• BIST 110.059
  • Altın 174,736
  • Dolar 4,0867
  • Euro 5,0024
  • Kayseri : 10 °C
  • Ankara : 10 °C
  • İstanbul : 18 °C

KAYSERİ MEMUR-SEN VAN İÇİN YARDIM ZAMANI

KAYSERİ MEMUR-SEN VAN İÇİN YARDIM ZAMANI
Memur-Sen Kayseri İl Temsilcisi Aydın KALKAN 29.10.2011 Tarihinde Saat 11.30 da sendika binasında “VAN İÇİN YARDIM ZAMANI” sloganıyla düzenlediği Basın Toplantısı ile yardım kampanyası başlatmıştır. Aydın KALKAN Basın Toplantısında şu açıklamayı yaptı.“
ZAMAN VAN İÇİN YARDIM ZAMANI
Pazar günü Van ve Erciş ilçesinde hepimizi üzen, 7,2 şiddetinde deprem meydana geldi. Deprem, oradaki vatandaşlarımızla birlikte millet olarak hepimizi çok üzmüştür. Oradaki vatandaşlarımızın acısını, çığlığını hepimiz yüreğimizde hissettik.
Her türlü felaketin üstesinden gelmeyi, birlik ve beraberliğimiz sayesinde başaran milletimiz, Van’daki kardeşlerimizin yarasını sarmada, acısını dindirmede kendinden beklenen kadir şinaslığı yine göstermektedir. Türkiye’nin dört bir yanından ve birçok ülkeden yardım eli Van ve Erciş’e uzanıyor.
Hep dile getirdiğimiz ‘değerler sendikacılığı’ ilkesinin gereği olarak, Konfederasyon Genel Merkezimiz yöneticilerinden oluşan heyet ve Genel Başkanımız Ahmet Gündoğdu, Birliğe Çağrı Platformu’nu oluşturan, birçok sivil toplum kuruluşunun temsilcileri ile depremden en çok etkilenen Erciş ve Van’da incelemelerde bulundular” diyen Kalkan açıklamasını şöyle sürdürdü.
“Memur-Sen Heyetinin tespitleri sonucu oluşturulan rapora göre;
Deprem, sadece binaları yıkmakla kalmamış, insanlarımızın ve kamu çalışanlarımızın da psikolojilerini olumsuz yönde etkilemiştir. Bunun aşılması için, uzman psikologlar tarafından psikolojik desteğin verilmesinin şart olduğu, depremden olumsuz etkilenen öğretmenlere ve diğer kamu çalışanlarına istedikleri yere tayin hakkı verilmesinin gerekliliği belirtilmiştir.
Yine rapora göre; yıkılanlar kadar, oturulamayacak derecede hasarlı evlerin mevcut olduğu, evi yıkılan, hasar görenlerin yanı sıra depremin korkusunu üzerinden atamamış vatandaşlarımızın da bu korku nedeniyle evlerine giremedikleri gözlenmiştir. Bu durum da, ilk günden itibaren çadır sorununu gündeme getirmiştir. Kış mevsiminin geldiğini göz önüne alırsak, barınma sorununun çadırlarla çözülemeyeceği de ortadadır. Kalıcı konutlar yapılana kadar, acilen prefabrik ev ve konteynırlara ihtiyaç duyulmaktadır”.
Aydın Kalkan, Memur-Sen genel merkezlerinden toplanan 415 Bin TL. ile kampanyanın başlatıldığını belirterek açıklamalarına şunları ekledi.
“Şimdiye kadar dünya mazlumlarının yanında olmayı ilke edinen ve bunun örneğini her zaman gösteren Memur-Sen, bugün de üzerine düşeni yapacaktır. Depremin oluşturduğu acıları dindirmek, yaraları sarmak için Konfederasyon olarak yardım kampanyası düzenliyoruz. Bu kampanya, konfederasyonumuza bağlı sendikalarımızın genel merkezlerinden toplanan 415 Bin TL. ile başlatılmıştır. Memur-Sen ailesinin tüm mensuplarını, bu kampanyaya destek olmaya çağırıyoruz.
Yıkılan binanın yerine yenisi yapılabilir, ancak öleni geri getiremeyiz. Gönüllerdeki sızıyı dindiremeyiz. Elindeki resimle evladını arayan annenin evladını geri veremeyiz. ‘Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum’ felsefesinin gereği olarak o bölgede öğretmen olarak görev yaparken, hayatlarını kaybeden öğretmenlerimizi yeniden öğrencilerimize geri veremeyiz. Bizim yapabileceğimiz, bir nebze de olsa, oradaki vatandaşlarımızın bundan sonraki hayatlarını sürdürmeleri için gerekli imkânları sunabilmektir. Kampanyamızın amacı da budur.
Bu tür felaketler, acı olaylar millet olarak ne kadar büyük, ne kadar güçlü, ne kadar bir ve beraber olduğumuzun ortaya çıktığı zaman dilimleridir. Ancak, acıdan, gözyaşından, felaketten kendisine pay çıkarmak isteyen güçlerin varlığı da ortadadır. Sevindirici olan ise, Van ve Erciş halkının, bazı provokatörlere bu imkânı vermemesidir. Yaşanan bir kaç münferit olayı ülke gündemine taşıyarak birlik ve beraberliğimizi bozmak, aramıza nifak sokmak isteyenlere fırsat tanımamalıyız” diyen Aydın Kalkan, Kayseri’deki üyelerine ve halka şöyle seslendi.
“Daha önce, Filistin, Pakistan ve Afrika ülkeleri için yardım kampanyaları düzenleyerek öncü rolümüzü üstlenmiştik. Şimdi de, Kayseri’nin en büyük sivil toplum örgütü olarak bizde yardım kampanyamızı başlatıyoruz. Her kampanyada olduğu gibi bu kampanyada da Kayseri’deki üyelerimizin ve bütün halkımızın yardımlaşmada öncülüğünü göstereceğine inanıyoruz”. Kalkan, açıklamalarını şöyle bitirdi.
“Depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza tekrar Allah’tan rahmet, yakınlarına ve milletimize baş sağlığı, yaralı vatandaşlarımıza da acil şifalar diliyoruz.
Bu gün Cumhuriyetimizin kuruluşunun 88. Yıl dönümüdür. Bu vesile ile Bütün halkımızın bayramını kutluyorum. Katılımlarınızdan dolayı teşekkür ediyorum. Hesap numaraları en kısa sürede üyelerimize ve halkımıza duyurulacaktır.”

Memur-Sen Kayseri İl Temsilciliği
Eğitim-Bir-Sen Basın Yayın Şube SekreterliğiUYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim