• BIST 110.932
  • Altın 175,102
  • Dolar 4,0605
  • Euro 4,9845
  • Kayseri : 13 °C
  • Ankara : 18 °C
  • İstanbul : 18 °C

Kayseri Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Boydak Basın Açıklaması Yaptı

Kayseri Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Boydak Basın Açıklaması Yaptı
“AB İle Olan Ekonomik İlişkilerimizi Gözden Geçirip Alternatif Pazarlar Aramalıyız”
Eylül ayı meclis toplantısında yaptığı konuşmada son aylarda yükselen döviz kurlarının zamanla makul seviyeleri ineceğini, asıl üzerinde durulması gereken konunun Avrupa’daki olumsuz gelişmeler olduğunu belirterek, AB ile olan ekonomik ilişkilerimizi gözden geçirip alternatif pazarlar aramamız gerektiğini, özellikle Güney Amerika, Çin ve Hindistan gibi uzak coğrafyalara yönelmenin faydalı olacağını söyledi.

Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Eylül ayı olağan meclis toplantısı 26 Eylül 2011 tarihinde Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü Toplantı Salonunda yapıldı. Toplantıya meclis üyeleri, disiplin kurulu üyeleri ve meslek komitesi üyeleri ile birlikte çeşitli temaslarda bulunmak üzere şehrimize gelen Türkçe konuşan girişimciler heyeti de katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Odamız Meclis Başkanı Nureddin Okandan, sanayi üretimi ve istihdam gibi konularda rakamların her geçen gün artmakta olduğunu ancak yatırım yapma konusunda sanayicilerin çok iştahlı olmadıklarını belirterek, hem iç tüketimin hem de ihracatın artması için yapısal reformlara devam edilmesi gerektiğini söyledi.

Ayrıca yeni düzenlenecek teşvik mevzuatında ilçelerinde dikkate alınması gerektiğini vurgulayan Okandan, İSO ikinci 500 listesine 22 Kayserili firma girdiğini belirterek, bu firmalara başarılarının devamını diledi.

Daha sonra kürsüye gelen OSB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hasyüncü, Kayseri OSB’nin 1976 yılında kurulduğunu, bu süre içerisinde dört sefer genişleyerek alanını 24 milyon metrekareye çıkardığını belirterek Kayseri OSB olarak ekonomiye katkılarının hızla büyüdüğünü söyledi.

Kayseri olarak birçok bölgeye örnek olduklarını, bununda Kayseri’de ki barışık ortamın hizmete yansımasının bir sonucu olduğunu açıklayan Hasyüncü, arıtma tesisinin bu yılsonu itibari ile hizmete gireceğini, 30 derslik mesleki eğitim okulunun yapımına hızla devam edildiğini, bununda gelecek yıl hizmete gireceğini söyledi.

Konuşmalarını yapmak üzere kürsüye gelen KAYSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Boydak, İSO ikinci 500 listesine giren 22 Kayserili firmayı kutlayarak sözlerine başladı.

Hem dünyada hem de Türkiye’de hiç beklenmedik gelişmeler yaşandığını, son üç aydır döviz kurunda ciddi bir sıçrama yaşandığını açıklayan Başkan Boydak, “Bizim bu süreçte herhangi bir karamsarlığa kapılmamıza gerek yok. Eğer işlerimizi öngördüğümüz profesyonellikte takip ediyorsak, şirketlerimizi büyük riskler altına almadan işlerimizi yürütüyorsak, firmalarımızı gereğinden fazla kur riskine sokmadı isek fazlaca bir problemimiz yok demektir” dedi.

Asıl üzerinde durulması gereken konunun Avrupa’daki olumsuz gelişmeler olduğunu açıklayan Başkan Boydak, “İhracatımızın hala yüzde 55’lik kısmını Avrupa Birliği ülkelerine yapıyoruz. Bu sene Avrupa Birliği ülkelerindeki küçülme Türkiye’nin gayri safi milli hâsılası kadar olmuş. Yani 700 milyar dolarlık bir küçülme var. Dolayısı ile AB ile olan ekonomik ilişkilerimizi gözden geçirip alternatif pazarları takip etmemiz gerekiyor. Artık yakın coğrafyalardan uzaklara da gitmemiz gerekiyor. Özellikle Güney Amerika’nın iyi irdelendiği zaman bölge bölge, eyalet eyalet çok iyi imkânlar sunduğunu görmekteyiz. Yine Çin ve Hindistan’a ihracat konusunda yapılacak çalışmaların çok yararlı olacağı kanaatindeyim” diye konuştu.

Kurlardaki artışın ihracatın iyi olması anlamına gelmediğini belirten Başkan Boydak, Kayseri olarak ihracatta artış yaşadıklarını, bu yıl 1,6 milyar dolar sınırını zorlayacaklarını belirterek, Kayseri sanayisinin Türkiye’nin lokomotifi olduğunu, OSB’ler dışında faaliyet gösteren firmalarında bir an önce OSB’lere taşınmalarının yerinde olacağını ifade etti.

Başkan Boydak, Avrupa ve Amerika’da ki sorunların temelinde finansal gücün zayıflamasının yattığını, sorunun belli olduğunu ancak faturayı kimin ödeyeceğinin belli olmadığını, sürecin uzamanın da bundan kaynaklandığını söyledi.

Başkan Boydak, IMF ve Dünya Bankasının 2012 yılında Türkiye için 2,5-3 civarında bir büyüme öngördüğünü ancak, kendilerinin bu gidişatla Türkiye’nin en az yüzde 5 büyüyeceğine inandıklarını söyledi.

Komşularla siyasi ilişkilerin iyi olması durumunda ekonomik ilişkilerinde iyi olacağına dikkat çeken Başkan Boydak, tüm dünyada barışın daha hakim olduğu bir ortam temennisinde bulundu.

2012 yılı için hükümetin gündeminde yeni bir teşvik anlayışının olduğunu açıklayan Başkan Boydak, Oda olarak buna yönelik çalışmaları yaptıklarını, bu konuda sanayicilerden gelecek önerilere de açık olduklarını söyledi.

TOBB organizasyonu ile şehrimize gelen Türkçe konuşan girişimcilere de seslenen Başkan Boydak, Kayseri’nin bir KOBİ merkezi olduğunu, birçok sektörde üretim yapıldığını, burada kendi ülkelerindeki firmalar ile örtüşecek bir sektörün mutlaka bulunacağını belirterek, kendileri ile daha yakın çalışmak istediklerini ve bu konuda her türlü desteğe hazır olduklarını ifade etti.

Sanayicilere bir takım tavsiyelerde de bulunan Başkan Boydak, bu dönemde büyük risklere girmeden sakin bir şekilde işlerini takip etmeleri gerektiğini, uzun vadede TL’nin tekrar değerleneceğine inandığını, dolar kurunun ise 1,50 – 1,75 aralığında olacağı tahmininde bulunarak, ülkenin makro ekonomik dengelerinin yerinde olduğu için herhangi bir paniğe gerek olmadığını sözlerine ekledi.

Son olarak kürsüye gelen Odamız Ekonomi Danışmanı Doç. Dr. Nisfet Uzay, Kayseri İli İmalat Sanayi Ekonomik Durum Tespiti Anket Çalışması Bulguları hakkında katılımcılara bir sunum yaptı.

Bilgilerinize sunarız,
Saygılarımızla.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim