etti. Başkan Çelik, ayrıca 206 adet çiğ süt soğutma tankının beratını Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ünay Çakı'ya verdi.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim