• BIST 110.059
  • Altın 174,770
  • Dolar 4,0839
  • Euro 4,9947
  • Kayseri : 22 °C
  • Ankara : 24 °C
  • İstanbul : 21 °C

Kayseri iş dünyasının öncelikli tercihi tek parti iktidarı

Kayseri iş dünyasının öncelikli tercihi tek parti iktidarı
Türkiye'nin son 15 yılda yükselen sanayi ve imalat merkezlerinden Kayseri'de iş dünyası istikrarlı siyasi iklim için bir partinin tek başına iktidarda olmasından yana.

Kayseri Türkiye'nin sosyo-ekonomik gelişmişlik açısından ilk 15'te yer alan illerinden biri. Mobilya sektörünün öncü illerinden ve elbette ticaret Kayserililer için vazgeçilmez.

Peki Koalisyon ihtimali Kayserili iş çevrelerini nasıl etkileyecek ve elbette ekonomik temelli vaatlerin, asgari ücretlerdeki artışın en iddialı seçim sloganları haline geldiği ortamda tüm bunlarla ilgili ne düşünüyorlar?

Bu sorunun yanıtını bulmak için görüştüğüm Kayseri Ticaret Odası (KTO) Başkanı Mahmut Hiçyılmaz ve Kayseri Sanayi Odası (KSO) Başkanı Mustafa Boydak'ın tercihleri bir partinin tek başına iktidar olması ve iş dünyasının önünü görebilecek bir sürecin yeniden başlaması.

Hiçyılmaz "İnsanlarda keyif yok. İleriye doğru kafasını kaldırıp da bakacak mecal yok. Bu neden? Moralsizlik var. Huzur ortamı yok" diyerek başlıyor söze.

Hiçyılmaz, iş dünyası için istikrarın önemini anlatıyor:

"Bizim örneğin bir makina yatırımı yapma ihtiyacımız var. Birkaç aydır düşünüyoruz. 7 Haziran'dan önce de düşünüyorduk. Seçim geçsin yapalım derken yeniden seçime takıldık."

'5 - 10 sene sonrasını görebilmeliyiz'

BOYDAK HOLDING 

Mustafa Boydak seçimlerin çok sık olmasının ekonomi için çok iyi olmadığını ifade etse de "Saygı duyulmalı" diyor.

Ancak 1 Kasım tarihi de bu belirsizliğin giderileceği bir tarih olarak not edilmemiş.

1 Kasım'dan sonra ne olacağını da öngöremediğini belirten Hiçyılmaz belirtiyor ve "Dolayısıyla 1 hafta sonrasını göremeyen bir işadamı konumundayım. Plan yapmak için bir istikrar ortamı olur. 5 sene sonrayı 10 sene sonrayı görebildiğimiz bir ortam olmalı ki yatırımlar yapılsın, ona göre yükün altına girilsin"

Kentin Sanayi Odası Başkanı Mustafa Boydak, iki yıl içerisinde dördüncü kez sandık başına gidilecek olmasını "Aslında seçimlerin çok sık olması ekonomik istikrar açısından iyi değil. Ama bu duruma da saygı duymak lazım" diyerek yorumluyor.

Hiçyılmaz ise, 7 Haziran ve bugün iş dünyasının aynı belirsizlik durumumyla karşı karşıya olduğunu söylüyor ve kendilerine 'kemiksiz bir dört yıl' gerektiğini belirtiyor.

Hiçyılmaz, seçimden beklentilerini "1 Kasım seçimlerinin bu olumsuzluğu giderecek bir seçim olması noktasında dua ediyoruz. İşimiz duaya kaldı" diye aktarıyor

Koalisyon beklentisi satın alındı mı?

Piyasalarda "beklentiyi satın almak" sıkça kullanılan bir ifade. Bu terim, olacakların öngörülüp, önceden buna göre yatırım yapılması olarak açıklanabilir.

Ticaret Odası Başkanı Hiçyılmaz da Sanayi Odası Başkanı Boydak da tek başına bir partinin iktidar olmasının iş dünyası için daha tercih edilen seçenek olduğunu söylüyor.

Hiçyılmaz koalisyon konusundaysa, "O satın alındı gibi görünüyor. Koalisyon olması durumunda çok fazla olumsuz bir ekonomik konjonktür içine gireceğimiz kanaatinde değilim" yanıtını veriyor.

Boydak ise güçlü bir koalisyonun da iyi bir ihtimal olduğunu belirterek, "Dünyanın sonu değil. Koalisyonlar döneminde de Kayseri çok tecrübeli" yorumunu yapıyor ve Kayserili milletvekillerinin pek çok koalisyon hükümetinin kabinesinde yer aldıklarını hatırlatıyor.

Ancak, Kayseri özelinde daha çok "tek başına iktidarı satın alınmış göründüğünü" de ekliyor.

Asgari ücret vaatleri özel sektör için gerçekçi mi?

Kayseri Ticaret Odası Başkanı Hasan Hiçyılmaz, koalisyon senaryoları için 'Dünyanın sonu değil' yorumunu yapıyor.

7 Haziran seçimleri ve bu seçim döneminde de partilerin en çok öne çıkan vaatleri arasında asgari ücrete zam vardı. Geçen seçimlerde kentte iki milletvekili kaybeden AKP'nin burada caddelere asılı ilanlarında da bu vaat öne çıkıyor.

Bu konuda öncülüğü bir önceki seçimlerde CHP yapmış, MHP ve HDP de 7 Haziran öncesinde asgari ücrete zam vaadini dile getirmişti. Bu seçimde AKP de bu konuda vaatlerle seçmen karşısına çıktı.

Buna göre AKP, 1300; CHP, 1500, MHP ise 1400 lira asgari ücret vaadinde bulundu.

 

Peki burada asgari ücret vaatleri iş dünyasında nasıl karşılık buldu? Zira bunun muhatabı önemli ölçüde özel sektör olacak.

Ticaret Odası Başkanı Hiçyılmaz asgari ücretin vaatlerden de fazla olması gerektiğini söylüyor. Bu noktada önce devletin asgari ücrete desteği olması gerektiğini, özel sektör toparlandıktan sonra yine yükün girişimcilere bırakılabileceğini belirtiyor.

Hiçyılmaz bu görüşünü şöyle açıklıyor:

"İnsanların rahat bir ortamda yaşamasını sağlamak zorundayız. Aksi halde bir tarafın rahat bir tarafın rahatsız olduğu bir durumu çok sürdürülebilir olmadığını düşünüyorum. Bir zenginlik varsa bunların paylaşılması gerektiği kanaatindeyim. Bin 700, bin 800 hatta 2 bin liraya varabilir. Tabii burada özel sektör daha fazla yükün altına girecek gibi görünüyor. Ama orada devletin bunu sübvanse eden bir mekanizmayı devreye sokması gerektiğini düşünüyorum."

Sanayi Odası Başkanı Boydak ise bu tür bir vaadin ilk kez bu yıl ortaya çıktığını vurguluyor.

Özellikle AKP'nin asgari ücret vaadini ve bununla ilgili vaadini gerçekçi bulduğunu ifade ediyor.

Boydak, "Bazılarını gerçekçi bulmamız mümkün değil. Ak Parti'nin taahhüdünü gerçekçi buluyorum. Ali Babacan'dan dinledim. O da 2016 yılının sonunda yapılacak diyor. Bu gerçekçi bir plan" diyor.

Kayseri yeni iktidardan ne bekliyor?

Boydak, öncelikle ekonomik gündemin öne çıktığı bir dönem bekliyor yeni iktidardan. "Ekonominin öncelikli olduğu bir dönemin gelmesini istiyoruz. Son iki yıldır siyasi gündem çok öne çıktı Türkiye'de" diyor. Ayrıca hukukun üstünlüğünün önemini vurguluyor.

Boydak da Hiçyılmaz da kentin hızlı tren ile Ankara'ya bağlanmasını taleplerinin ilk sırasında dile getiriyor.

Hiçyılmaz bu konuda Başbakan Ahmet Davutoğlu'ndan söz aldığını belirtiyor. Kentin Mersin limanına ulaşımını rahatlatacak projelerin ve Samsun'a bağlanmasını sağlayacak bir hattın ihtiyacına dikkat çekiyor.

İki oda başkanıyla yaptığım görüşmeden "seçim yorgunluğu" duydukları izlenimiyle ayrılıyorum. Sadece sanayi ve ticaret dünyasının değil, Kayserililerin de dile getirdiği bir konuyu vurguluyorlar her şeyin ötesinde: "Herkes ekmeğinin peşinde ve huzurlu bir ülke istiyor."

KAYNAK: BBC

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim