• BIST 110.932
  • Altın 175,132
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • Kayseri : 8 °C
  • Ankara : 9 °C
  • İstanbul : 12 °C

KAYSERİ MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASINDAN 2 BİN KİŞİLİK İFTAR

KAYSERİ MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASINDAN 2 BİN KİŞİLİK İFTAR
TMMOB Makina Mühendisleri Odası Kayseri Şubesi tarafından ‘Geleneksel Gece ve İftar Yemeği’ programı düzenlendi.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Makina Mühendisleri Odası Kayseri Şube Başkanı Mustafa Özkan’ın ev sahipliğinde Flamingo Tesisleri’nde düzenlenen; oda üyelerinin aileleriyle katıldıkları ‘Geleneksel Gece ve İftar Yemeği’ programına çok sayıda bürokrat, öğretim üyesi, sanayici ve sivil toplum örgütü temsilcisi katıldı.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Makina Mühendisleri Odası Kayseri Şubesi tarafından düzenlenen iftar programına 2 bin kişi katıldı.

Değerli konuklar, sizlerle birlikte olduğumuz bu güzel gecede gönlümüz isterdi ki bir yandan, bir yıllık aradan sonra hasretle ve sevinçle kucaklaşırken, diğer yandan umutla baktığımız yarınlarımızı, mesleğimizin ve ülkemizin geleceğini konuşalım. Ancak; mesleğimiz adına son dönemde yaşanan talihsiz gelişmeler, ülkemizde yaşanan siyasal gerginlikler, şer odakları ve küresel oyun kurucuların ülkemiz üzerinde hiç bitmeyen oyunları, tam ortasında bulunduğumuz Avrasya coğrafyasında, parçası olduğumuz İslam Âlemi ve Ortadoğu’ da ki kanlı çatışmalar ve istikrarsızlıklar bizleri yarınlar adına daha kaygılı, daha endişeli bir hale getirmektedir.

Sayın meslektaşlarım, tozlu yollarında çok ayakkabılar eskittiğimiz, sıralarında dirseğimizi çürüttüğümüz, çoğu sınavlara sabahlara kadar çalışarak girdiğimiz ve bin bir güçlükle mezun olduğumuz mühendislik fakültesinden aldığımız diplomalar ve kıymetli mesleğimize artık teknik öğretmenler ortak oldu. Evet, yanlış duymadınız, yapılan yeni düzenlemeler ile artık teknik öğretmenler de mühendis unvanı ve yetkilerine sahip olabilecekler.

Yapılan düzenlemeler ve mesleğimiz adına yaşanan talihsiz gelişmeler bu kadarla sınırlı değil. LPG sorumlu müdürlüğü, şantiye şefliği, iş güvenliği uzmanlığı, proje çizimi gibi, birçok alanda artık teknikerler de yetkili. Daha bitmedi, son olarak ta geçtiğimiz günlerde onaylanan torba kanunla mesleki denetim ortadan kaldırıldı. Odalar tarafından mesleki denetim yapıldığında, denetime tabi tutulan projelerin, mesleki yeterliliğe sahip uzman mühendisler tarafından yapılmasının, proje müellifinin özlük haklarının, hizmet ve hayat standartlarının korunmasının yanı sıra, belirli bir disiplin içerisinde meslek etik ve kurallarına uygunluğunda korunmasını sağlamaktadır. İlgili düzenlemeler ile proje bedelleri üzerinden %1‘ler mertebesinde olan denetim ücretleri kaldırılmak istenmektedir. Ancak, sadece ücret kaldırılmayıp, hizmetin bütünü olan mesleki denetim kaldırılmaktadır. Bunun doğal sonucu ise kıran kırana yaşanan rekabet şartlarında yapılan projelerdeki hizmet kalitesinin düşmesi, meslektaşlarımızın yaşam standartlarının düşmesi ve işsiz mimar, mühendis sayısının her geçen gün katlanarak artmasıdır.
Değerli meslektaşlarım, işte bütün bu düzenlemelerle mesleğimiz sıradanlaştırılmakta, niteliği ve önemi düşürülmektedir. Ben buradan bu kanuni düzenlemeleri hazırlayan ilgili milletvekillerine artık yeter diyorum.
Sayın Başbakanımıza sesleniyorum.
Sayın Başbakanım!
Ülkemizin planlı şehirleşmesi, daha modern, daha sağlam ve daha güvenli şehirleşmesi adına başlattığınız kentsel dönüşüm projesi ancak işini iyi yapan uzman mimar ve mühendisler tarafından yürütülürse başarıya ulaşabilir. Sıradan, niteliksiz ve denetimsiz mühendisler ile mühendis görünümlü öğretmenler tarafından değil.
Sayın Başbakanım!
Türkiye küresel sermaye baronlarının, faiz lobisinin ve Arap sermayesinin sıcak para cenneti olarak büyüyemez, gelişemez. % 1’ lik bir faiz oynaması yüzünden ülkemizden kaçan ve bize sarsıntı yaşatan 20 milyar dolar bunun apaçık tecrübesidir. Türkiye sadece ve sadece, üreterek, sanayileşerek, istihdam yaratarak kalkınabilir. Bu da ancak nitelikli mühendisler tarafından olabilecektir.

Sayın Başbakanım!
Hem Mühendislik mesleğine vurdukları darbeden, hem de bunun doğal sonucu olarak ülkemizin şehirleşmesine ve sanayileşmesine vurdukları darbeden dolayı, Çevre ve Şehircilik Bakanı ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanını size havale ediyoruz.
Sayın meslektaşlarımız, bizler, üyelerimizin niteliklerinin ve mesleki yetkinliklerinin, birlik beraberliğin, meslektaşlık kültürünün, sosyal paylaşımlarının ve hayat standartlarının artması için varız. KOSGEB’le ve Nuh Naci Yazgan Üniversitesiyle birlikte düzenlediğimiz girişimcilik eğitimi ile 120 üyemize belge verdik. Eğitim alan üyelerimiz toplam 100.000 TL’lik hibe ve faizsiz krediden faydalanarak kendi işini kurabilecekler. Yine Atılım Üniversitesiyle birlikte üyelerimiz için 4.500 TL gibi bir rakama MBA yüksek lisans programı açtık, inşallah İşçi Sağlığı ve İş güvenliği ve diğer branşlarda da üyelerimize yönelik yüksek lisans programlarını çok uygun ücretlerle açacağız. Yine inşallah yakın zamanda TSE Bölge Koordinatörlüğü ile birlikte bir eğitim kampanyası düzenleyeceğiz.
Aynı zamanda hemşerimiz olan Sayın Cumhurbaşkanımız Abdullah GÜL’ den ise; alelacele hazırlandığı her halinden belli olan, meclis genel kuruluna dahi imzasız gelen, genel kurulda bir gece yarısı doğru düzgün okunmadan geçen bu kanuni düzenlemeleri, onaylamadan meclise geri göndermesini, 400.000’ i aşkın mimar ve mühendisin kaderini ilgilendiren bu önemli düzenlemeleri, daha ciddi, daha tutarlı, daha katılımcı ve meslektaşlarımızın mağduriyetleri, önlenecek şekilde tekrar düzenlenmesini talep etmesini bekliyoruz.
Sayın meslektaşlarım, değerli konuklar zamanımız kısıtlı olduğu için vaktinizi daha fazla almak istemiyorum. İçerisinde bunduğumuz mübarek ramazan ayını, yaklaşan kadir gecenizi ve ramazan bayramınızı şimdiden tebrik ediyorum. Bu mübarek günlerin birlik beraberliğimize, huzurumuza, af ve mağfiretimize vesile olmasını Cenab-ı Allah’ tan niyaz ediyor, hepinizi en derin ve en kalbi duygularımla, saygıyla ve muhabbetle selamlıyorum.


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim