• BIST 110.932
  • Altın 174,742
  • Dolar 4,0605
  • Euro 4,9845
  • Kayseri : 18 °C
  • Ankara : 20 °C
  • İstanbul : 20 °C

KAYSERİ EĞİTİM-BİR-SEN: 28 ŞUBAT DARBESİNİ DEĞERLENDİRDİ

KAYSERİ EĞİTİM-BİR-SEN: 28 ŞUBAT DARBESİNİ DEĞERLENDİRDİ
Şube başkanı Aydın Kalkan,28 Şubat darbesinin 15.yıldönümü sebebiyle sendika binasında bir basın açıklaması yaptı. Darbecilerden hesap sorulmadıkça darbelerin devam edeceğini belirten Kalkan,28 Şubat postmodern darbecilerden hemen hesap sorulmasını isteye
“Kendi tarihi ile yüzleşip hesaplaşamayan,darbecilerden hesap soramayan, darbeleri doğru analiz edemeyen toplumlar, darbeye ve darbecilere boyun eğmiş olurlar. Bu acı gerçekleri yaşayan ülkelerden biri de biziz. Çok partili demokratik hayata geçişten bu yana 1960, 1971, 1980, 1997 ve 2007’de bu gerçekle yüz yüze kaldık. Bir önceki darbenin hesabını soramadan yeni darbenin şaşkınlığıyla, askıya alınmış demokrasi ve tokatlanarak sindirilmiş millet iradesi dramını yaşamak zorunda bırakıldık.

Darbe sever ve milli irade düşmanı Ergenekon Terör Örgütü mensuplarının, millet adına karar veren yargı organlarında hesap vermeye devam ettiği ve 28 Şubat postmodern darbesinin yıldönümü olan bugün, darbe riskinin ve darbeci zihniyetin bir daha palazlanmayacak şekilde tarihin çöp sepetine atılmasını sağlayacak topyekûn kararlılığı ifade etmek adına en anlamlı gündür.

28 Şubat 1997 tarihinde yapılan MGK toplantısı sonunda açıklanan bildiri, siyasi tarihimize ‘postmodern darbe’ olarak geçmiştir. 28 Şubat ile aslında devlet yönetimine el konulmuş, mevcut hükümet istifaya zorlanmış ve sadece hükümet veya toplumun bazı kesimleri değil, tüm toplum denetim altına alınmak istenmiş, temel hak ve özgürlüklere aykırı birçok uygulama ve düzenlemeyle bu denetim elde edilmiştir”.

Darbelerin, toplumları ekonomik, sosyal ve kültürel olarak çöküntüye uğrattığını vurgulayan Aydın Kalkan açıklamasını şöyle sürdürdü.
“28 Şubat süreci, bankaların içini boşaltarak ülkenin ve milletin kaynaklarını talan edip, ekonomik kriz ve çöküntüye sebep olmuş, milli iradeyi yok saymış, milletle hesaplaşmaya zemin hazırlayan derin devlet yapılanmasına da çanak tutmuştur.

Oligarşik sistemin toplumu birbirine düşman kılması, imtiyazlı kesimin desteğini alıp diğer kesimlere zulmetmesi, halkın darbecilerden hesap sormasını engellemiştir. Darbeler karşısında bazı yapılar, yaşanan hukuksuzlukları görmezden gelmeye ve çifte standardı sürdürmeye devam etmiştir.

28 Şubat postmodern darbesi ve hesabı sorulmayan diğer darbeler nedeniyle elinde bazı yetkiler bulunan kişiler, halk iradesine dayalı bir düzenin sancılarını çeken ülkemizi kaos ortamına sürüklemek ve bu suretle kendi oligarşik düzenini kurmak maksadıyla Balyoz, Kafes, Eldiven, Sarıkız, Ayışığı, Yakamoz ve
daha bilmediğimiz nice darbe ve eylem planını hazırlamak ve uygulamaya çalışmak cesaretini kendilerinde bulmuştur.

Bu süreç ve devamında 8 yıllık kesintisiz eğitimle imam hatip liselerinin orta kısmı kapatılmış, katsayı uygulamasıyla tüm meslek lisesi öğrencileri mağdur edilmiş, Kur’an kursuna gitme yaşı yükseltilerek, velilerin çocuklarına erken yaşta dini eğitim verme hakkı engellenmişti.Yasal hiçbir dayanağı olmadığı halde başörtüsü yasağıyla binlerce kadının öğrenim hakkı, çalışma hakkı, din ve vicdan hürriyeti hakkı ihlal edilmiş; kadına karşı ayrımcılık oluşturan başörtüsü mağduriyeti, kampüslerden ehliyet sınavına ve öğretmenlerin sokaktaki giyimine, bazen de kişinin ailesinin giyimine kadar, hayatın birçok alanında müdahale alanı haline getirilmişti.
Üniversitelerde özgürlükten yana olan öğretim üyeleri ihraç edilmiş, YAŞ kararları ile itiraz hakkı tanınmadan birçok rütbeli askerin görevine son verilmiş, muhalif düşünürler başta olmak üzere, düşünceye hapis cezaları verilerek ifade özgürlüğü ihlal edilmişti.
Darbeye gerekçe yapmak için binlerce gencin ölümüne, kardeş kavgasına seyirci kalan, onlarca gencin idamına imza atan 12 Eylül’ün generalleri, bugün yargıya hesap vermektedir. Gencecik fidanları idam sehpasına çıkarmayı meziyet görenleri sanık kürsüsünde görmek ve millete hesap vermesini seyretmek elbette önemlidir ama yetmez. 28 Şubat’ı bizzat kendileri post modern darbe olarak ifade eden karanlık sürecin failleri de yargılanmalıdır. “27 Nisan e-muhtırasını ben yazdım” diyerek hava atmaktan geri durmayıp ellerini kollarını sallayarak millet içine çıkan cuntacılar da millet adına görev yapan yargıya hesap vermelidir”.
Darbelerin egemen güçlerin bir oyunu olduğunu da söyleyen Kalkan, konuşmasına şunları eklerdi.
“Bin yıl” süreceği iddia edilen ama birkaç yıl ancak sürebilen Dünyanın en ilkel ve en gerici darbesi olan, 28 Şubat 1997 postmodern darbesinin 15.utanç yılını yaşıyoruz. Bu 15 yıl içinde gördük ki bu darbeyi yapanlar kendi halkını tanıyamamış ve tarihlerini öğrenememişlerdir. Bu zihniyette olanlar umarız ki bundan sonra akıllarını başlarına alırlar ve halk iradesinin önüne, insanın doğal haklarına uymayan engeller çıkarmaya kalkışmazlar. Zira şunu bilsinler ki artık onların karşısında kendilerinin “darbe severliğinden” daha çok “darbe savan” bilinçli bir halk kitlesi vardır.
Darbeciler artık kendi halklarından ve onların inançlarından korkmayı ve masum halkı bir tehlike olarak görmeyi bırakmalılar. Kendilerinin de bu halkın bir parçası ve bu memleketin evladı olduklarını anlamalılar. Asıl görevlerinin ülkemizi dış düşmanların tehdit ve tehlikelerine karşı korumak olduğunu bilmeliler. Zira askerin siyasete karıştığı her devletin gerilediği ve çöktüğü gerçeğini görmeliler.

Ayrıca, mağdurların antidemokratik süreçlerde yoksun kaldıkları hakları devlet tarafından tazmin edilmelidir. Bu çerçevede, devlet; inancı gereği başını örttüğü için mesleğinden atılan kamu çalışanları, eğitim öğretim hakkı ellerinden alınan kız öğrenciler gibi bütün sosyal kesimlerden bedel ödeyenlerden özür borcunu yerine getirmeli, mağdurların açıkta geçirdikleri sürelere ilişkin hak kayıplarını telafi etmeli ve sosyal güvenlik yükümlülüklerini onlar adına yerine getirmelidir. Hakları iade edilmeyen hiçbir mağdur kalmamalıdır.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim